Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Nenarozené dítě - jméno po ex-manželovi?

Od: tess* odpovědí: 5 změna:

Prosím o radu.Po ročním tahání jsem se konečně rozvedla a teď s přítelem čekáme dítě.Když jsme šli na matriku,kvůli příjmení dítěte tak nám bylo sděleno,že jsme v ochrané lhůtě a že to po rozvodu nenabylo 300dní tak se bude muset dítě jmenovat po mém bývalém manželovi a že bude muset být veden i jako otec. Je mi z toho do breku prosíme tedy o radu co máme dělat nebo jestli neexistuje nějaká skulinka v zákoně

 

 

5 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


3x

zákon na to myslí, není třeba skulinku

stred.brno.cz/... a dále

epravo.cz/...

Určování otcovství podle českého rodinného práva je založeno na třech po sobě jdoucích domněnkách. Druhá domněnka otcovství, která nastupuje v případě, že se neuplatní domněnka první, říká, že za otce dítěte se považuje muž, jehož otcovství bylo určeno souhlasným prohlášením rodičů učiněným před matričním úřadem nebo soudem.
Buch... asi Vám spadl kámen ze srdce! Příště nezoufejte, stačilo vygůglovat heslo "vyhlášení otcovství".
doplněno 22.06.10 13:32:

Zákonné domněnky otcovství jsou stanoveny v tomto pořadí:
1) domněnka otcovství svědčící manželu matky ( § 51 z. o rodině)
2) domněnka otcovství svědčící muži, který se souhlasem matky uznal otcovství k dítěti ( § 52 a 53 z. o rodině)
3) domněnka otcovství svědčící muži, který v tzv. kritické době rozhodné pro početí dítěte souložil s jeho matkou (§ 54 z. o rodině)
Zjednodušeně lze říci, že systém tří domněnek se rozpadá na dvě podskupiny. Zatímco prvá domněnka řeší otcovství k dětem, které pocházejí z manželství a jako otec dítěte tedy před zákonem vystupuje manžel matky, druhá a třetí domněnka společně tvoří podskupinu, jež řeší otázku otcovství k dětem narozeným mimo manželství. V tomto případě jako otec dítěte vystupuje ten, kdo je biologickým otcem dítěte a to tak, že se buď dobrovolně k dítěti přihlásí nebo bude úředním výrokem za otce prohlášen. Ve všech třech případech se počítá s tím, že mezi otcem a dítětem by měl být biologický vztah.

sebod*

Hejkálku. Dávam . Nedávno něco podobného řešila dcera kamarádky. A ta mi říkala, že to prostě nijak nejde udělat. Zdálo se mi to . Říkala jsem si: Matka i biologický otec se k malému hlásí, bývalý manžel od toho dává ruce pryč , tak to přece musí nějak jít. Tak jim tu radu běžím povědět . Óóóó, to se zase budu chlubit cizím peřím (myšlenkou)

myse*

přesný postup neznám, ale do 6 měsíců po narození dítěte musí "otec" -tedy bývalý manžel podat na soud návrh na zbavení otcovství a soud rozhodne. Nesmíte promeškat těch 6 měsíců - doporučuji začít hned po narození

Tak z toho prvního hejkalova odkazu jsem vytáhl toto:

Další informace
Pokud se dítě narodí nebo má narodit do uplynutí třístého dne po zániku manželství matky (od rozvodu manželství nebo úmrtí manžela), určení otcovství provést nelze a do knihy narození se jako otec dítěte zapíše bývalý manžel matky, pokud před narozením matka neuzavřela manželství nové.

(zdůraznil kartaginec.)

Takže se mi zdá, že pouze souhlasné prohlášení obou rodičů samo o sobě nestačí, na druhou stranu se nabízí jiná schůdná cesta, jak se k otcovství přihlásit.

Jen mi není jasné, jak to je, když matka uzavře manželství nové a původní manžel se nicméně bude dožadovat uznání svého otcovství. Neotvíral jsem ale ten druhý odkaz.

 

lidka*

1x

Ještě doplním pojednání o otcovství z tohoto webu: babyweb.cz/... - možná tam najdete i další dobré rady. Navíc je to zde tak nějak lidsky popsané a vysvětlené.

