Nejste přihlášen/a.
Můj děda má Parkinsonovu chorobu už 6rokem. Je mu 59 let. Křečovité bolesti, třes , těžko chodí.Léky pomáhají určitou dobu a pak se musí zvýšit nebo změnit. Máte někdo zkušenosti, nebo nějakou radu?
doplněno 22.05.10 17:34:Užívá Mirapexin, Stalevo
Maminka má také tuto nemoc už asi 13 rok-75 let,bohužel se u ní projevuje už i demence-což je pro nás teď horší.Marijánku jsme nezkoušely,ale vit.e užívá každý den už asi 5let,kupuju jí i rybí olej-taky 5 let už užívá.před 10-ti lety brala aniparkinsonika 3-krát denně.Teď 5 LET BERE 5-KRÁT DENNĚ.Zatím je to v poho-třes se daří zvládat,ale snižovat ,ani zvyšovat se zatím nebude.Nejhorší zážitek byl už hodně dávno na vánoce ,nevím kolik let 5-7.Maminka nemohla spát,jíst-nic jen se třepala,volaly jsme pohotovost a zjistilo se ,že byla pehřátá-dostala injekci a ráno jsem jela pro šumivé magneziuum do lékárny.Strašně moc to pomohlo,lépe se jí dýchalo,ale po čase jí ty šumivé tablety vyvolávaly zvracení-tak se přešlo na klasické tablety magnézia.Magnézium+ vit.e+ rybí olej tyto doplňky jí už roky kupuju-třes se opravdu zlepšil.Celou dobu cvičíme,nenáročně v leže rovnat a krčit nohy,v leže jezdit na kole a pod...Na co dávat bacha jsou i mléčné výrobky,nesnášejí se s antiparkinsonikama a tlumí jejich účinek i obyčejná bramborová kaše k objedu ubírá účinku poledním lékům.Bez mléka to taky nejde,měli jsme i zlomeniny a ne jednu,ale dávat jogurt nebo něco mléčného v mezičase ,my dávámekaždý den 2 jogurty v 17 hod-na svačinku.Léky před tím bere v 15 hodin a potom v 19 hodin-tak 17 je ideální mezičas-u vás to může být jinak-chce to vypozorovat,ale to mléko to je zabiják účinku léků-tehdy jsem to taky nevěděla-tak to bylo špatné.Pečuji a chodila jsem na semináře pečuj doma-najděte si tyto stránky na internetu,je tak spousta rad,jak pro nemocné tak pro pečující rodinu.Mamka užívá nacom ,comtan,defobin.Pro chut k jídlu pangrol,na zácpu sirup duphalac,na dech euphilin,když měla zlomeniny začala užívat godasal.Pozdravujte dědečka a přeji zlepšení,je to nevipočitatelná nemoc-chvíli dole ,chvíli nahoře,mění se to každou hodinu,fizický stav ,nálady-já vím.Taky občas kupuju nutridrink-když málo jí,je to takové pití z lékárny a posiluje to člověka .
Dobrý den, právě jsem se dostala na tyto stránky a na vaši zprávu. Víte, já mám maminku, u které zjistili Park. chorobu, hodně moc zhubla, nechce nám jíst, má problémy s chůzí, psychiku totálně rozhozenou. chtěla jsem se vás optat, jak zvládáte péči o vaši maminku, jste s ní doma, nebo chodíte do práce. Já mám šílený strach, že vše nezvládnu, sama jsem také nemocná, tatka je vynervovaný, oba jsou v důchodu, ale tatka vše evidentně nezvládá. Mamka má i velkou spoustu dalších zdrav. problémů, velká inkontinence, angina pectoris, chron, žilní nedostatečnost, plicní choroba a především značné trávicí problémy, jsem z toho už zoufalá, doktroři by jen cpali léky a diví se, když řekneme, že je nesnáší, mám pocit, že jí tím ještě více oddělávají. Neuroložka mamce zatím předepsala tanakan 3 x denně, ale museli jsme snížit, nebot měla velké závratě, navíc jí zjistili vekou anémii, proto je asi i tak slabá, unavená, nevím. Samozřejmě lékař by ji hned hnal na vyšetření trávicí soustavy, ale já ji nechci dále stresovat, stačí, že s ní musím absolvovat kolečka na neurorogii, reumatologii, internu, vždy je už dopředu vystresovaná ( především díky inkontinenci), všude musíte čekat a ve výsledku nic pozitivního, jenom léky, které stejně nezabírají.( teď myslím léky od reumatologa na těžkou osteartrozu a revmatoidní artridtidu, což jsou další choroby mamky).Nevím, c bude dál, proto se svěřuji aspoň vám, třeba mi dáte nějakou naději. Děkuji. H. Michálková
Dobrý den,čtu to a vybavuju si čím jsem sama prošla.Znám pocit,kdy chcete pomoci a nejde to jste vyčerpaná,unavená,říkáte si jak je svět nespravedlivý a nejradši by jste se na všechno vykašlala. Tyto pocity jsem mívala často,starám se od 20let a je mi 30,ono se to stále zhoršovalo,celkem jsme prodělaly tři zlomeniny-jak píšete závratě-pády,návaly všelijakých emocí.
