Nejste přihlášen/a.
Prosímvás, mluvíte o karanténě? Tak ta se z hlediska nemocenské posuzuje stejně jako jakákoli nemoc.
Zaměstnavatel Vás slušně "oklepává", protože zákoník práce mluví jasně:
§ 194
Zaměstnanci, který pracuje na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, přísluší v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) náhrada odměny z dohody za podmínek stanovených v § 192 a 193. Pro účely poskytování této náhrady platí pro zaměstnance, který pracuje na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, zaměstnavatelem stanovené rozvržení týdenní pracovní doby do směn, které je zaměstnavatel povinen pro tyto účely předem určit.
Jinak nevím, co byste chtěl za "izolačku". Nemocenská od OSSZ náleží až od 15. dne trvání. Zaměstnavatel Vám musí náhradu odměny vyplatit za ty hodiny, které byste odpracoval, kdybyste nebyl v karanténě. To je to rozvržení týdenní pracovní doby, o kterém mluví ZP.
@Tomas26 > odpověď @Inzinyrka je jasná, stejně jako znění zákoníku práce > zaměstnavatel je povinen Vám za pracovní hodiny, které byste odpracoval, kdybyste neměl nařízenou karanténu, vyplatit náhradu odměny.
V tomto ohledu se musíte obrátit na svého zaměstnavatele.
Přiznám se, že pochybuji o tom, že by zaměstnavatel, který odmítá vyplatit náhradu mzdy za nemoc, byl ochoten vyplatit příplatek k náhradě mzdy (to je ta "izolačka").
Zaměstnavatel Vám nenařizuje směny nyní po skončení karantény nebo vůbec?
Poznámka: Pro odvod sociálního a zdravotního pojištění, v němž je zahrnuto i pojištění nemocenské, je v případě DPČ odměna nad 3.499 Kč měsíčně. O výdělek nad 10.000 Kč by šlo u DPP.
Píšete: Mohu odpracovat dny kdy chci já,jen nesmím překročit těch 20h týdně.Tím jsem myslel to,že mi zaměstnavatel nenařizuje směny.
Ve výše uvedené citaci zákoníku práce je to jasně dané. Jakmile onemocní dohodář, zaměstnavatel je povinen pro účel výplaty náhrady mzdy zpracovat rozvrh pracovní doby. Jinak ho samozřejmě nikdo k ničemu nepotřebuje. Obvykle (pokud dohodář pracuje nepravidelně, podle potřeby) stanoví zam-tel rozvrh jako 4 hodiny denně 5 dní v týdnu. Musí být jasné, za kolik hodin denně vyplatit náhradu. Když je to takový zaměstnavatel jako ten Váš, může Vám taky stanovit třeba hodinu týdně... myslím ale, že byste se dokázal u případného soudu účinně bránit. Podívejte se, koli hodin průměrně odpracujete měsíčně, podělte si to pracovními dny a to by Vám měl zaměstnavatel aspoň přibližně dát do rozvrhu a zaplatit. Papír s rozvrhem směn se založí do mzdových podkladů, OSSZ při pravidelných kontrolách podle toho ověřuje vyplacené náhrady mezd.
Tak jsem si o té izolačce něco našla.
Staronová izolačka bude činit nejvýše 370 Kč za den a budou ji vyplácet zaměstnavatelé k náhradě mzdy nejdéle po dobu 14 zameškaných kalendářních dní.
V případě, že by součet příspěvku a náhrady mzdy přesáhl 90 % průměrného výdělku za odpovídající počet zameškaných hodin, příspěvek se o tento rozdíl sníží tak, aby podpora dosáhla vždy maximálně 90 % průměrného výdělku. V současnosti přitom zaměstnanci na náhradě mzdy během prvních dvou týdnů pracovní neschopnosti získávají 60 % redukovaného vyměřovacího základu.
Zaměstnavatelé si příspěvek k náhradě mzdy odečtou od povinného odvodu pojistného.
Příspěvek je určen pro zaměstnance účastné nemocenského pojištění, kteří jsou v nařízené karanténě či izolaci. Nárok vznikne i těm, kteří pracují na dohodu a jejich příjem z ní zakládá účast na nemocenském pojištění. Tzn. při příjmu od 3500 Kč měsíčně hrubého u dohody o pracovní činnosti a při příjmu nad 10 000 Kč měsíčně hrubého u dohody o provedení práce.
Výplata příspěvku je platná zpětně od března do konce letošního května, tedy na tři měsíce s možností prodloužení. Nárok vznikne jen v případě, že karanténa či izolace je nařízena od 1. března dál. Pokud by vám tedy byla nařízena 25. února s přesahem do března, na příspěvek nedosáhnete, a to ani za samotný březen.
Dávka bude osvobozena od daně z příjmů fyzických osob, nezohlední se při posuzování příjmu kvůli sociálním dávkám a nebude možné ji postihnout exekucí.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.