Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Kdo odpovídá za stres v práci? A propustí mě, když nebudu zdravotně schopná?

Od: barborka odpovědí: 34 změna:

Kdo odpovídá za stres v práci? A propustí mě, když nebudu zdravotně schopná dál práci vykonávat? Mám nějaký nárok na náhradu škody na zdraví?

 

 

34 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


8x

Nikdo vám nic nedá. Za svůj stres si každý může sám. Můžete dát výpověď a jít jinam.

barborka

To není můj stres, ale stres způsobený nedostatečným personálním obsazením a špatnou organizací práce. Jinak děkuji za odpověď.

id

A kdo vás nutí v takové práci zůstávat? Je to jen vaše rozhodnutí, tudíž váš stres.

 


3x

Nárok nemáte na žádnou náhradu. Za svůj stres si můžete sama. I když to v práci třeba nejde podle Vašich představ, schopný zaměstnanec by se s tím měl popasovat a ne se kácet a chtít náhradu. Takoví nejsou pro firmu přínosem.

Druhá možnost, pro Vás zřejmě výhodnější, je rozvázat pracovní poměr a najít si jinde nějakou jinou práci. Jaga.

runner*

Dovolim si zde nesouhlasit s tim, ze schopny zamestnanec by se mel se stresem popasovat. Neschopne vedeni firmy nebo neschopny primy nadrizeny dokaze velmi dobre uvest do stresu i jinak velmi schopneho zamestnance. A pokud je ten zamestnanec k firme nejak loajalni, nebo nechce/nemuze hned utect od rozdelaneho projektu tak zije ve stresu, ktery on nezavinil. Napr. firma nasmlouvala spatny termin, opomenula funkcionality v zadani ktere zakaznik vyzaduje, zakazka je spatne zobchodovana, projekt ktery by melo delat vice lidi spadnul z duvodu nedostatku lidi na jednoho, realizaci projektu daji cloveku ktery s danou praci nema zkusenost atd.

barborka

To není můj stres, ale stres způsobený nedostatečným personálním obsazením a špatnou organizací práce. Nejsem v tom sama, na našem oddělení je nás takových mnoho. U tohoto zaměstnavatele dělám 25 let, jsem velmi schopná, ochotná pracovat i za jiné, což jsem asi neměla dělat. Najít si jinou práci skoro v padesáti a s poškozeným zdravím, které jsem si zničila v práci? Jinak děkuji za odpověď

runner*

barborko podle meho by jste se mela pomalu ohlizet po jine praci, i kdyby to melo byt v jinem oboru a za mene penez. Souhlasim s vami, ze zamestnavatel muze zapricinit dlouhodoby stres, z ktereho ma zamestnanec zdravotni problemy. Ale na druhou stranu clovek by v takovem vztahu, ktery ho nici nemel dlouhodobe zustavat a mel by vcas zmenit praci. To byla chyba vase a kdysi i moje. Rozumim tomu, ze kdyz ma clovek problemy ze nespi, ma nervy na pochodu, je vystresovany tak se nova prace hleda blbe. Clovek setrvava v tom co ma a nejak preziva. Podle me je ale reseni jedine. Udelat za tim tlustou caru, najit si mene odpovednou praci - trebas i jen docasne a dat se do poradku coz muze trvat i par let ale pujde to. Dokud tu firmu neopustite, budete v tom marastu zit dal a nikam se nehnete. Mate vyhodu, ze nikdo na vas netlaci mate cas si dalsi vas pracovni zivot rozmyslet. Verte mi, ze zmenou prostredi, zmenou lidi okolo si muzete velmi pomoci.

