Nejste přihlášen/a.
Prosím, jak to je v případě, kdy imobilní stará babička má účet u Poštovní spořitelny a její syn má k tomuto účtu dispoziční právo. Má na sebe k tomuto účtu vyřízenou platební kartu a chodí ji vybírat důchod a celkově se o vše stará. Jak se postupuje v případě úmrtí babičky? Může pak po úmrtí vybrat z konta peníze na pohřeb a pohřební hostinu? Nebo nesmí po úmrtí již z konta nic vybrat a pohřeb i hostinu musí zaplatit ze svých peněz a až pak po obeslání notářem, musí čekat na ukončení dědického řízení a uvolnění peněz na pohřeb?
Jde o to, že babička má celkem 3 děti, dvě dcery, které se moc nestarají a právě syna, který se o ni plně stará. Nejde o žádnou závratnou částku, na kontě je cca 30.000 kč, tak akorát na skromný pohřeb, a beru to z lidského hlediska, že by ty peníze měl syn vybrat, zaplatit z toho pohřeb, hostinu a zbytek by se měl rozdělit rovným dílem mezi všechny 3 děti. Je to tak, co na to notář? Nebude mít syn problém, když peníze vybere po babičtině úmrtí, za účelem pohřbu?
Dobrý den, u notáře problém nebude, protože ten si zjistí v bance zůstatek ke dni umrtí majitele účtu a bez ohledu na to, jaký tam bude stav později. Ovšem, v okamžiku, kdy banka zjistí umrtí majitele účtu, tak tento zablokuje až do konce dědického řízení. Takže, rychle vybrat potřebnou částku, ale v bance nic neříkat (bude ji informovat notář). Řekl bych, že to je legální i logické řešení (jenom v rodině si to musíte dohodnout, resp. informovat další dědice, že jde o peníze na pohřeb). Zdravím!
Moje mamka má účet i určitou hotovost doma, já vím, kde má kartu k účtu a kde má skrytě napsaný PIN ke kartě, znám i další údaje, potřebné pro výběr peněz z jejího účtu. Řekla mi to nejen pro případ úmrtí, ale hlavně kvůli tomu, kdyby náhle onemocněla a nebyla schopná se o základní finance postarat.
Mezi časem případného úmrtí člověka a časem blokace financí na účtu dotyčného je jistá prodleva, nebot banka neasistuje u smrti svých klientů. Takže z účtu mrtvého lze stále finance čerpat. Nicméně peníze čerpané po smrti už se započítávají do dědického podílu. Samozřejmě, peníze vynaložené na rozumné rozloučení s nebožtíkem nebudou součástí dědického řízení.
Moje babička-tchyně měla našetřeno na vkladní knížce na pohřeb. Nebylo to nic moc, 23 tisíc korun. Byla jsem uvedena jako disponent. Ptala jsem se ve spořitelně, jak by to probíhalo, kdyby zemřela, už na tom nebyla moc dobře, tělesně ani duševně. Paní mi řekla, že po úmrtí dotyčného je VK obstavena a bude o ní rozhodnuto až na základě dědického řízení. Že by mi radila spíš vybrat a ponechat si doma na zmíněný účel. Jinak se k částce hned tak nedostaneme.
Knížku jsem tedy zrušila, peníze uschovala. Ta smutná chvíle přišla sice až za 3 roky, ale peníze na to jsem opatrovala. Rozloučení bylo jen v rodinném kruhu, do 15 osob, malá obřadní síň, rakev, květiny. Částku jsem zcela vyčerpala, ještě něco jsme museli doplácet , asi 2 tisíce. Bylo to v roce 2017.
Pokud za 30 tisíc chcete zařídit pěkný pohřeb a k tomu ještě smuteční hostinu, jak píšete, musíte být kouzelník. To se prostě nedá obojí udělat v dnešní době za 30 tisíc.
Peníze bych vybrala a uschovala doma pro účel, na který byly šetřeny. Podmínkou je, že se do nich nesmí sáhnout dřív a k jinému účelu. Po smrti dotyčného je můžete hned použít. /na nás chtěla pohřební služba hned zálohu aspoň 10 tisíc, ještě lépe hned celou částku./ Jaga.
Ty peníze se logicky dědit nebudou a pokud není jiný majetek, tak i notář nebude moc stát. Pokud má nějaký dům, tak samosebou těch 30tis ani na notáře stačit nebudou.
Každá banka to má trochu jinak-viz odkaz idnes.cz/...
Osobně bych peníze na pohřeb po domluvě s rodinou hned převedla na jiný účet.
Vaše babička je ležák, takže vyřídit v bance, aby účet s dispozičním právem po její smrti nezanikl, asi nepůjde, nedojde tam. Skočte si do banky a zeptejte se na možnosti.
pb - notář si to v bance zjistí, zda měl nebožtík účet a vloží to do dědictví. Proto nemá význam před notářem něco zatajovat, zvláště, když nejde o velké peníze.
ben ano, notář si zjistí že měl člověk účet a zjistí si, kolik je na účtě. Ale nemá jak si zjistit (nebo se netjištuje), kolik z toho účtu bylo ještě za života vybráno.
Dám příklad, budu mít doma babičku na smrtelné posteli, která si naspořila na účtu půl milionu. Pokud budu vědět, jak se věci mají, budu chodit tyto peníze vybírat a budu je mít doma v hotovosti (z části pak zaplatím pohřeb) a účet nechám skoro prázdný=není nic v dědictví, neplatím nic notáři. Pokud nechám vše jen tak a peníze na účtě zůstanou a babička zemře, budu muset sáhnout do své vlastní kapsy nejprve na urazení pohřbu a ještě budu platit odměnu u notáře za vyřízení dědictví, ta se počítá dle výše majetku zemřelého. Čím větší majetek, tím větší odměna a já tedy nerada vyhazuju peníze z okna, pokud to není třeba a dá se tomu legálním způsobem vyhnout.
Tak to já mám paní sousedkou. starou paní nastaveno jinak. Slíbil jsem jí, že až nastane ta věc, že umře, že se postarám o vše předem domluvené a její banka potom proplatí donešenou fakturu za pohřeb a věci s tím spojené. Jak nebo co má dále s někým domluvené nevím. My máme mezi sebou prostě tuhle dohodu. Když umřel brácha, tak mu systém odebral došlý důchod z jeho účtu hned spátky a banka účet stopla. Dědic měl potom dost starostí všeliaké atrakce na účtu skončit, případně zrušit. Časem na tom dědictví vydělal, ale ze začátku mu to nadělalo finanční potíže a starosti.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.