Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Je možné dědictví odkázat jednomu z potomků?

Od: 1978 odpovědí: 3 změna:

Dobrý den, žiji v RD, kde jeho 1/4 patří mé mamince a zbytek je rozdělen mezi mě a manžela. Mám bratra, který je zajištěn a souhlasí s tím, aby po smrti naší maminky přiadl její majetek mě. Bude platit závět, kde bude majetek odkázán mě a doložen k tomu souhlas mého bratra, že s tím souhlasí a vzdává se tak dědictví? Děkuji za odpověď.

 

 

3 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

pt®

0x

Ano, lze ustanovit univerzálního dědice a to notářským zápisem, kde budou přítomni, Vaše maminka i Váš bratr a všichni tuto poslední vůli stvrdíte svým podpisem. PT /stařenka/

doplněno 28.05.10 10:54:

Odpověď se asi ztratila, tak znovu:

Ano, lze ustanovit univerzálního dědice, a to notářským zápisem, kde budou přítomni, Vaše maminka i Váš bratr a všichni tuto poslední vůli stvrdíte svým podpisem. PT /stařenka/

Dobrý den,

nejsem právník, ale v minulosti jsem řešil podobnou věc.

V zákoně existuje termín "neopomenutelné dědictví", nebo tak nějak... Přesto, že se domluvíte a u notáře sepíšete a podpisem stvrdíte poslední vůli nemusí nutně znamenat, že bude tato poslední vůle po úmrtí platná.

Doporučuji návštěvu právníka - konzultace není zase tak drahá a může Vám v budoucnu ušetřit spoustu času, problémů i peněz. Vím o čem mluvím.

 

lidka*

0x

Nejsem si jistá, že závět s vyloučením neopomenutelného dědice bude platná. Já bych to asi řešila darováním za života maminky a neprůstřelnou smlouvou o věcném břemeni ve prospěch maminky. Má to sice svá úskalí, ale doufám, že vaše vztahy jsou natolik dobré, že by mamince nic špatného nehrozilo. Mně tam nesedí to, že se neopomenutelný dědic předem vzdává svého práva. Je to paradox, ale pokud by bratr zemřel, vlastně předem "šidí"své potomky. Zvažuji i to, že se může finanční situace vašeho bratra změnit - bude souhlas vašeho bratra neodvolatelný? Je to skutečně záležitost pro právníka. Já bych spíš připustila tu možnost, že bratr se může při dědickém řízení vzdát svého podílu.

Pročtěte si ještě tuto odpověď: zdroj: iadvokat.eu/...

Neopomenutelnými jsou výše zmínění dědici označováni proto, že zůstavitel nesmí v závěti opomenout jejich dědický podíl určený v ustanovení § 479 občanského zákoníku. Podle tohoto ustanovení se musí nezletilým potomkům (osobám mladším 18 let) dostat alespoň tolik, kolik činí jejich dědický podíl ze zákona, a zletilým potomkům alespoň tolik, kolik činí jedna polovina jejich dědického podílu ze zákona.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]