Nesouhlasím s tím, že si může za stres sama. V některých firmách jsou takové požadavky na výkon, že je nelze zvládnout. Člověk to pár měsíců nebo let může vydržet, ale pro firmu je lepší pracovní sílu obnovit. Vzít nové lidi s motivací, kterou jim dají sežrat. Dcera pracovala u ck Fischer a tam ty tlaky byly obrovské. Zpočátku se postupně zaucovala, jezdila na školení, jezdila do zahraničí po různých hotelech, aby věděla co nabízí. I v době pandemie museli nabízet a prodávat, protože mzda = počet smluv plus prémie. A samozřejmě tlak shora. Co na tom, že se možná nikam jezdit nebude, byly přesně vyškolení takticky. A když klient zaplatil a za týden se dozvěděl že se neleti, tak v těch kancelářích to odnesly právě ty holky, protože vedení se zapiralo, kontak ne nadřízeného neexistuje, ten nenajdete ani na jejich stránkách a už vůbec ne kontakt na právní oddělení, takže obrovské tlaky jak ze strany klientů, tak že strany vedení, protože vůbec nejde o zdraví lidí, ale o jejich prachy. Dcera kolikrát po návratu domů brečela a práce se jí po čase tak zhnusila, že to dál nešlo. Navíc odešla její kolegyně, takže to měla dvakrát za jedny peníze. Byla nervni, nedařilo se jí otěhotnět a furt myslela, co bude zítra. Pak dala výpověď a ještě ve výpovědní době šla marodit. Doktorka ji hned napsala diagnózu na vyčerpaní ze stresu a hodně jí to pomohlo. Starosti odhodila na pořád za hlavu, dokonce se jí podařilo otěhotnět, je v klidu a je ráda, že už je pryč. A i když vystudovala cestovní ruch, tak říkala, že už nikdy. Možná snad jen svou cestovní agenturu.

V žádném případě si za stres může někdo sám. Vždy je k tomu dán nějaký podnět, rodinné, pracovní, finanční, či zdravotní problémy.

 


3x

I když je to tak jak zde psáno, není problém pracovat dle svých možností a schopností. Málokdo má dnes jinou smlouvu než úkolovku či hodinovku, takže klídek a pěkně pomalu. Ono se to nepo... Nebo možná jo, ale i bez vás. Ta firma není moje, já nejsem zodpovědný za přešlapy vedení, za málo lidí aj. Takže s úsměvem a v pohodičce.

barborka

Máte pravdu, s úsměvem jde všechno líp, ono to nějak dopadne. Díky za podporu.

 


3x

Dokud to půjde, buďte na neschopence, pak se třeba pokuste o přiznání invalidního důchodu. Pokud to nebude možné, dejte výpověď, přihlaste se na úřadu práce a buďte nějaký čas na podpoře a hledejte, jestli se nějaká práce nešikne. Až to bude možné, jděte do předčasného důchodu. Věnujte se domácnosti, zálibám, sobě a buďte v klidu. Stav se určitě uklidní. Dokud vás bude z jedné strany masírovat stres co v práci a z druhé strany jak vše dopadne, se z toho nevyhrabete. Nebojte se udělat tlustou čáru a vstoupit do trošku jiného světa. Peníze nejsou všechno.

 


2x
Stres není na seznamu nemocí z povolání.
barborka

Děkuji za odpověď.

advokatnidenik.cz/...

Úryvek z Advokátního deníku z 3. 1. 2020 Poškození zdraví z práce – onemocnění ze stresu, pracovní zátěže a prostředí:

Zjednodušeně řečeno: stres může být příčinou různých onemocnění zaměstnanců. Prokáže-li se pak, že zaměstnavatel nezajistil bezpečnost a ochranu zdraví při práci s ohledem na riziko ohrožení jejich života a zdraví, která se týkají výkonu práce (§ 101 odst.1 zák. práce) a onemocnění bylo v příčinné souvislosti se stresem, nastupuje odpovědnost zaměstnavatele. Vůbec pak nezáleží na tom, zda onemocnění je uvedeno v seznamu chorob z povolání či nikoliv.

Napadnout to samozřejmě můžete, s dobrým advokátem, dokazování je na vaší straně a že zkušenosti vím, že se bude druhá strana bránit a v případě neúspěchu vás to může stát pár set tisíc. A to může hodně bolet, navíc soud bude trvat pár let, což generuje další stres.

 

donpapa

2x

Normální člověk chodí do práce rád a práce ho baví. Pokud tomu tak není, tak práci opouští a přechází ke konkurenci, nebo třeba úplně mění obor. Vy čekáte na co?

Normální člověk rád do práce nechodí a baví ho jen jeho koníčky

Ale chodí... Když už do práce z ekonomického hlediska chodit musí. Pokud nechodí, tak to pak vypadá jak to vypadá...