Co se týče strachu-každý ho máme,každý si říká -to nezvládnu,dnes si říkám -jak jsem to zvládla.Ba vila jsem se s jednou paní náhodou,pracovala v hospici,zabývala se homeopatií,byla sečtělá a chytrá moc si jí vážím.Ta mi dala přečíst knížku-HODNÉ HOLKY SE DOSTANOU DO NEBE ZLOBIVÉ KAM CHTĚJÍ.Uvědomila jsem si,že nemůžu žít ,abych se jen obětovala a musím myslet víc na sebe,začala jsem přemýšlet-budu-li spokojená já bude spokojená i maminka,osoba v mé péči.Ta špatná nálada ,obavy stres se přelévá z ní na vás ,tatínka-vím jak to vyčerpává.Naučte se odpočívat a nejet nadoraz,pokud chodíte do práce a máte toho moc,přijdou potíže se špatným spaní, zkuste zkrácený úvazek,nebo práci vypustte úplně.Já pracovala do 25 let na plný úvazek,tatínek je taky důchodce a střídáme se.Potom jsem pracovala čtyři roky na zkrácený úvazek-jenže v obchodě -to znamenalo soboty,kontakt s lidmi-prodavačky to mají těžké-nechala jsem toho.Byla jsem s maminkou 8 měsíců doma,ale to taky nešlo,člověk se cítil méněcenný,že nepracuje,dokonce se stydím ale uvažovala jsem i tak,že kvůli mamince nemůžu pracovat a házela to na ni,ačkoliv vím,že tohle si pro mě nikdy nepřála a chtěla pro mě vždy to nejlepší.Našla jsem si práci jen na ranní směnu-8-smi hodinovou,dělnice,dělám si svoji práci,nepobýhám,netahám se a musím říci ,že za 8 hodin v této práci jsem méně nadělaná ,jak prodavačka za čtyři hodiny.Jdu do práce,mám ze sebe dobrý pocit,myslím na to abych ji dobře odvedla,nemyslím jen na praní,léky plenky.Přijdu domů a je tu koloběh,není vše tak perfektní,jako když jsem byla doma celý den,ale povikládám mamce i tatkovi,co v práci,oni mě co doma a bavíme se jinak než,když jsme si lezly na nervy celé dny.Tatínek jde většinou z domu,když su doma má své záliby a to je vpořádku,nebo se prospí,ale odpočine si od maminky.Jeden člověk to dlouhodobě nezvládne-to je můj názor.Zařiď te se ,tak aby jste to mohla unést a proberte to s tátou.Je to jeho žena ve zlém i dobrém,nemoci i zdraví,bohatství i chudobě-a potřebuje ho jako partnera.Vás potřebuje jako dceru vidět aspoň trochu spokojenou,aby se měla z čeho radovat a ne být smutná,že za vše může ona.
To ,že zhubla a je slabá-zkoušela jsem i sirup pro chut k jídlu ,co se dává malým dětem,ten rybí olej je skvělá věc,doplněk stravy na posílení-nutridrink-má hodně příchutí,neni to levné,ale kdy jindy budete moci mamince koupit něco co zkutečně potřebuje.mAMKA BYLA V GASTRO PORADNĚ,MÁ PROBLÉMY SE SLINIVKOU A TAM JÍ PAN DOKTOR DOPORUČIL PANGROL-UŽÍVÁ HO UŽ ROKY A SPRAVILO SE TO MÁ 62 KG,TO MĚLA V ŠPATNÉM OBDOBÍ JEN 50KG.Pozor na mléko snižuje účinek antiparkinsonik-po mléku je větší třes.I obyčejná br. kaše může ublížit,ale bez mléka to nejde,dávejte jí jogurt-co má mléčného ráda dvě hodinky před dávkou parkinsonik,my to řešíme svačinkou kolem 17 hod.Ch ce to číst si i ty lístky,já to taky nevěděla ,po čase kdy jsem se to dozvěděla a začala takto praktikovat-se to zlepšilo.Čtu občas časopis spirit a tam jsou různé medicínské rady,vit,e-doporučovaly-taky jí ho kupuju.
