Nejste přihlášen/a.
Mě je patnáct. A nejlepší způsob jak zabíjet čas je učit se a teď nemyslím češtinu nebo chemii. Myslím něco užitečného, třeba investovat nebo programovat. Internet je nekonečná studnice informací, stačí jen umět hledat. Například já se učím editovat. Výhoda tohodle je to že to nestojí ani cent. A nebo se třeba můžeš naučit s nějakými gadgety, třeba rubikovu kostku, motýlkové nože nebo házet karty.
Pokud budeš chodit ven do přírody (v rámci obce, to je pěkně pitomé) a nebudeš potkávat lidi, tak coronavirus nechytneš. Číst si wikipedii. Učit se programovat. Hrát nějakou hru, kde se něco staví (Cities skylines).
Jaké předměty tě baví ve škole? Třeba by se z toho dalo najít něco, co by tě bavilo a ještě by ti to pomohlo na střední a na vysoký...
Učit se správně kreslit je taky na trpělivost.
Zkuste si udělat malou domácí zahrádku. Nechat v misce s navlhčenou vatou semínka papriky, která vám zbyla po svačině, nebo zkuste zasadit cibuli a dívat se, jak z ní vyroste nat a tu si pak můžete nakrájet na kousky a dát na chleba nebo do tvarohu. Můžete si něco přečíst a sadbě zeleniny, například doma můžete mít čerstvou natovou petrželku, pažitku nebo různé byliny.
Nebo si můžete rozmnožit a pěstovat vaše domácí květiny - voděnku, blázna (scindapsus), šáchor, voskovku, atd. (k pěstování jim stačí sklenice od okurek nebo zelí s vodou, případně je pak můžete přesadit do zeminy), nebo zkusit pěstovat kaktus.
Jsme v moderní době, dřív se pěstoval krasopis. Dnes se píše na klávesnici počítače, která vychází z dob psacích strojů. Do budoucna se vám bude velice hodit umět psát všemi deseti, třeba i naslepo. Je to snadné, ale chce to trpělivost. Návodů na psaní všemi deseti je dost. Tím se uvolní hlava, nemusí myslet na hledání písmenek, ale myšlenky jsou z hlavy rovnou do prstů a píše se rychle jako myšlenky. Tím získáte velkou přednost před pomalými tříprstými písaříky.
Zkuste si vzít knížku s přírodou a zkuste se naučit znát ptáčky, kteří vám létají kolem domu nebo na krmítko, naučte se znát podle obrázků na internetu stromy ve vašem okolí. Nebo cokoliv z přírody.
Naučte se číst v mapách, dělat plánky, třeba i jen plánky pokojíčku, bytu, zahrady, Kreslit rukou. Počítač nemusí být na všechno.
Chtěl jsem poradit naučit se hrát na zobcovou flétnu podle učebnice pana profesora Žilky, nebo na ukulele podle návodů na YT, ale když maminka pracuje z domova, tak byste ji rušila.
Nebo se i doma můžete protáhnout nějakými vhodnými cviky, například sada osmi cviků - Osm hedvábných protažení - Ba duan jin (na webu jsou obrázky i videa).
Nebo si můžete číst a naučit se dělat si z knih stručné výpisky, bude se vám to hodit na středí škole. Využujte čas.
Až bude hezky, můžete se zeptat babičky nebo maminky, jak se hraje "školka" s míčem - do vzduchu, nebo o zeď, jak se dělá školka přes švihadlo, nebo jestli máte zahradu, můžete pomáhat vyhrabat staré listí a trávu, uklízet větvičky z ostříhaných stromů, připravit záhonky pro sázení zeleniny, květin, atd.
Vyšíváním si krásně odpočinete a budete mít dárky pro rodinu. Pro začátek stačí mamince nebo sourozencům vyšít na kapesník monogram, nebo třeba i jen kytičku, aby si poznaly svůj ručník, kapesník, ponožky, atd.. Nebo vyšít jméno, pak různé ozdobné stehy. Pocvičíte si prstíky a tak zvanou jemnou motoriku a uděláte radost.
Origami (papiroflexia) je skvělé pro děti. Rozvíjí manuální práci (jemnou motoriku), geometrii, představivost a je to taky hlavně zábava. Skákající žába, solnička, letadýlko, květina, krabičky, zvířatka, ... I Leonardo da Vinchi jako malý skládal papírové vlaštovky. Letadlo sice nepostavil, ale pár "kluzáků" sestrojil... Navíc k tvorbě origami nepotřebujete toho moc, podstatě jen papír.
Začni třeba malovat a roznášet kamínky. Zabaví tě to,na FB je skupina kamínky tak se tam podívej. Já už jsem babička a maluju o 106 !
Ve 14 jsi sice ještě dítě, ale máš už dost síly, tak co třeba udělat nějaký jednodušší oběd. Plno dobrých receptů určitě rychle najdeš. Můžeš potom umýt nádobí, uklidit. Doma je práce každý den, stačí doma neležet, nelenošit a nudit se. Stejně jak píšeš, se ničím jiným nezabýváš, koníčky, záliby nemáš ani v době necovidové. Škoda,že máma sama tě doma do něčeho nezapojí, něčemu neučí.
Určitě nic vsedě. U počítače jsi naseděná dost. Udělej si rozvrh volného času. Určitě bych nějak cvičila, třeba podle nějakých videí. Venku si dej okruh klusem, kde není moc lidí, denně několik km, at neshniješ. Pak se nauč plést, háčkovat, vyrob si čelenky, ušij si tašku, maňáska nebo něco velikonočního třeba z vizovického pečiva nebo z moduritu, maluj na sklenice, na kamínky, na to jsou speciální barvy. Nebo z moduritu vyrob šachy, nějaké zajímavé + šachovnici. Nevím, jak máš daleko do přírody, že by sis nasbírala zajímavé kameny a kamínky. Já z nich mám na balkoně miniskalku. To bys taky zvládla. Pro zdraví si vysej třeba bazalku, nauč se nakličovat mungo..Jen neseď a netloustni.
Nebo se nauč péct. A zatímco maminka pracuje, upeč nějaký moučník, udělej řezy nebo pizzu. Vnučka vaří doma běžně obědy a žehlí, když maminka učí.
Já bych se přimlouval za to vaření. Pust si na youtube nějakej videorecept, pak ještě jednou, skoč do krámu pro suroviny, který nenajdeš doma a šup do kuchyně! Jednak se zase něčemu užitečnýmu přiučíš, jednak vaření je super zábava a jednak ještě příjemně překvapíš mamku s tatkou, nebo sourozence až dorazí domů...
Já jsem se učila tenkrát plést a to se mi pak hodilo .Mohla jsem uplést cokoli,nejen sobě.Háčkovat a paličkovat neumím a dost mě to štve.
Futro, háčkování je z toho všeho nejlehčí! Udělat si očko a z něj řetízek je vyhráno. To zvládnou i malé holčičky. Obrátíte a nabíráte a protahujete postupně řetízkovými očky. Očko na obrat. Další řadu třeba s obměnami. To si i vymyslíte. Krátké a dlouhé sloupky základ.
To píšu i pro tazatelku.
Základ bych asi zvládla. Před lety jsem měla bolavé ruce a byla na operacích karpálních tunelů .Od té doby už nepletu ani nevyšívám.a s háčkováním začínat raději nebudu.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.