Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Přítelkyně trpí depresí

Od: luky* odpovědí: 16 změna:

Zdravím, mám otázku.

Moje přítelkyně trpí depresí a je vám asi jasné, že jakmile dostane ten "depresivní šok", je to dost drsné pro nás oba. Má někdo z vás nějaké rady a tipy, jak s tím bojovat? Antidepresivům se chceme pokud možno vyhnout. Jak se během toho chovat, aby to přešlo co nejrychleji? Co jí mám říkat a co naopak ne? Je tu někdo, kdo to má stejně jako já?

Díky za odpovědí,

luky

 

 

16 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


9x

Antidepresivům se nevyhýbejte. Je to totéž, jako by šlo o zánět slepého střeva a ona se chtěla vyhnout operaci. Nemá to logiku. S antidepresivy se jí úplně změní svět.

 


3x
Já to vemu z druhý strany
Ja bych s takovou babou nebyl
Život se ti časem stane peklem
Už ted sam vidíš že to neni žádná hitparáda a sou stim docela starosti
Nemyslím to zle a dobra rada zní najdi si babu která je nemá psychycké problémy do budoucna si ušetříš velkou spoustu problémú
Jinak dohnat doktora a hlídat partnerku aby prášky pravidelně užívala bez toho to nepude

 


3x

Zdravím. Vaše přítelkyně (pokud jde skutečně o deprese) se potřebuje léčit. To znamená vyhledat odborníka (psycholog, psychiatr) a být pod jeho dohledem. Někdy se to bez léčiv a terapií zvládnout nedá.

 

petera*

2x

První věc - jak víte, že jde skutečně o deprese? Říkat o někom, že má deprese, protože má např. jen skleslou náladu, je necitlivé a urážlivé vůči pacientům trpícím skutečnými, často endogenními, depresemi, kteří končí v těžších fázích mnohdy v psychiatrických léčebnách, protože jejich apatie a ztráta vůle je taková, že se nedokáži ani najíst či napít. Typicky leží, klidně celé dny, bez zájmu o cokoli, protože mozek ztrácí schopnost produkovat pocit štěstí a naplnění. Může jít "jen" o neustále přítomný pocit zmaru, zbytečnosti sebe sama, nedostatku vůle, ztráty zájmu o cokoli, co člověka těšilo.

"Depresivní šok" neexistuje - i u bipolárních poruch jde o delší časové úseky (dny, týdny, kdy se střídá manická a depresivní fáze). Takže možná jde spíše o úzkosti či podobné, možná něčím vyprovokované stavy?

Každopádně, pokud má ona pocit (ne vy, vaše vnímání je subjektivní, navíc její chování může mít souvislost s vámi), že její psychický stav se zhoršuje a není jasná příčina, spíše doporučují psychiatra. Psycholog nemůže medikovat, a u organických příčin je tedy zcela zbytečný. Antidepresiva začnou zabírat po cca 3-4 týdnech, ale někdy je třeba vyzkoušet různé kombinace, než zaberou. Ale to vše musí posoudit psychiatr, který s ní promluví.

Je dobře, že se o ní staráte a chcete jí pomoci, ne každý na to má vůli a nervy. Ale bývá to dllouhý boj, náročný pro oba.

luky*
Že trpí depresí, má v papírech. Už byla v minulosti na několika vyšetřeních, dokonce antidepresiva už brala, ještě než jsem jí poznal.
Tím depresivní šok jsem myslel to, že najednou "příznaky" té deprese najedou.

Nenapsal jste, kolik je jí let. Depresivní šok slyším poprvé. Jinak utéct, jak vám jiní radí, je jednoduché, ale zbabělé.

luky*
Bude jí 18, diagnostikovali jí to v 15, krátce brala léky

VZP příspěvky jsou až od 18 let. Proč léky vysadila? Někdy je potřeba vystřídat více léků než některý sedne. Měla by zajít za psychiatrem, pohovořit o léčbě, lécích a lázních na pojištovnu. Tam by si odpočinula.

