Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Změna příjmení

Od: viktor® odpovědí: 10 změna:

Zdravím,jak to mám chápat,nebo jak by to chápal rádce,kdy máte syna z rozvedého manželství,se kterým jsem se moc nestýkal,bydleli jsme daleko od sebe,ale když občas přijel,tak to bylo v pohodě,ale který když se oženil,tak si vzal příjmení po své manželce,aniž by mě něco řekl a pak jsem se dozvěděl,že to měla být pomsta bývalé manželky za to,že mě musela vyplatit z bytu,která měla velký vliv i na mé ostatní děti,ale beru to tak,že byl dospělý a věděl co dělá,mám to chápat tak,že se mě vzdal jako otce a jsem pro něho cizí člověk,nebo jak,myslím,že ho v závěti vydědím,kdybych měl nějaké hanlivé přijmení,nebo po nějaké dohodě proč se přejmenovat,tak bylch nebyl proti,ale tímto způsobem ani nevím,jak to mám brát.

 

 

10 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

tabletka*

12x

Můžete to chápat tak, že se mu nové příjmení prostě jen víc líbí nebo si to přála jeho nová žena, lépe se mu vyslovuje či nějaký další zcela nevinný důvod. Zjevně jste dost popudlivý, hned byste ho vydědil, ani nevíte proč...vážně si lidi musíte své vztahy tak komplikovat?

 

hhjgd

7x
Takže o syna jste se celý život moc nezajímal, ačkoli jste mohl. A teď vás najednou děsně překvapilo, že sklizite, co jste zasel. Za váš špatný vztah si můžete jen vy sám, nehazejte to na ostatní. Kdybyste chtěl, mohl být váš vztah úplně jiný

 


5x
Volba nového příjmení je synovo právo a jediný, kdo má toho co mluvit, je jeho nová manželka. A po důvodech nepatrejte. Znám manželství, kdy se dohodli na společném příjmení podle místa seznámení. A že s vámi neradil? Když vidím vaší reakci, tak se ani nedivím.

 


4x

"...myslím,že ho v závěti vydědím..."

Tak to si skutečně jen myslíte. Na vydědění musíte mít opravdu velmi pádný důvod, nějaká banální změna příjmení skutečně nestačí.

 


4x

Syn si vzal příjmení, které nechtěl, na radu své matky, aby se Vám pomstila? Nekoukáte moc na mexické telenovely?

 


3x

Berte to tak, jak to je. Stejně s tím nic neuděláte i kdybyste se na hlavu stavěl.

Jestli na jeho rozhodnutí měla vliv matka je čirá spekulace. Mohla si Vás vnitřně zablokovat kvůli minimálnímu kontaktu, který jste spolu měli. Vzdání se vašeho příjmení pak bylo jen tečkou za touto částí jeho života.

 


3x

Kdyby si změnil příjmení po své matce, potom by vás to mohlo štvát. Ale přijmout příjmení svojí manželky sice není tak běžné, ale přesto se to stává z různých důvodů. Žádnou pomstu za tím nehledejte.

 


3x

Zdravím. Bylo to synovo rozhodnutí a je jedno co ho k tomu vedlo. Vy s tím nemusíte mít vůbec nic společného. Nevidím důvod k tomu jakkoliv syna "trestat" proto, že se s manželkou dohodli na používání jejího příjmení.On nemá žádnou povinnost mít příjmení po Vás do konce života. Za toto ho určitě vydědit nemůžete. To byste si představoval moc jednoduše. Měl byste synova rozhodnutí respektovat.

 

idanova*

3x

Zdravím. Když to rozebereme postupně. 1) Pokud by si chtěl syn změnit příjmení proto, že by vás neměl rád a chtěl se vás vzdát, čekal by přesně do data, kdy dovrší 18let a následující den by byla změna. Toto nenastalo. 2) Kdyby to bylo kvůli přání jeho matky, postup by byl stejný. Vy jste za ním nejezdil = vám to bylo daleko (to je důvod pro milujícího otce co?), ale on za vámi občas přijel (je to hodný kluk). To vy jemu jste ukazoval, jak moc na něj kašlete, jak vás naprosto nezajímá, jak nenávidíte jeho matku (jako by on mohl za to, že je jeho matkou a vy jeho otcem), jak jste vůči němu okamžitě nenávistný => a hned se chcete mstít vyděděním, aniž byste znal důvod jeho přijetí manželčina příjmení. Už z toho vyplývá, kdo jaký jste a kdo ke komu máte jaký vztah. Navíc vám do toho nic není, proč by se vás měl ptát na změnu příjmení? Je to věc jeho a jeho ženy. 3) Třeba synova žena má vadu v řeči a vy máte v příjmení R nebo Ř, nebo 4) může mít dítě z předchozího vztahu, se kterým má stejné příjmení, a kdyby ona přijala příjmení vašeho syna (tedy vaše), a měli další děti, její dítě by se jediné jmenovalo jinak. Jak by se asi cítilo to dítě, když vy, dospělý chlap, kvůli blbýmu příjmení takhle vyskakujete?! Asi by bylo dobře, kdybyste se uklidnil, zamyslel a pak se styděl. Ida

 


2x

Vy jste se se synem "moc nestýkal" a teď se cítíte dotčen, že

když se oženil,tak si vzal příjmení po své manželce,aniž by mě něco řekl
A proč by vám měl něco říkat? Zákon mu to dovoluje

NOZ § 660

Snoubenci při sňatečném obřadu prohlásí, že

a) příjmení jednoho z nich bude jejich příjmením společným

tedy se dohodli a vám do toho, ve vší úctě, nic není.

myslím,že ho v závěti vydědím
Tak snadné to nebude:

§ 1646

(1) Ze zákonných důvodů lze nepominutelného dědice vyděděním z jeho práva na povinný díl vyloučit, anebo jej v jeho právu zkrátit. Zůstavitel může vydědit nepominutelného dědice, který

a) mu neposkytl potřebnou pomoc v nouzi,

b) o zůstavitele neprojevuje opravdový zájem, jaký by projevovat měl,

c) byl odsouzen pro trestný čin spáchaný za okolností svědčících o jeho zvrhlé povaze nebo

d) vede trvale nezřízený život.

Ani jeden z důvodů zřejmě neprokážete a i kdybyste sepsal závět v níž byste na něho "zapomněl", byla by (částečně) neplatná, protože

§ 1643

(2) Je-li nepominutelný dědic nezletilý, musí se mu dostat alespoň tolik, kolik činí tři čtvrtiny jeho zákonného dědického podílu. Je-li nepominutelný dědic zletilý, musí se mu dostat alespoň tolik, kolik činí čtvrtina jeho zákonného dědického podílu.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]