Určení otcovství
Určování otcovství je věc složitější, což nejlépe vystihuje výrok starých římských právníků, že matka je vždy jistá, otec je nejistý. U určení matky dítěte v praxi až na výjimky problémy nenastávají, platí zásada, že matkou dítěte je žena, která dítě porodila.
Zákon stanoví takzvané domněnky otcovství, což jsou určitá pravidla, která vycházejí z obecných zkušeností a na základě nich určují okruh možných otců. Zákon o rodině upravuje komplexně určování rodičovství (tedy jednak otcovství a nově i otázku mateřství) ve své hlavě třetí.
První a zřejmě nejdůležitější domněnkou je ta, že za otce se považuje manžel matky, přičemž do rodného listu se manžel matky zapíše vždy (bez ohledu na to, zda je skutečným biologickým otcem), jestliže se dítě narodilo i ve lhůtě 300 dnů po zániku manželství (např. rozvodem nebo v důsledku smrti některého z manželů). Odlišná je situace jen tehdy, narodí-li se dítě do 300 dnů po zániku manželství, ale žena se v mezidobí do narození dítěte znovu provdá, pak matrika do rodného listu zapíše jako otce nového manžela. Matriční orgány v případě aplikace této zákonné domněnky se vůbec nezabývají tím, kdo je biologickým otcem a zapíší jako tatínka manžela nebo bývalého manžela i bez jeho souhlasu jen na podkladě předloženého oddacího (úmrtního listu, rozvodového rozsudku) a rodného listu.
Jen jestliže je dítě řečeno odbornou hantýrkou právně volné (tedy nesvědčí-li první domněnka manželovi matky a v rodném listu dítěte není údaj o otci vyplněn), což je nejtypičtější u tzv. svobodných matek, lze otcovství – prostřednictvím tak zvané druhé domněnky otcovství – určit tím způsobem, že matka a muž, který se za otce považuje, učiní o této skutečnosti souhlasné prohlášení u kterékoliv matriky či soudu. Takto mohou rodiče postupovat i před narozením dítěte, bylo-li již počato. Jestliže některému z rodičů není ještě 18 let, musí takové prohlášení učinit před soudem. Poté soud nebo matrika zajistí vydání nového rodného listu dítěte.
Jestliže není určeno otcovství prvním nebo druhým z popsaných způsobů, přichází na řadu třetí domněnka otcovství, o níž vždy rozhoduje v občansko-právním řízení soud. Zákon stanoví, že nedošlo-li k určení otcovství výše uvedeným způsobem, může dítě (zastoupené opatrovníkem), matka i muž, který o sobě tvrdí, že je otcem, navrhnout, aby otcovství určil soud. Pokud žalobu podává za dítě opatrovník, může tak učinit i proti vůli matky. Za otce se považuje muž, který s matkou dítěte souložil v době, od které neprošlo do narození dítěte méně než sto osmdesát a více než tři sta dnů, pokud jeho otcovství závažné okolnosti nevylučují. Vychází se z předpokladu, že k porodu dochází mezi šestým a desátým měsícem od početí a je-li v řízení před soudem prokázáno, že došlo mezi matkou dítěte a označeným otcem k pohlavnímu styku, bude muž určen otcem dítěte rozhodnutím soudu, pokud neprokáže, že jeho otcovství je vyloučeno (např. neplodnost, prokázání, že otcem je někdo jiný apod.). Zpravidla soud nařídí znalecký posudek, a to nejčastěji z oboru genetika nebo hematologie. V současné době je schopnost vyloučit nebo určit otcovství mimořádně vysoká a věrohodnost dosahuje téměř 100 %. Tyto posudky však nejsou rozhodně laciné a platí je soudu ten, kdo v řízení prohraje. Na základě rozhodnutí soudu je dítěti vydán nový rodný list.
Zákonodárce pak v nedávné době do zákona vložil i ustanovení o tom, kdo se považuje za otce dítěte, které bylo počato z asistované reprodukce nazývané někdy umělé oplodnění.
Na Babywebu také najdete:
Popírání otcovství
Prohlášení o jmén/...
Vyživovací povinnost

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]