Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Majetková práva v manželství

Od: afol odpovědí: 7 změna:

Dobrý den, chtěli bychom s přítelkyní stavět dům. Ještě nejsme svoji, ale do budoucna to plánujeme. Vzhledem k tomu, že mám podstatně vyšší příjem, budu celou stavbu financovat sám. Budu si brát hypotéku, tak abych to finančně utáhl. Chci se zeptat, jak to bude s majetkem až se vezmeme. Dům je psaný na mě a budu ho financovat jen já. Bude mít potom nárok na jeho polovinu,třeba za 20let, kdyby to nevyšlo? Problém nastane, že já nebudu mít na její vyplacení protože budu splácet pořád vysokou hypotéku. A nerad bych se dočkal toho, že nebudu mít kde bydlet. Poraďte prosím jak nejlépe tuto záležitost vyřešit.

Děkuji za odpovědi.

 

 

7 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

knopka*

0x

A co jednoduše sepsat předmanželskou smlouvu?

 

fidonet*

0x

jj předmanželská to jistí.

ALE mam dotaz já : Jak ošetřit majetek již v manželství? Třeba koupí se dům, ale dum se kupuje z peněz, které věnovaly rodiče od manželky, s tím, že kdyby se rozvedli bude celý domek JEN její.

LZE tohle nějak upravit smlouvou uzavřenou v manželství? Něco jako manželskou smlouvou ( nebo jak to pojmenovat? )

A je to nutno učinit u právníka, nebo stačí jen aby to mělo všechny sounaležitosti a podpisy ( třeba ověřené u notáře? )

pt®

Vybráno z netu! - PT /stařenka/

Zeptali jsme se JUDr. Soni Illner Pajerové, advokátky v Praze 1:

Jak a kdy smlouvu uzavřít? Je její uzavření nějak zpoplatněno?

Předmanželské smlouva musí mít vždy formu notářského zápisu, jinak je neplatná. Za tento notářský zápis náleží notáři odměna dle notářského tarifu, její výše se bude odvíjet s ohledem na hodnotu majetku, jehož se předmanželská smlouva týká. Jistě jde o částky v tisících korun s ohledem na fakt, že předmanželské smlouvy se uzavírají, pokud je majetek či jeho předpoklad.

Předmanželskou smlouvu lze uzavřít jak před sňatkem, kdy si budoucí manželé takto upraví své budoucí majetkové vztahy v manželství, tak samozřejmě i za trvání manželství, kdy si manželé upravují své vzájemné majetkové poměry. Uzavřenou smlouvu lze kdykoliv v budoucnu opět formou notářského zápisu zrušit nebo změnit její obsah, pokud se na tom oba manželé dohodnou.

Jestliže je předmětem smlouvy nemovitost, nabude smlouva účinnosti až vkladem do katastru nemovitostí.

Co musí předmanželská smlouva obsahovat?

  • Místo, den, měsíc a rok úkonu.

  • Jméno, příjmení a sídlo notáře.

  • Jméno, příjmení, bydliště, rodné číslo účastníků, jejich zástupců, svědků, důvěrníků, případně i tlumočníků.

  • Prohlášení o způsobilosti k právním úkonům.

  • Způsob ověření totožnosti účastníků, svědků, důvěrníků, zmocněnců a tlumočníků.

  • Obsah úkonu.

  • Údaj o schválení zápisu po přečtení jednotlivými účastníky.

  • Podpisy účastníků (jejich zástupců, důvěrníků), svědků a tlumočníků.

  • Otisk úředního razítka notáře a jeho podpis.


(Náležitosti předmanželské smlouvy neboli notářského zápisu stanovuje §63 zákona č. 358/1992 Sb., o notářích a jejich činnosti.)

fidonet*

Vyplývá z toho, že pokud dohodu uzavřou dva lidé, bude to obsahovat všechny náležitosti a ověřené podpisy, tak je to stejně jen neplatný cár papíru, pokud tam není kulaté razítko notáře, který si naučtuje 5,000 korun za 30 minutový úkon?

pt®

Ano, Fidonet, je to cár papíru. Musí být sepsáno notářem + kulaté razítko. PT /stařenka/

 

lidus*

0x

Pokud bude nemovitost před svatbou psaná jen na vás nemá k němu budoucí manželka žádná práva. Sice to zní všelijak a spousta lidí si ještě nezvykla na to, že mít sepsanou předmanželskou smlouvu je dnes nutnost. Dcera s přítelem kupovali byt před svatbou.ona dostala z domu 500 000 on si bral hypotéku na 1 500 000 byt musel být psaný pouze na něj. Sepsali jsme smlouvu že kdyby se někdy v budoucnu odstěhovala nebo se cokoli stalo dostane vložených 500 000 zpět. Byt rekonstruují již jako manželé , peníze mají na jednom společném účtu a oba na něj mají kartu pro výběry- to už je otázkou domluvy. Pokud jim cokoli do bytu koupíme a dáváme to vlastně dceři je to psané na naše jméno-př. nábytek, elektro spotřebiče...Myslet před svatbou na to, že to nemusí dopadnout je sice divné a mladí se tomu v zamilovanosti brání ale dnes je nutné mít vše ošetřeno i do budoucna.

 

cyril*

0x

Je zde jeden rozpor : chtěli bychom "stavět dům" a "Dům je psaný na mě".

Bude-li dům evidován jen na Vás a hypotéka rovněž, pak budoucí manželka(y) nemá na dům nárok ani na vyplacení.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]