Honění po doktorech znám,cpát léky ano-někdy to jinak nejde,ale nesmí jíst jen léky,hodně pít a jíst,přesnídávky ,ovoce,vývary,polévky-cokoliv co má ráda.Po malích dávkách a často,vím jak je náročné někoho přemlouvat a nutit ,když nechce,ale já to dělala i tak,že pokaždé když jsem kolem ní prošla jsem jí šupla něco do pusy-i hloupou karamelku,kolečko banánu,nebo měsíček mandarinky.Mrkněte na stránky -PEČUJ DOMA-JE TAM HODNĚ DOBRÝCH RAD.
OMLOUVÁM SE ZA CHYBY-PÍŠU FAKT NARYCHLO-TO JE NEVÝHODA-CELÝ DEN MÁM OPRAVDU NABYTÝ,ALE ZJISTILA JSEM,ŽE UŽ JINAK ŽÍT SNAD ANI NEUMÍM,ALE MŮJ ŽIVOT A CO DĚLÁM MÁ SMYSL NAPLŇUJE MĚ TO-PŘEJI VÁM STEJNÝ POCIT,ÚSPĚCH V LÉČBĚ A HODNĚ BOŽÍHO POŽEHNÁNÍ-JAK ŘÍKAJÍ STARÉ BABIČKY-DOBROU NOC -H...
Dobrý den, děkuji Vám za povzbuzení. Bude to běh na velmi dlouhou trat. Mám samozřejmě strach jak vše bude se vyvíjet. Zatím je to katastrofa. Tatkovi je sedmdesát, je vynervovaný, bojí se jít na dýl ven, běží na nákup, aby byl co nejdříve zpět. Velké nákupy jim dělám já a vařím a vozím našim. Hlavně polévky hutné pro mamku, nutridrinky jí také nakupuji, v zoufalství, když přestala jíst, jsem jí je nakoupila,. Nyní mám do 21. srpna prázdniny, takže více času, jinak pracuji jako družinářka na půl úvazku a i tak mám všeho hodně. do práce dojíždím a rodiče taky nebydlí kde já. Dojíždím za nimi 12 km( sice malá vzdálenost, ale lepší kdyby v místě mého bydliště bydleli)Snažím se najít byt tady , ale všude samé schody i k blbýmu výtahu musíte překonat 12 schodů, což je pro maminku nemožné. Mimo PCH má těžké postižení bederní páteře, velké utlačování míchy. Pokaždé když k nim jedu, mám sevřený žaludek, co bude. Mamka vždycky pookřeje, ale když se chystám odjet, má slzy na krajíčku a ptá se, kdy zase přijedu.Vždycky byla tak výřečná, takový generál a nyní sotva promluví, ty změny jsou strašně moc znát a jsem z toho zoufalá. Podívám se na ty stranky co mi radíte pečuj doma. Moc vám děkuji, že jste mi odpověděla Vy i paní pod přezdívkou inženýrka. C ením si toho moc! H.Michálková
Je mi Vás moc líto, vím, co zkusila moje maminka, když se starala o tatínka s Parkins.chorobou. Všechno, o čem píšete, s ním zažila. Nemohu Vám poradit nic jiného, než to, abyste se snažila zachovat si co nejvíc klidu a síly, jinak nebudete schopná to dávat dál. Pamatuji si to zoufalství nad dalšími a dalšími vyšetřeními a léky, které stejně nepomáhaly, ty nesmírně obtížné cesty k lékařům, organizmus se jakoby sypal celý... Držím palce, at najdete sílu to překonat. Maminka šla do předčasného důchodu a zůstala s tatínkem doma. Ovšem chápu, že je mnohem obtížnější, kyž má muž pečovat o ženu, chlapi to v sobě tak nějak nemají.
Souhlasím se sebodkou marjánka je nejúčinnější. Neuvedl jste léky jaké užívá. Rovněž mohu doporučit bylinku Brahmi buď se dá sehnat v zahradnictví tuším Chládek Praha. Nebo rovnou čaj Brahmi z ayurvédy cena cca 85 Kč.
doplněno 22.05.10 16:32:Listy marjánky se musí upéct v troubě aby měli požadvaný účinek.
doplněno 22.05.10 16:36:Koupit v lékárně vitamín E a ten je prospěšný na cévy B6 popřípadě B12.
doplněno 22.05.10 16:45:Existuje i med s rostlinkou Brahmi užívá se 2* denně lžičku a je krásně voňavý. Měla jsem možnost jej ochutnat .
doplněno 22.05.10 17:39:Snažte se mu o upravu jídelníčku s omezením tuků a cukru.
doplněno 22.05.10 17:42:Med by měl být dotupný na adrese www,dobra energie.cz
doplněno 22.05.10 21:36:Omega 3
Malvinko, tys pochopila správně sebod? Jakou marjánku myslela? Ono totiž když upečeš listy té jiné marjánky (marih.) tak se vůbec nic nestane. Slavné koláčky jsou účinné právě proto, že je do nich přidáno mléko a máslo. V těch se THC rozpouští. A navíc. Koláčky bych nedoporučila, nebo jakékoliv podání jako pití, jídlo, protože tam neodhaneš množství, kvůli tomu, že to účinkuje déle. Prostě sníš koláček, je ti fajn, tak si dáš ještě jeden a za půl hodiny ti může být tak zle, jako nikdy v životě. Nikoho nenavádím, jenom upřesňuji! Pro dobro věci. Takže když na Parkinsona, tak hulení.
