Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
moje sestra má jít na magnetickou rezonanci a má možnost zvolit ze 2 pracovišt. Na jednom mají přístroj se silou magnetického pole 1,5 T (a počítají s aplikací kontrastní látky) a na druhém 3T (kde kontrastní látku nepovažují za nutnou). Na prvním pracovišti se nám zdá celkový přístup mnohem vstřícnější a serióznější, ale zase bychom chtěli, aby měla opravdu kvalitní vyšetření. Už se dlouho trápí. Je nějaký rozdíl mezi těmito 2 vyšetřeními, třeba že by silnější přístroj zachytil i menší změny nebo tak něco? Budu moc vděčná za každou radu.
Můj osobní názor - nejsem odborník.
Magnetické pole na rozdíl od rentgenového záření na organismus přímý vliv nemá, takže je jedno jak je silné. Kontrastní látka je jen další cizorodá chemie v těle. Možná neškodí, ale já bych se jí pokud možno vyhnul. Těch sajrajtů mám i tak v těle dost. Takže za mě 3T.
Kontrastní látky používané pro MRI obsahují nejčastěji sloučeniny gadolinia, vzácně manganu nebo železa. Riziko alergické reakce na tyto látky je nesmírně nízké. Magnetická rezonance nepoužívá kontrastní látky obsahující jód. Doba MRI vyšetření je různá, podle vyšetřované oblasti, většinou kolem 30 – 60 minut.
Špatně po kontrastní látce asi nebude, v těle nezůstane a tělo ji časem - krátkým - vyloučí. Záleží i na vyšetřovaném místě. Přístroj 3T může být novější, třeba vhodnější pro hlouběji či nepřístupněji umístěné orgány - to přesně ví jen lékař, ale jinak bude výsledek dost stejný. Interpretovat tento výsledek bude ale specialista lékař. Takže je správné, že hledíte na pověst pracoviště. Běžte možná raději tam, kde všemu více věříte.
Šla bych bez kontrastní látky. Jednak nemám ráda kanylu v žíle, jednak je to vyšetření delší, protože se skenuje nejdřív bez kontrastu a pak s kontrastem. A ono nehybně ležet hodinu není nic moc. Jo ono se řekne, ale vždyt to nebolí. Nebolí, ale zkuste ležet hodinu nehnutě, instrukce dostanete nehýbejte se, moc nepolykejte, pomalu dýchejte. Jakmile se člověk nesmí pohnout, začne ho všude svědit, po půl hodině třeba začně bolet krční páteř, protože si nelehl zrovna rovně a další půl hodinku má před sebou. Nemá pojem o čase, ani hudbu mu nepustí, aby to rychleji utíkalo, jen má špunty v uších a slyší neuvěřitelné tukání klepání, vibruje to s ním.
Kvůli RS chodím na vyšetření každý rok, byla jsem už asi 6x, 4x s kontrastem, 2x bez, loni v dubnu dokonce i v tunelu s hadrovou rouškou na hubě a to byla tepre zkouška klaustrofobie, když se nesmíte hýbat a k tomu máte omezené dýchání. Letos jiný stroj v jiném pracovišti, bez kontrastu, vyšetření asi 15-20min, nejlepší zkušenost.
Samotna intenzita magnetickeho pola neznamena automaticky lepsie vysetrenie a viac detailov pri zobrazeni. Problematika je velmi zlozita a museli by ste byt expert v radiodiagnostike (lekar, 2 atestacie), fyzik a sucasne chapat vyhodnocovaci software (na tom makaju desiatky ludi roky).
Riadte sa radami lekarov, v tomto vam ziadna poradna na nete nepomoze.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.