 

joudic*

1x
zdrhej, a kdyz ne ted, tak po par mesicich nebo letech si na me vzpomenete

to je stejné, když by přítelkyně zdrhla kvůli fyzické nemoci přítele. Při prvních potížích utéct. Jen málo lidí je zdravých po celý život. Nová přítelkyně může oněmocnět fyzicky. Také pak zdrhnout?

joudic*
fyzicka nemoc je uplne o necem jinem, par leceben uz jsem potkal, a ani ten divoky sex za to nestoji, ve dvaceti je to fuk, ale zakladem vztahu, ktery ma mit nejakou budoucnost je, aby oba byli psychicky vyrovnani a meli podobne vyvinuty intelekt a aspon par podobnych zajmu.

 


0x

Určitě by bylo vhodné začít s psychoterapií. Na konzultaci k psychiatrovi si lze zajít nezávazně, zhodnotí situaci, pravděpodobně doporučí léky a určitě též terapii. Antidepresiva se dají vysadit, nemusí být napořád. Záleží, jestli třeba plánujete mít dítě, pak je lepší nechat léky až jako poslední možnost.

Pro přítelkyni bych navrhla příjemnou psycholožku. Psycholog je na žádanku od praktického lékaře či psychiatra. Na pojištovnu zdarma ale pracuje dost málo psychologů a mívají delší objednací lhůty. Pak je možnost platit si soukromě, žádanku nepotřebujete. V nouzovém stavu je terapie pouze online kvůli covidu. Přítelkyně si udělá pohodlí a bude si jen povídat přes web kameru.

VZP nabízí 7000kč na 10 sezení, které lze využít u různých psychologů. Nemusí být jen jeden. Někdy sedne až druhý nebo třetí. vzp.cz/... Va nabídce jsou různí VŠ s psychoterapeutickým výcvikem, psychologové a lékaři (MUDr). Je tam i několik psychiatrů (Matuška - náš známý český pražský psychiatr, Kunertová, Radosová, Krs), kteří nabízí terapii. Takže se můžete poradit ohledně léčby a psycho-podpory dohromady. Ostatní lékaři mají jinou odbornost a doplňující vzdělání na psychoterapii. Možná znáte MUDr Cajthamlovou z televizních pořadů o hubnutí. Všichni z nabídky VZP mají své webové stránky, můžete si projít internet a podívat se, kdo by vyhovoval. Hodnocení najdete na znamylekar.cz kde je též uvedena většina psychologů pracujících na platbu bez pojištovny. Jiné pojištovny mají příspěvek na psychologickou pomoc do 500kč pouze 1x.


doplněno 07.02.21 20:17:

O tu nabídku VZP je docela velký zájem. Hodně terapeutů už má naplněno.


doplněno 07.02.21 20:20:

Má přítelkyně zkontrolovanou štítnou žlázu? Špatná funkce štítné žlázy přispívá k depresivním stavům. At si zajde na endokrinologii, žádanku nepotřebuje, anebo k praktickému lékaři na odběr kvůli štítné žlázy. Někdy také antikoncepce vede ke zhoršení psychického stavu.

ptera

Jestli trpí skutečně depresemi (bohužel dnes to mnoho lidí zaměňuje za špatnou náladu či obecnou nechut), pak je třeba medikace, psycholog nezmůže nic, stejně jako u ostatních poruch na organickém základu.

 


0x
Jak se projevují její depresivní šoky?
To nám napište.
Je to důležité!
luky*
Má pokleslou náladu, moc nemluví a třeba 20 minut chce být sama, potom už mě chce obejmout a pak se to dost zlepšuje. Pokud je u mě, tak to bývá záležitost tak 1 hodiny, jinak to trvá třeba několik hodin

 


0x

Psychiatr může doporučit lázeňskou psychiatrickou léčbu na "křížek"zdarma na tyto stavy namísto hospitalizace anebo následně po ní. Lázně Jeseník, Karlova Studánka, Honí Lipová. Lázně doporučuji. Pobyt na 3 - 4 týdny. priessnitz.cz/...


doplněno 08.02.21 08:00:

Na lázně se do 30.6. dává 4000kč voucher od státu. Lze uplatnit na 6 dnů pobytu, kdybyste si platili sami. Voucher je pro každého, dohromady 8000kč a použití je opakované.

 

 


 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]