Kdyby všichni chodili do práce rádi, tak je to na světě hned lepší... Bohužel to tak opravdu není...

 


2x

Tato situace je velmi těžká a nepříjemná... Určitě by člověk měl dělat to co mu vyhovuje a co zvládne... Samozřejmě je jasné, že to mnohdy není v různém regionu a ani ve vyšší věkové hranici žádná legrace...

Jedna varianta je, zda se to vůbec dá fyzicky v časovém úseku zvládnout... Pokud ano, tak zaměstnavatel bude třeba i tvrdit, že neděláte za druhého, ale že Vás tam je nakonec hodně a někoho klidně vyhodí... Pokud to lze zvládnout s dodržováním všech pravidel jako přestávky atd. To je základ kapitalismu!

Pokud Vás propustí ze zdravotních důvodů, tak nedostanete ani odstupné!

Podívejte se na to takhle: pilota, operátora jaderného reaktoru dělá člověk co slušně zvládá stres... Každá práce má nějakou hladinu stresu... Proto jak tady píší kolegové, byt to je smutné, člověk musí volit sám co zvládne a co vydrží... V dnešní době nebude nikdo nikoho obskakovat a dělat nějaké úlevy. Bohužel život je tvrdý... Jak zaměstnavatel, tak třeba i nedobrý pracovní kolektiv... Ono odškodnění za zdravotní újmu je mnohdy na dlouhé soudní přenice, nikdo nechce nikomu nic platit a jedná se třeba i o úraz způsobený ze strany zaměstnavatele, kde je to mnohdy prokazatelné...

 

jurajjuraj*

1x

tak ono hlavni problem je ten ze jste ochotna pracovat i za jine :D to muzete delat jen v pripade ze je v praci pohoda a normalni sef, pokud neni , udelam si svoje a nezajem

platit vam urcite nikdo nic nebude

Nevím jak to má paní, ale já prostě nejsem schopná jen tak něco hodit za hlavu. Vím, že je něco potřeba udělat, kolegyně to neudělaly, tak to udělám já, protože mi zodpovědnost nedá to jen tak nechat ležet, že se to udělá jindy. Pak je toho moc, navaluje se další práce, do toho různý kontroly a já se začnu hroutit .

jurajjuraj*

kdyz kolegyne vidi ze to co neudelaly udelal nekdo jiny, tak priste nemaji duvod to dokoncovat, vsak ono to nekdo za me udela , ty makej a ja si vezmu plat

barborka

Přesnější by bylo napsat, že jsem nejenom ochotná, ale taky musím pracovat za jiné a nejen já. Teď vidím, že to byla chyba, že jsme se měly ozvat a nečekat, jestli to bude někdo řešit.

jurajjuraj*

musis pracovat za jine? beres i plat za jine, pokud ne tak neni duvod pracovat za ne

 

 


0x

Můžete jít na nemocenskou, pokud máte psychické potíže (úzkosti, nespavost...). Praktický lékař/psychiatr vypíše neschopenku.

Na psychické potíže můžete jet do lázní zdarma přes pojištovnu - lázně Jeseník, Karlova Studánka, Lipová. Horské lázně na Jesenicku.

Lékař by Vám pravděpodobně doporučil hledat jiné klidnější zaměstnání.

Zkoušela jste psychoterapii, abyste se zklidnila a neprožívala tolik pracovní stres?

Vybrat si nejlépe ženu psycholožku, se kterou by se Vám dobře povídalo.

Zdravotní pojištovny teď nabízí příspěvky na terapie - ČPZP 5 x 500kč (max doplatek do 700kč), ZP ŠKODA - jednorázově 500kč, ZPMVČR - do 18 let 1500kč, nad 18 let 500kč, RBP, OZP, VoZP --- zatím žádné příspěvky. Odkazy poradte.cz/... Může probíhat online z domu. V nabídce seznamu jsou také lékaři MUDr. s psychoterapeutickým výcvikem, někteří psychiatři.

