Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Covid a vliv na psychiku

Od: geiger odpovědí: 17 změna:
Ahoj, myslíte si, že může mít prodělání nemoci Covid-19 vliv na psychiku? Řešil jsem do té doby také nějaké mezilidské vztahy v práci, kde jsem měl problémy s nějakými kolegy. To nějak tak ale ještě šlo. Přes Vánoce jsem prodělal koronavirus a od té doby jsem měl občas úzkostné stavy, vnitřní napětí související s těmi to vztahy. Beru nárazově různé uklidňující přípravky (bylinné výtažky), měl jsem i sezení u psychoterapeuta, to mě to ještě nenapadlo, ta souvislost. Snažím se nějak zabavit, ale není to vždy snadné. Někdy je mi tak jako nic moc. Nemáte někdo zkušenosti? Děkuji uctivě.

 

 

17 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

ben®

5x

Dobrý den, zkušenost naštěstí nemám, ale četl jsem, že po prodělání této nemoci se u někoho "rozjíždí" deprese. Takže, ano, je to možná souvislost i ve Vašem případě. Zdravím!

 


3x

Ano, často se teď píše o souvislosti mezi proděláním covidu a pozdějšími psychickými potížemi (úzkosti, nespavost, nervozita, deprese...).

Psychoterapeut je dobrý nápad.

Zdravotní pojištovny teď dávají vysoké příspěvky na terapeutickou podporu online z domu právě kvůli covidové době.

VZP přispívá 7000kč (10x700kč nedoplácí se, jednou je možná změna psychoterapeuta, v seznamu několik lékařů), ČPZP 5 x 500kč (doplatek max do 700kč), ZP ŠKODA - jednorázově 500kč, ZPMVČR - do 18 let 1500kč, nad 18 let 500kč, RBP, OZP, VoZP --- zatím žádné příspěvky. Psychologická pomoc je možná také zdarma přes žádanku od lékaře nebo na vlastní platbu.


doplněno 28.02.21 15:49:

Kdyby terapie a bylinky nestačily, pak psychiatr.

 


1x

Problémy nemusí být kvůli prodělání nemoci. Ona stačí ta situace. Já jsem "doma" od ledna 2020. Pokud jsem netrávil čas v nemocnici z různých důvodů, pracoval jsem z domu. Pracovní prostředí mi dělá podkrovní 140x220 cm velká místnost určená původně jako kamrlík pro PC na občasnou práci. Když tu mám sedět 9 hodin denně a třeba 8 dnů v kuse, pak den volna a repete... to už je dost záhul. K tomu děcka na škole on-line, potíže s wifi, jednotlivými programy, učiteli, manželka na HO o patro níž, ... je to na palici. Vyrážíme mimo dům jen k lékaři nebo na týdenní nákupy, jinak stále doma. Ta malá zahrádečka to moc nezachrání.

Mimo standardní stresy se objevují starosti jako třeba jestli mi vystačí dřevo na letošní rok, když jsem měl původně na dvě léta nachystáno, ale pořád se doma musí topit. Rovnátka pro dítě řeším od září - opět nás přesunuli s termínem o další 2 měsíce. Objednací doby u dětských psychologů jsou 1 rok.

Úzkost máme všichni, záleží na každém, jak se s tím srovná. Někdo to prášky částečně vyřeší.

Dětský psycholog je k dispozici ihned v akcích zdr. pojištoven v mém příspěvku výše. Je tam uvedeno více dětských psychologů a dětský psychiatr, který dělá terapie pro děti (MUDr. Radosová). Online z domu. A na vlastní platbu by měl být také dostupný okamžitě.

Covid jsem asi neměl,ale něco podobného jsem prodělal.Živím se pěstováním zeleniny a tak přes zimu mám trochu volno.Do konce roku bylo se mnou vše v pořádku a pak jsem začal pocitovat únavu,bolest kloubů,nechut k jídlu,bolesti břicha.Začal jsem pocitovat úzkost z budoucnosti,zda li náročnou práci na zahradě zvládnu.Navštívil jsem lékařku,která mi naordinovala anti depresiva.Po 14 ti dnech se mi začalo dělat líp,začal jsem mít chut k jídlu a zájem o práci.Už to snad bude dobrý,protože se již zabývám pěstební činností a prací okolo zeleniny

@bratrh neměla by se ale dávat antidepresiva bez psychologické podpory. Měl byste také využít psychoterapii. Léky všechno nespraví a měly by se kombinovat s terapií.

motak
To rok nechodite celá rodina vubec ven kromě na zahradu/doktor/obchod? jako na procházky, do lesa atd? To se nedivím,že vam jebe...

V podstatě ano - na dovolenou jsme jeli před 2 roky v létě, jinak ne. Zkouším se dopátrat v paměti, jestli jsem někam jel "jen tak" nebo prostě vyrazil na delší dobu - nevzpomenu si. Opravdu jen obchod, práce z domu... a občas zahrádka nebo opravy RD. Vlastně jednou za týden mne manželka vytáhla na procházku kolem naší ulice- takže tak 1 km chůze jednou týdně? Vouchery na aquapark mi propadly stejně jako na nákup trdelníků v Brně - prostě se tam nedokážu dostat.

Možná by šlo uvažovat o "výletu" při kontrolách dětí u lékařů - třeba ortopedie ještě na podzim normálně fungovala. Teď jsme měli být objednáni na další kontrolu, ale to už nejde - protože nejde o život ohrožující věc.

