Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Vyplacení skody v praci

Od: advod odpovědí: 4 změna:
Zdravím.
Pracuji v jedné firmě v zamecnictvi. Teď poslední dobou se mi moc nedaří a podelal jsem v práci nějaké věci a z druhé strany, kam firma dorucila ten kšeft tak byla reklamace, ze je to špatně a ze škodu uhradim já. Škoda činí kolem 18 tisíc. Tak se chci zeptat, zdali mají právo po mě ty peníze chtít? Když jsem tam pouze jenom zaměstnán na hlavní poměr, nejedu na sebe.
Díky!

 

 

4 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


5x

Může vymáhat škodu až do výše čtyřapůl násobku mzdy.

Na doplnění - ten 4.5 násobek se myslí HRUBÉ mzdy. A je to za jednu škodu.

 

mell

0x
Zaměstnavatel Vám musí prokázat, že jste škodu způsobil porušením pracovních povinností. Spíš si myslím, že na vás se vztahuje odpovědnost za vyrobení zmetku, kde platilo, že jste povinen uhradit materiál na výrobu a mzdu zaměstnanců, jejichž práce byla \"zbytečná\" a to do výše 1/2 průměrného výdělku. Popř částku na opravu zmetku, lze li takový opravit. Za práci na zmetku nemáte nárok na mzdu. Pokud jej lze opravit a opravíte jej sám, tak máte nárok na mzdu za práci, ale ne za tu opravu.
Jinak záleží, jak moc se chce kdo hádat. Samozřejmě se můžete přít zda jste byl dostatečně proškolen, zda má zaměstnavatel o tom veškeré zápisy atp.

 


0x

@advod - Tak se chci zeptat, zdali mají právo po mě ty peníze chtít?
Podle okolností - ale jestlže sám přiznáváte, že jste škodu způsobil, pak prokázat zavinění asi bude snadné.

ZP § 250

(1) Zaměstnanec je povinen nahradit zaměstnavateli škodu, kterou mu způsobil zaviněným porušením povinností při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním.

(2) Byla-li škoda způsobena také porušením povinností ze strany zaměstnavatele, povinnost zaměstnance nahradit škodu se poměrně omezí.

(3) Zaměstnavatel je povinen prokázat zavinění zaměstnance, (s výjimkou případů uvedených v § 252 a 255 - se vás netýká).

Právo na náhradu škody pak má zaměstnavatel podle

§ 257

(1) Zaměstnanec, který má povinnost nahradit škodu podle § 250, je povinen nahradit zaměstnavateli skutečnou škodu, a to v penězích, jestliže neodčiní škodu uvedením v předešlý stav.

(2) Výše požadované náhrady škody způsobené z nedbalosti nesmí přesáhnout u jednotlivého zaměstnance částku rovnající se čtyřapůlnásobku jeho průměrného měsíčního výdělku před porušením povinnosti, kterým způsobil škodu. Toto omezení neplatí, byla-li škoda způsobena úmyslně, v opilosti, nebo po zneužití jiných návykových látek.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]