Díky za doplnění Mary já jsem někde našla tyto info před nedávnem na netu. Je mi jasné , že se rozpouští THC v tucích chtěla jsem doplnit odkaz. Bohužel se mi nepovedlo jej nalézt. Pojednávalo se o konkrétním případu a seznamoval s dávkováním. Přímo pacient s touto diagnózou popisoval přípravu / bez koláčků/ a svůj život a alespoň v jeho případě marjánka přinesla plnohodnotný život bez omezení.
doplněno 22.05.10 21:55:Aha já jsem pojednával o dvou alternativách a nějak jsem zapomněla v zápalu boje rozdělit text.
marjámka versus Brahmi
Můj tatínek měl Parkinsona, asi 15 let. Zkoušeli jsme i marihuanu, normálně si ji zelenou nakrájel jako pažitku a sypal na chleba. O dávkování jsme nevěděli nic, prostě jsme to zkoušeli. Je mi to moc líto, i teď (5 let po jeho smrti) mám slzy v očích. Ale nevím o ničem, co by pomohlo. Vysoké dávky léků asi po 10 letech nemoci měly za následek nepříjemné halucinace a množství vedlejších účinků, úplně se měnila jeho osobnost. Bylo to moc smutné.
Smutná zkušenost jeden špičkový lékař zjistil počáteční fázi tohoto onemocnění. A tak se snažil bojovat okamžitě si nasadil ty nejvyšší dávky léčiv jejihž účinek měl fatální důsledek. V domnění, že nemoc zastaví se ta rozjela v plné šíří i se svými nejhoršími dopady. Nechtěla jsem to se vkládat, ale po příspěku inženýrky...
doplněno 22.05.10 19:04:
Ještě se mi povedlo nalézt odkaz
doplněno 01.06.10 21:14:doplněno 01.06.10 21:26:Tak našla jsem odkaz, ale nemohu se pohnout pán s Parkinsonem se jmenuje Ponikelsk ý a je z Hořic v Podkrkonoší. Tak třeba někdo vezdejší pomůže v dalším kroku. Ten pán se sám léčí.
doplněno 01.06.10 21:31:Taky je vhodné přidávat dopamin ve stravě.
doplněno 01.06.10 21:35:např. Kyselina listová biozero.cz/...
doplněno 01.06.10 21:45:Tento článek se do časopisu již nevešel...
Ema Chvístková
nutriční terapeutka
Parkinsonova choroba a výživa
Charakteristika
Parkinsonova choroba, pojmenovaná po anglickém lékaři, který ji počátkem 19. století popsal, je nejobvyklejší degenerativní onemocnění nervového systému středního a staršího věku, postihující miliony lidí na celém světě. Obvykle zaútočí po šedesátém roce věku, ale až pět procent nemocných tvoří lidé mladší čtyřiceti let. U mužů je častější než u žen. Dochází k degenerativnímu postižení buněk bazálních ganglií v mozku. Je narušeno vytváření nervového přenašeče dopaminu. Vývoj příznaků je plíživý. Počáteční příznaky bývají mírné, ovšem v průběhu onemocnění se vždy zhoršují.
Příčiny
U lidí trpících tímto onemocněním odumírají buňky v oblasti mozku nazývané bazální ganglia a přestávají produkovat dopamin - látku, která se účastní přenosu vzruchu mezi jednotlivými nervy. Nedostatek dopaminu je příčinou progresivní ztuhlosti, třesu a ztráty svalové koordinace, které jsou pro tuto chorobu typické. Ve většině případů nelze stanovit příčinu onemocnění, i když je známé, že v malém počtu onemocnění mohou být původcem virové mozkové infekce, antipsychotické léky, dlouhodobá expozice herbicidním a pesticidními látkám nebo některé toxiny.
