Nejste přihlášen/a.
Ctěl bych se zeptat někoho dříve narozeného jestli mělo lahvové pivo za komunistů etiketu? Já bydlím na Brněnsku,tady se pije Starobrno a co si vybavuju tak byly sklenice holé,jen na víčku bylo vyraženo číslo stupňů.Ale zrovna včera ve filmu Vesničko má středisková pili lahvový pivo a mělo to nějaký nálepky..takže předpokládám že některý pivovaryasi měli etikety?
Desítky etiketu neměly, jedenáctky prakticky neexistovaly a od dvanáctky výše měla etiketu všechna piva.
@gumidek: Byla i sedmička a osmička. Ale to byla obvykle piva pro pracující v horkých provozech, která se do maloobchodu dostala zřídka. Stupňovitost byla označena vyražením na víčku.
A ještě jedna kuriozitka. Na rozdíl od běžných desítek s vyraženou stupňovitostí měla tehdejší desítka Gambrinus zelenou zátku s tištěným nápisem Gambrinus 10°. Ovšem tehdejší desítka Gambrinus byla vynikající pivo a většina tehdejších pivařů nám plzeňákům záviděla. Distribuce piva byla totiž podle rajónu pivovarů, takže mimo rajón Gambrinusu bylo toto pivo ve zbytku republiky prakticky nedostupné.
Dobrý den, jistě si to už nepamatuji, ale myslím si, že etiketu mělo i nealkoholické PITO a DIA pivo. Zdravím!
Teď jsem to hledal. Vpodstatě dnešní ochucená limopiva ho nahradila? Tedy né ochucením, ale účelem, aby se člověk neožral a mohl v práci popíjet a osvěžit se? A zároveň pro diabetiky.
@ben: Ano, to je pravda. Ovšem pivař tyto patoky nepovažoval za pivo. Dia pivo mělo snížený obsah cukru a hnusnou chut. Ovšem pivař-diabetik jinou šanci moc neměl
@gumidek: Dia pivo nemělo s dnešními ochucenými pivy nic společného. Jak už jsem napsal, bylo to pivo se sníženým obsahem cukru, nic jiného.
gumidek - DIA pivo bylo alkoholické a docela silné. V práci (např. těžký průmysl) byla povolena ona sedmička. PITO mohl pít i řidič (bylo bez alkoholu nebo jen s nízkým obsahem alkoholu).
satam - DIA pivo nebylo tak špatné, ale PITO byl hnus .
Teda pokud si pamatuju a to si teda pamatuju už od padesátek, tak všechny piva etiketu měli. Ostatně i tenkrát se sbírali a kšeftovalo se s nima. Tak asi tak. To si jako myslíte, že komouši neměli ten halíř na nálepku? Dokonce byli i flašky zelené a hnědé podle normálního a černého piva.
Děkuji všem zaodpovědi.Ale k tomu poslednímu komentáři že všechna piva mělaetiketa..nemohu souhlasit,to určitěneměla.A ty zelený a hnědý flašky taky pamatuju,sice bylo v obou barvách to stejný ale někteří pivaři si potrpěli pyšně na své oblíbené barvě
@ben a @gumidek: Záleží na individuální chuti, mně nechutnalo Dia pivo. Pito jsem si při řízení klidně dal, ale jedině dobře vychlazené
@shanyo: Promiň, ale žádná předrevoluční destítka neměla etiketu. Netuším, kdes ten nesmysl vzal. Zrovna tak flašky. Ano, byly zelené a hnědé, ale tehdy se ve výrobě netřídily, takže jak světlé, tak tmavé pivo se stáčelo do lahví tak, jak přišly na linku. Je pravda, že hodně pivařů mělo oblíbené zelené lahve, i když proto nebyl žádný racionální důvod.
gumidek - birell neznám. PITO vypadalo jako pivo, ale chut byla podivná (já ho ochutnal jen jednou). Barva láhve neurčovala obsah - zřejmě se plnilo podle toho, jaké láhve zrovna pivovar sehnal.
Diapivo byl takovej hořkej hnus a pito mělo hnusnej ocas, chutnalo mi jako chlebová polívka, teda vůbec. Co se týká etiket, tak nepamatuju, že by něco nemělo etiketu. Ale je pravdou, že jsem mladší ročník a moje zkušenosti s pivem pocházejí až z osmdesátých let. Vůbec první vzpomínka na pivo je pohled velkým proskleným oknem na nekonečnou řadu cinkajících lahví na zbrusu nové stáčecí lince - bydleli jsme těsně vedle pivovaru. Krom jiného se na ně lepily etikety. Ale to nic nedokazuje, protože trutnovský pivovar podle mě v té době vařil především, možná že výhradně, právě tu dvanáctku. Tak jako tak, tuhle linku postavili někdy na přelomu 70. a 80. let, co bylo předtím, to jednak nepamatuju, jednak to bylo skryto za zdí...
Stačí gúglovat pořádně. Když vyřadíš etikety před rokem 1948 a po roce 1989 (období socialismu - viz dotaz) a pak vyřadíš piva dvanáctistupňová a vyšší, zbyde ti tam etiket jako šafránu. Já jsem našel jednu a tu ještě nelze určit s jistotou.
Lahvová piva desítky v období socialismu skutečně žádné etikety neměla.
Nedám. Pamět mi chválabohu slouží a vím, jak se pivo prodávalo v 60., 70. a 80. letech. Třeba se postav na hlavu
Dík za podporu. Že mám pravdu vím. V roce 1980 jsem jako Plzeňák pracoval na Lipně na St. statku Šumava OZ Frymburk. A kdykoli jsem jel domů (levný benzín, takže 1x za týden), vezl jsem napátek plný kufr (bohužel relativně malý) desítky Gambrinusu, obvykle tak 6-8 beden. Přijel jsem zpátky a za 10 minut jsem neměl ani flašku. Kromě těch pár, které jsem měl pro sebe
Koukám ,že Shanyo si tvrdí stále své a navíc odkazuje na etikety pře rokem 1948 že by KSČ vládla i před tímto rokem?Já si vždy mysle a učili nás že od roku 1948!
Diesel promiň, ale to je už trapná připomínka ze zoufalství. A jen tak mimochodem, vás to učili, já to zažil. Bohužel.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.