Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, jsem učitelka, učím celé dny, včetně večerních kursů, v respirátoru. Neudýchávám to. Štít není podle epodemiologů žádoucí ochranou. Prosím o tip na respirátor, ve kterém se dá lépe dýchat (prosím ne Good Mask nebo ty levné čínské). Mám omezený rozpočet, platíme si je ze svého, stát nám poskytl jen deset čínských (zapáchající a v příliš malé velikosti). Děkuji moc a moc
Lituji, ale máte nesplnitelné požadavky.
Buď budete používat respirátor, který filtruje všechen vzduch nebo budete používat roušku, která pouze zakrývá dolní polovinu obličeje a část vzduchu prochází otvory kolem roušky.
Já nosím respirátor s výdechovým ventilem. Vím že to není ideální podle pravidel, ale alespoň výdech vzduchu je snadnější a nemlží se mi tolik brýle.
Zkuste si respirátor po několika hodinách používání vyměnit za nový a ten starší nechat oschnout. Na respirátoru se sráží a hromadí voda z vydechovaného vzduchu a za celý den bude respirátor mokrý. No a přes mokrý respirátor se dýchá hůře, než přes suchý.
Můj předpoklad je, že je lepší být o několik stovek (tisíc) lehčí než být případně na jednotce intenzivní péče v nemocnici.
Navíc, je li doba účinnosti roušky např. 4 hodiny, tak pro důchodce je vhodné jí používat v rizikovém prostředí, kde se někdo nezdržuje delší dobu (např. na poště , v obchodě, ve vozidlech MHD atd.).
Priority si konkrétní člověk potřebuje určit sám. Je li pro někoho prioritou ušetřit peníze, tak je to jeho volba. Samozřejmě jiná otázka je, jaká je účinnost těch roušek. To si člověk změřit nedokáže. Já když jdu třeba na poštu, tak si nasadím dvě roušky. Na poště si dám dezinfekci na ruce a po vyjití ven si nanoroušky sundám a nasadím si obyčejnou roušku.
"Mluvící rouška."
Šiji si dvou a třívrstvé roušky, na sřihu i materiálu pracuji průběžně. Méně prodyšnou roušku používám na klidovou aktivitu, "řidší" na pochod venku. Po cca 3 hodinách by se měla rouška vyměnit. Teď v chladném počasí vítězí bavlna. Střih vznikl kombinací české a čínské zdravotnické roušky a je takový, že tvarem rouška připomíná respirátor, látka neleží všude na obličeji. Zhotovení ale není pro každého, trvá dlouho: 1 rouška 6 až 7 hodin. Cena materiálu zanedbatelná, ze zbytků. Výsledek stojí za to: zejména se v ní dá mluvit. Vlastně se nedýchá přes roušku, ale do roušky.
Pokud si šijete vlastní roušky je dobré mít materiál a střih,do kterého dá vkládat náhradní filtr, například hustý z jemných nanovláken, který se dá použít i několikrát, pokud není mechanicky poškozený.
Na webu jsou i návody jak sterilizovat nanoroušky (neprat, nežehlit, postříkat lihovou desinfekcí apod... možná by jenom stačilo nechat roušku ve vhodném obalu až v něm viry chcípnou a pak ji v nouzi použít znovu).
Rozdíl mezi rouškou a rouškou z nanovláken Rozdíl je v cenách, ale hlavně jde o základní parametry: jak chrání, doba použití (jednorázové, opakovaně použitelné), velikost, tvar (aby dobře přilnuly na obličej) a samozřejmě také správné používání! Cena 24 Kč za roušku je hodně vysoká, ale věc má takovou cenu, za jakou se dá prodat a tak ji obchodníci levněji nedají.
Bude zajímavé, až nějaký právník najde ustanovení zákoníku práce o povinnosti zaměstnavatele vybavit zaměstnance zdarma potřebnými ochrannými pomůckami! Bude muset své zaměstnance (učitele) vybavit povinně a pokud koupí laciný šmejd, onemocní mu zaměstnanci a ti pak budou moci (možná) žádat o proplacení nemoci z povolání (?)
Například v Českých Budějovicích učitelé prý dostanou respirátory FFP2
Mám roušku celý den, provádím revize jeřábů ve výškách nad12m a ta paní je jediná, které se špatně dýchá? Provádím opakovaná školení jeřábníků a vazačú a také mluvím celý den + uvedená činnost.Tak si to zkuste se zátěží. A protože tam nejsem sám, musím ji mít už podle směrnice společnosti ! Pokud by se v respirátu či roušce dobře dýchalo, tak to by byla naprosto k ničemu. To ani jinak nejde, je to hrubý filtr.
Musíte si zvyknout, že nic není jen tak a učitelé nemohou mít za nic balík peněz ! A mají !
Musím se usmát té zmínce o tom, že učitelé mají balík peněz . Zkuste si to za ty peníze, reaita je jiná než říkají v TV. Učím na SŠ, jazyky, dřív jsem pracovala v kanceláři - teď si vozím stohy písemek na opravu domů (počet písemek, testů atd. je předepsán), během distanč.výuky chystám do dvou do rána hodiny...Lidé nevidí,že učitelé jsou část prázdnin ve škole, nárok na dovolenou mají stejný jako ostatní, jen ji povinně vyberou v létě. Během podzimních či jiných prázdnin chodíme do školy nebo na kurzy. Z každé hodiny píši stránkový elaborát pro zřizovatele,počet porad je vyšší než v bývalé práci...Nepočítám zodpovědnost za studenty, stovky emailů, které chodí, telefonáty, provozní věci, a potýkat se s některými velmi problémovými studenty...Mám tak 10x víc práce než jsem měla v soukromé firmě, nižší plat, nikdy čistou hlavu z práce - a podpora materiálně od zřizovatele žádná, u nás vám nedají nebo neproplatí ani tužku . Řeknou, že výuka je poslání,at si to koupíte sám .Realita je jiná než slyšíte v médiích. Učí dnes jen nadšenci.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.