Příznaky
. Třes svalů, klidový třes rukou
. Ztuhlost svalů, nejvíce po ránu
. Zpomalení pohybů
. Narušení automatických obranných pohybů
. Obtížná chůze - rychlé malé šouravé krůčky, nahrbení dopředu
. Mikroskopické písmo
. Ochuzená obličejová mimika, maskovitý vzhled
. Rozmazaná a těžko srozumitelná řeč ("skandovaná řeč")
. Ztráta chuti k jídlu, slintání, řídké mrkání, potíže s polykáním
. Depresivní nálada, úzkostný stav, někdy zmatenost a ztráta paměti
. Inkontinence moči a zácpa
. Pokles krevního tlaku ve stoje (posturální hypotenze), nebezpečí mdlob
. Po několikaletém průběhu může docházet i k poruchám intelektu
Léčba a strava
Zdravá výživa je důležitá pro každého člověka, ale pro lidi s Parkinsonovou chorobou (zkratka PD) je nezbytné udržet správný "dietní"příjem živin.
Problémy s polykáním a žvýkáním, nebo problémy jíst příborem, nejsou omluvou pro to, přijímat nevhodné potraviny.
S léky, které se berou před či po jídle, je důležité jíst pravidelně a vhodnou stravu, a to kvůli správnému zažívání a pro lepší vstřebání léku.
Léčba je většinou zahájena různými léky, které se liší dle intenzity příznaků a přidružených nemocí. Na počátku se většinou používají přípravky jako Amantadin nebo Selegilin, které poskytují ochranu postiženým částem mozku a usnadňují vedení signálů.
Ve fázi, kdy se u nemocných objevuje již výrazný třes, pokračuje léčba např. Biperidinem a v poslední etapě onemocnění se většinou předepisuje preparát Levodopa. Tento lék je považován za jeden z nejúčinnějších. Je vstřebáván z tenkého střeva do krve a odtud do mozku, kde se přeměňuje na dopamin. Tím se jeho množství v černé substanci stabilizuje a dojde ke zmírnění příznaků a zlepšení psychiky. Po delší době se však snižuje účinnost léku a nepříjemné projevy nemoci se začnou znovu objevit.
Lidé s PD sice nemají určená žádná dietní opatření, ale někteří odborníci se domnívají, že pro zdraví prospěšnější je strava bohatá na SACHARIDY (např. obiloviny, zelenina, rýže, těstoviny) než na bílkoviny (maso, mléčné produkty). Bylo totiž prokázáno, že bílkoviny (proteiny) zpomalují VSTŘEBÁVÁNÍ A VYUŽITÍ Levodopy ORGANISMEM. Tuto variantu nedoporučuji.
Obvykle se užívají léky 15-20 minut před jídlem, aby se zajistilo, co nejlepší vstřebání. Nebo se berou tablety po půlkách (tj. to samé množství, ale rozděleno na 2 poloviny). Lidem s PD je často doporučováno užívat Levodopu zároveň s jídlem, aby se předešlo žaludeční neuróze.
Jídlo může snížit vedlejší efekty, jako např. nevolnost, po prvním podání Levodopy.
Výzkum poukazuje na roli potravy. Různé složky potravy způsobují, že žaludek se vyprazdňuje v různém tempu, což znamená, že čas, který potřebuje Levodopa, aby se dostala ze žaludku do té části střeva, kde se vstřebá, bude také různý. Další faktor vedoucí k nepředvídatelnosti motorické nezpůsobilosti je, že efekt léčby příznaků nemusí korespondovat s množstvím Levodopy v krevním řečišti. Toto je způsobeno konkurenčním efektem aminokyselin (nalezneme v bílkovinách), které jsou také v krvi.
Bílkoviny zpomalují vstřebání SINEMETu nebo MADOPARu ve 2 částech: během vstřebávání v části střeva nejblíže k žaludku, a jak postupuje z krve do mozku. Jestliže se podává jídlo s vysokým obsahem bílkovin a v ten samý čas se vezme lék Levodopa, zpomalí se vstřebávání léku ze střeva do krve. Pro lidi užívající SINEMET nebo MADOPAR, kteří si všímají kolísání v mobilitě, může "manipulace"s bílkovinami pomoci. Např. snížení bílkovinných potravin časně ráno, může pomoci zabránit nepředvídatelné motorické fluktuaci a může pomoci zamezit citlivosti na léčbu. Podávat bílkoviny k večeři může také pomoci, nebot pomalá odezva na lék nemusí být tak důležité jako v jiné části dne.
Pro lidi s PD by bylo velmi pošetilé "naordinovat"si "nízkoproteinovou"dietu bez konzultace se svým lékařem či nutřičním terapeutem. Výsledkem by byly problémy s úbytkem váhy, špatné hojení ran, nízká imunita a další komplikace.
Úbytek váhy
S PD je běžně spojen úbytek váhy, ačkoli se zvyšuje příjem kalorií. S každým pacientem musí být vypracován individuální program, který zohledňuje jejich individuální potřeby.
Příčiny úbytku váhy
. Svalový třes
. Touha po jídle může být snížena, protože je otupen čich, pacienti s PD často trpí pocit nevolnosti, depresÍ a kognitivní poruchou.
