Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Úmrtí - co je třeba zařídit?

Od: nadeje odpovědí: 7 změna:

Prosím poraďte. Mám manžela ve velmi vážném stavu v nemocnici, obáváme se nejhoršího. Prosím, co vše je třeba při úmrtí zařídit , kam všude zajít, jak se oznamuje, že nebude pobírat důchod, kde žádat o vdovský, jak postupovat v pohřební službě / bez obřadu /. Zkrátka, na co nezapomenout?

Děkuji všem za rady.

 

 

7 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

pb®

4x

Hlavně teď hned běžte a pokud má peníze na účtě, vyberte vše co můžete, nebo choďte opakovaně a vybírejte, at tam zůstane jen minimum. Já bych vybrala ze všech účtů a měla doma hotovost, kterou bych u notáře nepřiznala a vložila na účet až po uzavření dědictví. Jednak kvůli nižší platbě za notáře, která se platí dle výše dědictví a jednak proto, že i vaše našetřené peníze a váš důchod spadá do SJM a tedy i z vašich peněz se platí odměna a vaše peníze jdou do dědictví. Pak kvůli tomu, že máte-li třeba účet společný, dojde k jeho zablokování až do uzavření dědického řízení se k penězům nedostanete, i kdyby tam chodil váš důchod.

Pohřeb bez obřadu domluvíte v pohřebním ústavu. Až dostanete úmrtní list, jsou-li na manžela nějaké platby v domácnosti (elektřina, plyn atd.), musíte to přehlásit.

Důchod se automaticky stopne sám.

jezevec*

Přesně tak! Okamžitě vybrat všechny prašule, protože lidí, kteří se po úmrtí manžela (manželky) nedostali často dlouhou dobu ke společným penězům, je spousta...

iz*

@Pb> napřed se rozdělí SJM, polovina patří manželce, zbytek půjde do dědictví.

 


2x

Třeba Vám pomůže tento web:

umirani.cz/...

 


2x

Ke vdovskému důchodu:

Objednáte se na OSSZ místně příslušné Vašemu trvalému bydlišti na důchodovém oddělení na konkrétní hodinu. S sebou vezmete občanku, oddací list a manželův úmrtní list. Dále - pokud máte k dispozici - poslední výměr jeho důchodu, pokud už důchod pobírá. Nepobírá-li, bude to trochu složitější - musí se mu nejprve fiktivně spočítat jeho důchod, aby bylo možné spočítat z něho pozůstalostní (Váš vdovský) důchod. Takže v tom případě všechno, co by manžel dokládal, kdyby si šel sám žádat o důchod.

 


1x

V případě úmrtí členka rodiny dojdete do nemocnice pro věci po zesnulém a úmrtní list. Dále dojdete do pohřební služby, tam vás již nasměrují, v dnešní době solidní pohřební služba se snaží vše potřebné zařídit sama.

xx*

Úmrtní list vždy vydává matriční úřad, nikoli nemocnice.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]