Co znamená "prostě se tam nemůžu dostat"? Vy jste žil už před covidem, jako by byly zákazy a nikam nechodil. Proč? Že by otázka do terapie? Píšete o dětském psychologovi. Nemají Vaše děti potíže, že s nimi nikam nechodíte a že jste pořád doma?

@jancaak - to znamená, že když není nařízena karanténa, uzavřeny obchody atd., musely děti do školy nebo já do práce.

Já si práci - docházku - musím plánovat tak měsíc předem. Nemůžu si říct, že zítra je povoleno, tak jedu do světa. Živnostník čeká, že vláda dovolí otevřít jeho provozovnu od - do , ale třeba aquapark prostě nechá zavřeno - nevyplatí se jim čekat na 10 dnů, kdy můžou otevřít, ale vzít dovnitř jen 100 lidí.

A ten stánek s trdelníkem ani nemá otvírací dobu - prostě jednou tam je, jednou ne - já do Brna nejezdím "jen pro trdelník". Nebo mám obcházet nařízení s tím, že si najdu IČO nějakého živnostníka a jezdit si kam chci a kdy chci?

Děti jsou objednávány na určitá vyšetření. Před termínem mi zavolají, že "zítra nejezděte, máme tu moc lidí" nebo "abychom splnili nařízení, nemůže tu být nikdo v čekárně a každý druhý je přesunut o 2 měsíce". To jsou rovnátka, zubař, ortopedie, psycho... A minulý týden jela manželka do poradny na domluvu - specialisté na danou chorobu mají 1 rok čekací lhůtu!

Dnes mám volno - protože jsem musel zajet do školy pro sešity a podklady na další týden. Taky se střídám s manželkou ve vyučování dětí - ty 3 hodiny denně jim školní výuku nezajistí a děcka hloupnou (nejen naše)!

Napadá vás tedy, kam mám děti zavézt? Brusle byly zakázány, na lyže se nesmělo, ... to že tam někdo jezdí, to neznamená, že já budu porušovat nařízení. V lese v okolí je výsek a zákaz vstupu. Vzduch na zahrádce máme stejný jako 2 km od domu v tom lese.

Mám jezdit s rodinou po ČR a vtírat se k rodině a známým na kafe?

Zákaz procházek mimo katastr obce platí ode dneška. Ještě včera jste mohli vyrazit na výlet někam do přírody. I autem zajet.

motak
Žádné brusle zakazany nebyly. Na běžky taky klidne šlo jet. Moje deti jsou každý den pár hodin někde venku...procházky kolo,brusle, boby...
Takže jsou to jen výmluvy, ikdyby nebyl kovid tak asi stejně sedíte doma...

 

jm
Ve vedlejší vesnici mají místo pro bruslení. Běžně cca. 50lidi. Provozovatel-obec hlásila, že max. Počet lidí je 5 a poplatek 200na hodinu a hlavu. Abych jel 200km na hory to opravdu nemám peníze. Procházka je na zahrádce. Proč bychom šli dál... abych viděl kravín nebo silnici.. Co dál?
motak
My šli normálně na rybnik v přírodě zadarmo. Nemůžete si dovolit jet 200km na vylwt? Ale notak, takový chudák taky nebudete...
Tak to prostě napište, že se vám stejně nikam nechce a nesvalujte vinu na covid...
jm
Naše zvyky byly jezdit na bruslení 5 km od domu, navštěvovat známé a hrát stolní hry nebo disk golf, jezdit na koupaliště nebo aquapark.
Spousta známých opatruje starší osoby případně jsou sami rizikoví. Bojí se přijmout návštěvu.
Jsem z vesnice. Kecy o přírodě a užívání si lesa mne nenadchnou. Na lyže nejezdíme, jen občas sáňky z kopce. Ale i tak to zakázáno bylo, pokud vezmeme v potaz zákaz shromáždění lidí. A rybník u naší vesnice nezamrzl na tolik, abych tam pustil dítě bruslit s rizikem propadnutí.
Ve vašich očích to jistě vypadá jako výmluvy. Stačí to zažít, budete si myslet jiné...

 


1x

Zajímavý článek:

ČAP: Kvalitní psychoterapeutická pomoc je lepší než navyšování medikamentů

"Společně věříme, že podpora psychoterapeutickou formou pomoci může pro řadu lidí znamenat pomoc při překonání situace bez toho, že by u nich propukly závažnější duševní stavy, případně že se podaří tyto stavy zachytit v časných stádiích, kdy jsou snáze řešitelné, nežli když dosáhnou vyšší míry závažnosti,"uvedl během přípravy projektu MUDr. František Matuška, místopředseda České asociace pro psychoterapii (ČAP) pověřený jednáním v rezortu zdravotnictví. Podle něj jsou velmi rizikové například tendence k navyšování výskytu medikamentózního "řešení"reaktivních úzkostných a depresivních stavů nejčastěji realizované ze strany praktických lékařů, o něco méně pak ze strany psychiatrů, na které se klienti s takovými stavy obracejí a kteří na jejich situaci reagují právě nabídkou a preskripcí léků (poskytnutí anxiolytik a antidepresiv), namísto toho, aby se těmto lidem dostalo kvalitní psychoterapeutické pomoci a podpory při aktivním překonávání a zvládnutí krizových životních situací. cpzp.cz/...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]