Nejste přihlášen/a.
Dobrý večer všem;
rád bych zde rozebral problematiku využívání filmů ve školách pro vzdělávací účely a rád bych se zde pozeptal na několik otázek, které mi nejsou zcela jasné.
Vycházím především z dokumentu: filmvychova.cz/...
Když já chodil do školy bylo poměrně velice běžně rozšířeným jevem to, že se ve školách promítali filmy, nejčastěji v hodinách jako byl zeměpis, dějepis, hudební výchova, biologie apod. Co tak vzpomínám, bylo to také často právě o vánocích a před prázdninami, kdy byly známky již napsané a nebylo, co dělat. Když jsem se nad tím po již delší době, co jsem ze školy, zamyslel, zjistil jsem, že mnoho učitelů, aniž by si to uvědomovalo, porušovalo autorská práva promítáním filmů s historickou tématikou, nebot většina byla stažena z ulozto. Abych se nicméně přiznal, jsem jim za to promítání vděčen, nebot poté vždy následovala diskuse s učitelem, kdy došlo k vysvětlení mnoha historických událostí, které s filmem souvisely. Je mi jasné, že k promítání filmů ve školách dochází i mnohdy nyní a i bude v budoucnu ještě docházet.
Já bych měl k celé problematice vlastně jen čtyři právní otázky, které spíše vycházejí z dokumentu, na který jsem dal odkaz výše.
1) Pokud by OSA, nebo jiná organizace, chtěla "tuto událost"pokutovat, pokutovala by přímo školu, kdy se promítání filmu staženého z ulozta (případně z jiných serverů) probíhalo v rámci výuky na ní nebo přímo učitele?
2) Byla by teoreticky škoda vypočítána na základě tohoto výpočtu:
počet žáků x cena filmu v kině nebo spíše cena na DVD nosiči?
Je zde totiž rozdíl v tom, že film již po nějaké době nemusí být v koně dostupný a může být dostupný pouze na DVD.
V případě, že by tedy škoda byla vypočítána dle kina bylo by to tedy +- 30 žáků ve třídě x 200Kč za vstupenku, tedy celková škoda 6000Kč. Nebo v případě filmu na DVD 30 x 500Kč, což už dá samozřejmě jinou cifru a to rovných 15000Kč.
3) Pokud by film promítal pan učitel X v školním roce 20/21 a tento film by nechal v PC na HDD, ze školství by pak odešel třeba do důchodu a další učitelé by tento film pak promítali i v budoucnu, škodu by hradili ti učitelé, které onen film poté pouštěli a tím se dopouštěli zásahu do autorských práv nebo by zde byla ještě jistá spoluvina toho pana učitele X, nebot on tam ten film na HDD ve škole nechal?
4) Někde jsem četl, že držitel koupeného filmu si může udělat pro své účely 1 kopii. Pokud by tuto kopii tedy nahrál pro všechny další lidi na ulozto a učitel by si ji zde tedy stáhl, nemůžeme přeci v takovém případě mluvit o úmyslném poškození vlastníka práv, protože ten učitel nemůže vědět, že daná kopie byla vytvořena ilegálně-odkazuji tak na stranu 3 mnou uvedeného odkazu, kde se přímo uvádí, že je důležité, aby zdroj, v mnou uvedeném případě, byl vytvořen legálně, avšak je nutné upozornit, že i filmy nahráty na uloztu mohou být vytvořeny z legální kopii. Nelze tedy souhlasit s tvrzením zde citace JUDr. Ivana Davida (autora článku):
Všechny zdroje/nosiče filmů jsou si v tomto ohledu rovny. Podstatná není technická povaha zdroje, ale výlučně to, zda byl tento zdroj sám o sobě vytvořen legálně. Dle judikátu Soudního dvora Evropské Unie z roku 2014 se výjimky z autorského práva v Evropské unii nevztahují na užívání autorského díla, k němuž dochází na podkladě nelegálního zdroje. Nelegálním zdrojem bude například film sdílený na ulozto.cz, kde je zjevné, že uložení na tomto serveru se stalo bez vědomí či dokonce proti výslovné vůli nositele práv. Legálním zdrojem bude naopak film zakoupený na disku DVD v příslušné prodejně nebo zapůjčený od jeho majitele.
Šlo by tedy maximálně o nedbalost učitele, že si dostatečně neprověřil legalitu zdroje?
Proto by mne zajímal Váš názor na mnou 4 uvedené otázky do diskuse
Děkuji Petr Staněk
Možná by na to šel napasovat §31, odstavec 1, písmeno c) autorského zákona.
Do práva autorského nezasahuje ten, kdo užije dílo při vyučování pro ilustrační účel nebo při vědeckém výzkumu, jejichž účelem není dosažení přímého nebo nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu, a nepřesáhne rozsah odpovídající sledovanému účelu.
Takže pokud by po promítání následoval rozbor a diskuse nad filmem, jednalo by se o užití při vyučování.
Pane Staňku, asi to trochu zpřeházím.
Já bych učitele nepodceňovala. Vědí, co znamená "kopie pro vlastní potřebu", vědí i to, že "filmy k dispozici ostatním" na UložTo nebyly vloženy s vědomím, natož souhlasem autorů.
Stahování pro vlastní potřebu je u nás (zatím) legální, ale zpřístupnění autorského díla dalším osobám už ne. Pochopila bych, kdyby si učitel stáhnul film sám pro sebe, k jeho promítání by už ale dojít nemělo.
Kdyby si někdo chtěl "kopii pro vlastní potřebu" uložit do internetu, měl by zvolit úložiště, které by umožnilo kopii uložit tak, aby k ní nikdo nepovolaný neměl přístup.
Už jsem dlouho nekupovala filmy na DVD> opravdu dnes jedno stojí 500 Kč? Před pár lety jsem je kupovala za pár korun. (Na výpočet by bylo lepší se zeptat přímo OSA.)
Učitel, který by promítl stažený film v rámci výuky, by poškodil i školu> minimálně její dobré jméno. (Píšu jen o jednom učiteli, protože podle mých zkušeností učitelé vědí to, čím jsem začala.)
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.