Psychoterapie je také možná zdarma u klinických psychologů (čekací lhůta bývá delší od několika) přes žádanku od lékaře (např praktického nebo třeba od psychiatra). Bez žádanky se platí (mimo výše uvedené akce zdrav. pojištoven, které jsou bez žádanky). Lékař v Centru duševního zdraví Vám také napíše žádanku k psycholožce. CDZ v každém větším městě, můžete se tam jít poradit s čímkoli.

barborka

Děkuji za odpověď. Na nemocenské jsem od května letošního roku. Zdravotní problémy mám už třetí jaro, praktický lékař si s tím neví rady. Obešla jsem spoustu odborných lékařů, jedná se pravděpodobně o únavový syndrom. Do lázní Jeseník bych se ráda podívala, v Jeseníku mám příbuzné. Horský vzduch by mi pomohl hlavně na potíže se spánkem. Hledat nové zaměstnání skoro v padesáti a se zdravotními problémy? U tohoto zaměstnavatele jsem 25 let a spousta kolegyň má podobné problémy jako já, jsou také na nemocenských, i dlouhodobých.

Lázně si zkuste vyžádat od psychiatra. Může napsat diagnozu, na kterou byste lázně mohla dostat. Zkuste se domluvit.

Zeptejte se také na stacionář - může být docházkový anebo pobytový. Stacionáře trvají několik týdnů a bývají zaměřené na tyto potíže.

Psychoterapie je vhodná na únavový syndrom, syndrom vyhoření a podobné problémy. Najděte si někoho na terapii.

joudic*
nechci se vas dotknout, ale prijde mi ze kazdemu odpovidate v 90% to same, bud jste sama v branzi a nebo jste cely zivot sama vse resila na terapiich
barborka

Máte pravdu, jsem z branže. O to je to právě těžší, musíte hledat někde jinde někoho, kdo vám pomůže.

barborko, vy jste psycholožka?

 

barborka

Děkuju za radu. Už jsem objednaná do Centra duševního zdraví. Nevěděla jsem, že něco takového existuje. Nabízejí krátkodobou psychologickou pomoc.

Mám pocit jak kdybyste psala za mě. Mám úplně to stejný akorát moje tělo vždy zaprotestuje nějakým fyzickým problémem. Momentálně jsem taky doma na neschopence. S nohou, ne s nervama. Jsem doma od půlky května a teprv teď se dávám nějak do kupy. A začínám přemýšlet nad jinou prací. Příští rok mi bude 50 let, v současné práci x let. Vůbec ale nevím kam bych šla. Nejraději bych pracovala z domova, ale zatím jsem zkoušela jen jednu "práci" , ale vylezla z toho klasická pyramida. Momentálně se nedokážu na nic soustředit, ze všeho jsem unavená a děsím se dne kdy se do toho "blbákova" budu muset zase vrátit.

 

barborka

U mě to taky začalo nohama, přesněji zánětem kloubů v chodidlech. Před 2,5 lety, vždy zjara, asi mi nedělá dobře přechod z kozaček do lodiček, dávala jsem si pozor, abych se nenachladila. Řídila jsem se heslem, že to chce klid a nohy v teple, letos se mi podařilo nedostat horečku, ale zase jsem neměla ten klid. Před rokem jsem prošla spoustou odborných ambulancí a nic. Teď už to nemůžu nechat být. Čeká mě vyšetření na neurologii, psychiatrii a ve fakulní nemocnici na oddělení imunologie. Po prvním onemocnění únava trvala celý rok, než jsem znovu onemocněla. Nevěděla jsem, že únava může být nemoc a že stres je takový zabiják. Kdo to neprožije a je mladý a zdravý, tak to asi nepochopí. Počkám, co mi řeknou lékaři a potom se zkusím v práci domluvit. Ta beznaděj je ale hrozná. Navíc nemůžete bolestí pořádně nic dělat.

Praktický lékař Vám může dát žádanku ke klinickemu psychologovi na diagnostiku a na terapii. Je to dlouhodobá podpora a psychodiagnosticke vyšetření i pro zhodnocení unavoveho syndromu atd...Klinicti psychologové se podílejí na určování psychiatrických diagnóz a pomáhají s unavovym syndromem. Na žádanku zdarma.
Jak píšete, v CDZ je pomoc pouze krátkodobá (psychiatrická, psychologická, sociální).
Na infekčním vyšetření jste byla? Tam se také dělají podrobné odběry.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]