Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
chtěl bych se optat, jak je to u dědictví, které se budovalo za rodičů, když byli svoji. Pak se rozvedli a otec si našel po dlouhé době partnerku s kterou má dítě, které je o 20 let odemě. Téměř vše bylo vybudované před seznámením a početím nevlastního sourozence. Za mých rodičů, když byli svoji a krátce po jejich rozvodu. Důvod rozvodu byl ze strany matky. Bydlet jsme zůstali s bratrem u otce s kterým žijeme na jednom pozemu s otcem. Otec se po cca 10 letech rozešel s partnerkou, která již ve společné domácnosti nežije cca 7-8 let. Nevlastní sourozenec žije s bývalou partnerkou.
Předem děkuji za odpovědi
Bezpodílové spoluvlastnictví manželů bylo vypořádáno po rozvodu prvního manželství. Takže argumentovat tím, kdy byla většina majetku pořízena, podle mne nemá smysl.
Po otci budete dědit všichni tři, případně i další otcovo dítě.
Po své matce budete dědit jen vy dva, po druhé otcově manželce jenom její děti.
Poznámka: Mají-li sourozenci společného alespoň jednoho sourozence, jde o vlastní sourozence. O nevlastního bratra by šlo v případě, že by se nové manželce dítě narodilo v předchozím vztahu > pak byste s ním neměli společného ani jednoho rodiče.
NOZ § 1635 První třída dědiců
(1) V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem.
(2) Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti; totéž platí o vzdálenějších potomcích téhož předka.
Žádnou výjimku vlastní/nevlastní, manželské/nemanželské dítě v tomto případě zákon nezná.
@Stir > po otci budou dědit všichni tři > dva bratři z prvního manželství a třetí bratr z novějšího vztahu.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.