. Zvýšením metabolismu mohou ZPŮSOBIT změny v místě, kde mozek kontroluje váhu.
. Poškození hypothalamusu může ovlivnit centrální tlumení chuti k jídlu. Může způsobit centrální tlumení chuti k jídlu.
. Únava a slabost v pažích může zpomalit rychlost při stravování. Lidé často jídlo vzdají, aniž by dojedli.
. Problémy se žvýkáním a polykáním vede k pocitu, že čas na jídlo je unavující, to samé způsobují špatně padnoucí zubní protézy.
Typy potravin
Potraviny s vysokým obsahem bílkovin
. Všechny druhy masa _ hovězí, vepřové, skopové, ryby, uzeniny
. Mléčné výrobky _ mléko, jogurt, tvaroh, sýry tvarohového tYpu a tvrdé, vaječné bílky
. Luštěniny _ různé druhy fazolí, čočka, hrách, sójové boby
. želatina
Některé z těchto potravin jsou nezbytné pro dosažení vyvážené stravy. Dieta s velmi nízkým obsahem bílkovin není vyrovnaná a může vést k nedostatku zinku, želena, vápníku a dalších prvků.
Potraviny s nízkým obsahem bílkovin
. Cereálie/Obilniny _ celozrnné sušenky, rýžové kuličky, corn flakes, krupice, rýže, těstoviny, bílý chléb (ne obohacený), tapioka, ságo
. Zelenina _ zelená a žlutá, vařená či syrová, brambory
. Ovoce _ všechno syrové, konzervované, dušené, sušené
. Polévky _ vývary, zeleninová, ne krémové nebo obsahující luštěniny či hrášek, nebo s kousky
. Pomazánky, med, marmeláda, džem, Vegemite, melasa
. Sladkosti/cukroví _ různé tvrdé bonbony, žvýkačka, želé,burisonová rýže
. Tuky _ margarín, nesaturované oleje, salátové dresingy, majonéza
. Nealkoholické nápoje _ čaj, káva, limonády
Potraviny obsahující vysoké procento tuků (poskytující maximum kalorií)
. Oleje, máslo, margarín
. Šlehačka, smetana, zmrzlina, majonéza, sýr
. burákové máslo
. čokoláda, kakao, plnotučné mléko
. vejce
. tučné druhy mas, uzenin
. sušenky, dorty, sladkosti
Potraviny s vysokým obsahem cukrů
. sušené ovoce
. čokoláda
. med, marmeláda, džem
. ovocný džus
. cukrovinky
. sušenky, dorty, buchty
Do jídla se mohou přidat potravinové doplňky, které dodají energii, aniž by se změnila chut jídla.Tyto doplňky seženete v síti lékáren.Vždy je vhodné konzultovat zařazení potravinových doplňků s lékařem či nutričním terapeutem.
Jaké doplňky užívat
Každý, kdo trpí tímto onemocněním, musí být pod přísným lékařským dohledem a nesmí užívat žádné doplňky, aniž by se poradil se svým lékařem.
Multivitaminové a multiminerální přípravky užívané společně s doplňky mohou pomoci zmírnit nebo zpomalit vývoj příznaků, zvláště užívají-li se v časných stadiích onemocnění. Výsledky je možné pozorovat asi během osmi týdnů, ale doplňky je nutné užívat dlouhodobě. Lze je užívat jednotlivě nebo v kombinaci, ale jen po poradě s lékařem.
Některé z nich - například vitamin B6 - mohou nepříznivě reagovat s klasickými léky na Parkinsonovu chorobu. Většina doplňků včetně vitaminu B6 působí zvyšování produkce mozkové chemické látky dopaminu, jejíž hodnoty jsou u lidí s tímto onemocněním často vyčerpány. Mezi dobré zdroje vitaminu B6, který pomáhá mozku produkovat dopamin, patří avokádo, brambory, banány, ryby a drůbež.
Koenzym Q10 a NADH (nikotinamidadenindinukleotid), příbuzný s vitaminem B niacinem, vitamin E a vitamin C jsou antioxidanty, které pomáhají chránit buňky, včetně buněk produkujících dopamin. Vitaminy C a E mohou být zvláště účinné u nemocných, kteří ještě nezačali užívat klasické léky Omega-3 mastné kyseliny z rybího tuku nebo lněného oleje vyživují nervovou tkáň a to může zvyšovat hladinu dopaminu. Antioxidační nutriční látky uvedené v tabulce se mají užívat společně s těmito esenciálními mastnými kyselinami. Jinan dvojlaločný zlepšuje krevní oběh v mozku, což pomáhá zajistit správnou výživu mozkových buněk.
