Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Založení živnosti

Od: tomassehnal odpovědí: 2 změna:
Dobrý den,
nevím zda dotaz,který Vám položím směřuji správně,ale není mi to stále zcela jasné.Jsem zaměstnán jako údržbář ve firmě,která se zabývá pronájmem kanceláří a skladovacích ploch.
Chtěl bych si založit živnost v oborech malířství,natěračství a truhlářství,podlahářství. Mám středoškolské vzdělání s maturitou v oboru pozemní stavitelství, dále pak středoškolské s výučním listem obor podlahář.Chtěl bych to zatím zkusit a tak nechci hned ukončovat hlavní pracovní poměr a tudíž chci podnikat při zaměstnání(vím,že je zde limit výdělku). Moje první otázka je: mohu si tyto živnosti založit bez souhlasu zaměstnavatele? Není to proti konkurenční doložce?
Druhá otázka a zároveň poslední.Mohu si založit řemeslnou živnost na malíře a natěrače,když nejsem vyučen v oboru,ale mám praxi v oboru pouze brigádně (více než 2 roky)?
Předem moc děkuji za odpovědi.
S pozdravem Polák

 

 

2 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


0x

Pokud v pracovni smlouve nemate konkurencni dolozku a s tim spojene sankce, tak si myslim, ze zamestnavatel vubec o zivnostenskem listu nemusi vedet. Na zivnostensky list, malir a naterac, budete potrebovat odpovedneho zastupce z oboru malir naterac nebo potvrzenou praxi od zamestnavatele, kde jste tuhle cinnost vykonaval. Vse Vam urcite sdeli na Zivnostenskem urade.

 

iz*

0x

Nejde jen o konkurenční doložku, ale o obor/y (to najdete v rejstříku), v němž/v nichž působí Váš zaměstnavatel, který vedle pronájmu nemovitostí může mít zapsány i obory, které s nemovitostmi nějak souvisí (i nesouvisející obory). Kdyby zaměstnavatel působil třeba jen v jednom ze zamýšlených oborů, potřeboval byste před založením živnosti jeho písemný souhlas.

Jestli ale zaměstnavatel nepůsobí v žádném z těchto oborů, nepotřebujete jeho souhlas, dokonce jej ani nemusíte informovat o tom, že hodláte podnikat. Jenom pak budete muset sám dělat a podávat daňové přiznání.

Podmínky pro založení různých typů živností najdete v živnostenském zákoně, jehož znalost by byla dobrá už před založením živnosti.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]