vitamín B6
dávkování: 50 mg denně
pozor: pacienti užívající lék levodopa (L-dopa) bez doprovodného léku Karbidopa nesmějí vitamin užívat
koenzym Q10
dávkování: 50 mg třikrát denně
doporučení: užívejte při jídle, lépe se vstřebává
NADH
dávkování: 5 mg denně
doporučení: nejlépe užívat ráno nebo mezi jídly
vitamin E
dávkování: 250 mg denně
pozor: užíváte-li léky proti srážení krve, poraďte se s lékařem
vitamin C
dávkování: 500 mg dvakrát denně
doporučení: objeví-li se průjem, snižte dávku
rybí tuk
dávkování: 2 lžičky dodají 2 g omega-3 mastných kyselin denně
pozor: užíváte-li léky proti srážení krve, poraďte se s lékařem
doporučení: vegetariáni mohou nahradit i lžící lněného oleje
jinan dvojlaločný
dávkování: 80 mg výtažku třikrát denně
doporučení: standardizovaný na obsah 24 procent flavonoidů
Další stravovací návyky
Umírněnost a rovnováha jsou klíčem ke každé dietě. Pijte dostatek tekutin v průběhu celého dne a pamatujte, že jídlo, které je těžké polknout, může být upraveno (např. navlhčené, mleté, kaše, pyré). Je nutná konzultace s nutričním odborníkem.
. Jezte VYVÁŽENOU STRAVU, ZAŘAZUJTE POTRAVINY od všech potravinových skupin.
. Udržujte kaloriCKÝ PŘÍJEM v rozmezí 25-30 kalorií na kilo své váhy.
. doporučená denní dávka bílkovin 0,8 g/kg HMOTNOSTI
. vláknina a adekvátní tekutiny (6-8 skleniček vody denně) je důležitá pro kontrolu zácpy. Vlákninu obsahuje chléb, zelenina, obilniny, neoloupané ovoce.
. Pokud je potřeba zvýšit kalorie, je nejlepší je přidat ve formě komplexních SACHARIDŮ a nesaturovaných tuků, spotřeba cholesterolu by měla být nižší než 300 mg na den.
. Prospěch multivitaminů zůstává nejasný. Pozor: pacienti užívající lék Levodopa (L-dopa) bez doprovodného léku Karbidopa nesmějí užívat VITAMÍN pyridoxine (B6)-
. Pečlivě hlídejte denní příjem kalcia, 1000-1500 mg pomůže snížit riziko zlomenin či osteoporózy
. Doplňky s železem mohou být na překážku při vstřebávání Sinemetu, proto by měly být brány odděleně.
. Pokud je nízká chut k jídlu, jezte menší porce každé 2-3 hodiny, možná s malou troškou alkoholu (pokud povoluje léčba)
. Může být snížena schopnost cítit vůně, ostřejší příchutě nebo aromatické potraviny mohou být použity pro zlepšení chutě (udělat jídlo zajímavější)
Problémy s polykáním
Porucha polykání a přijímání potravy u parkinsoniků se objevuje v důsledku svalové ztuhlosti v oblasti čelistí, abnormálního držení hlavy a krku během jídla, poruchy hybnosti jazyka při přesunu potravy, poruchy regulace objemu sousta. Porucha hybnosti horních končetin a impulzivní chování při jídle jsou další příčinou zhoršeného příjmu potravy. Porucha hybnosti zasahuje celou zažívací trubici včetně jícnu, příčinou je postižení nervových pletení hladkého a příčně pruhovaného svalstva.
Strategie ke zvládání poruchy polykání jsou následující:
. úprava dietního charakteru, zvláště úprava konzistence jídla,
. dále cvičení, která zahrnují techniky stimulace struktur v oblasti úst a nosohltanu,
. přizpůsobení stravovací techniky jako je držení těla a nácvik polykacích manévrů.
Dietní úpravy
Sousta by měla být stejnoměrná a viskózní, tak je umožněno pacientům s opožděným polykacím reflexem mít žvýkání a transport potravy v ústech pod kontrolou. Snižuje se tím též riziko vdechnutí zbylého kousku jídla, dochází pak k omezené tendenci spadávání jídla přes kořen jazyka před tím, než je spuštěn polykací mechanismus. Viskózní strava ovlivňuje nejenom polykací reflex ale i střevní peristaltiku.
Viskozita jídla může být tříděna do 4 skupin:
. I _ pudink, rozmačkané brambory, mleté maso
. II _ jogurt, krémová polévka, řídká polévka zahuštěná škrobem
. III _ rajčatová štáva
. IV _ voda a štávy
Porucha polykání vede k omezení správné výživy pacienta. V lékárnách je možné zakoupit nutriční DOPLŇKY, např. NUTILIS NEBO Nutri Drink, které jsou určeny k ÚPRAVĚ VISKOZITY SOUSTA A podpůrné výživě.
Je nutné zajistit dostatečný příjem tekutin. Systematicky pacientovi nabízíme jeho oblíbené tekutiny a potraviny s vyšším obsahem tekutin (protlaky z ovoce, zeleniny, krémy, pudinky). Tekutiny podáváme pod dohledem, s dopomocí a ve správné pozici pacienta.
Dodržujeme ústní hygienu, abychom zabránily zvýšenému riziku rozvoje infekce v oblasti dutiny ústní a hltanu. Změny v ústním prostředí mohou vést ke zhoršení poruchy polykání.
Je důležité nejíst pouze měkká jídla (ačkoli to je jediné, jak můžete jíst bezpečně), nebot je důležité procvičovat svaly kolem sanice. Ačkoli každý může mít jiné problémy a jiná řešení, následující výčet návrhů může pomoci:
. jídlo, které je měkké a vlhké, s dobrou chutí a vůním snáze polyká: pudinky, želé, ovocné pyré, polévky, koření, bylinky
. vyhněte se potravinám, které jsou tvrdé, suché, s ostrými částmi a drobící se
. vyhněte se smíchaným konzistencím (např. pevné a tekuté)
. pozor na jídlo, které se může přilepit na patro nebo které se může zachytit kolem úst: suchá bramborová kaše, rajče se slupkou, sušenky, otrubové flaky, na tvrdo uvařené vejce
. husté tekutiny (např. nektary, mléčné koktejly) se mohou lépe kontrolovat a lépe polykat než "slabé", čiré tekutiny, nebot se pohybují mnohem pomaleji
. snažte se, aby jídlo mělo dobrou chut, vůni, vzhled, aby pobízelo ke snědení
. relaxujte a jídlo si užívejte. Je dobré dát si pauzu mezi plnými ústy a během jídla se občas napít po malých doušcích. Nepomůže vám to jen relaxovat, ale také vyčistit vaše ústa a krk. Můžete mít potřebu polknout 2x, aby se polklo vše, co bylo v ústech.
. jezte menší porce častěji, především, jestliže čas na jídlo je limitován
Možné problémy s jídlem
. smíchané struktury, např. tekutina s kousky (např. polévka s kousky, maso v tužší konzistenci se štávou)
. vločkové/lístkové sušenky, koláče
. tvrdé tousty, tvrdé ořechy, čokoláda, zrníčka, semínka
. bílý chléb (bageta, veka), bílé pečivo(který je nadýchaný, drolí se a tak se špatně jí) Vhodný je celozrnný chléb, snaze se polyká)
Jídlo, které by se mělo snáz polykat
. svařené mléko
. puding, jogurt, šlehaný tvaroh (na sladko/slano), zmrzlina, sýry tvarohového tYpu
. soufle, omeleta, palačinka (se sirupem atd.)
. EINTOPF, casserole _ to je typ jídla, kdy se vše vaří v jednom hrnci (zelenina, maso atd.)
. HUSTÉ polévky
. ovocné džusy, ovocné pyré
. rýže upravená do měkka, bramborová kaše, mačkané brambory
. zelenina uvařená do měkka
. banány
. MLETÉ MASO SMÍCHANÉ S OMÁČKOU, KAŠÍ
. MASOVÁ HAŠE
.
Pokud ve vašem jídelníčku převažují tekutá jídla, tak je důležité pamatovat na udržování energetického příjmu. Váš nutriční terapeut vám může doporučit vhodné doplňky stravy. Tekutá jídla je vhodné zahustit přidáním instantního pudingu, jogurtu, želatiny nebo bramborového škrobu. Vhodné je obohatit jídelníček o vlákninu.
Jak předejít žaludeční neuróze
. užívejte léky s malými kousky jídla (většinou ne s bílkovinami)
. jezte jen tehdy, když máte hlad
. jezte jídlo, které vám chutná
. vyhněte se tučnému jídlu
. vyhněte se kořeněnému jídlu
. vyhněte se syceným nápojům
. vyhněte se většímu množství kofeinu nebo nikotinu
Shrnutí
Pro zdravou a vyváženou stravu je důležitá vyrovnaná dieta obsahující vyrovnaný trojpoměr živin, minerály a vitamíny. Dostatek ovoce, zeleniny, komplexní SACHARIDY, KVALITNÍ bílkoviny, tekutiny. Pro lidi s PD toto může znamenat i změnu v přeskupení jídel obsahujících hodně bílkovin _ podávat hlavně večer. Udržovat vyrovnanou dietu pomůže zajistit co nejmenší úbytek váhy a zdravý pohled na svět.
Tentýž text ve tvaru pdf :
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.