Nejste přihlášen/a.
Zveřejněno: 12.10.2020
Autor: Andrea Cerqueirová
Zrušení karenční doby přispělo ke zvládnutí epidemie covid-19. Rok poté, co byla zrušena, to konstatovalo ministerstvo práce a sociálních věcí. Ztotožňují se s tím i odbory, které zrušení karenční doby dlouhodobě prosazovaly. Zástupci pravicových stran či Hospodářská komora naopak krok průběžně kritizují, podle nich vedl k růstu nemocenských.
Z průzkumu STEM/MARK vyplývá, že třetina Čechů před zrušením karenční doby, tedy v době, kdy nebyly propláceny první tři dny nemoci, běžně přecházela chřipku a další virózy. MPSV upozornilo na to, že zrušením karenční doby se počet nemocných do tří dnů trvající nemoci částečně zvýšil. "Zrušení karenční doby tak přispělo ke zlepšení finanční situace nemocných i omezení šíření nákazy. To bylo velmi důležité pro zvládnutí epidemie covid-19 v Česku,"uvedlo ministerstvo.
" Karenční doba byla nespravedlivá, nesmyslná a zdraví nebezpečná. S příchodem koronakrize jsem dvojnásob ráda, že se nám se sociální demokracií podařilo tenhle pozůstatek pravicových vlád odstranit. Spousta domácností jen tak tak vychází s příjmy i mimo krizi, natož dnes. Díky znovuzavedení proplácení prvních třech dnů nemoci lidé s průměrnou mzdou nepřišli o 2 688 Kč, rodina s dětmi s průměrnou mzdou pak o 5 376 Kč,"uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Podle ní tak za minimální náklady bylo možné zlepšit finanční situaci domácnostem.
Odbory zrušení karenční doby chválí
MPSV též uvedlo, že zrušení karenční doby zásadně nezvýšilo rozpočtové výdaje na danou dávku, přičemž průměrné měsíční náklady na nemocenské vzrostly po 1. červenci 2019 (od kdy byla karenční doba zrušena) hlavně kvůli koronavirové krizi. Ministerstvo zmínilo několik čísel. "Průměrný měsíční počet případů od 1. července 2019 do 1. července 2020 vzrostl oproti stejnému období před rokem o 17 %. Před zrušením karenční doby byl měsíční průměr 128 431, po zrušení 150 650. Na tomto čísle se výrazným způsobem podílela hlavně pandemie covid-19. Od 1. března do konce června 2020 bylo vystaveno celkem 681 449 eNeschopenek, z nich bylo 57 242 karantén. Ze statistik vyplývá, že krátkodobá nemocnost nijak výrazně nevzrostla. Podíl krátkodobé nemocnosti od 1 do 3 dnů byl před zrušením karenční doby 4,2 %, po zrušení dosahoval 4,7 %."
Českomoravská konfederace odborových svazů se se stanoviskem ministerstva ztotožňuje. Když byla karenční doba zrušena, předseda ČMKOS Josef Středula to okomentoval slovy, že zvítězil zdravý rozum. "Zaměstnanec, který se chce léčit, se už nemusí bát. Od roku 2008, kdy byla karenční doba zavedena, upozorňujeme na její velmi negativní zdravotní a sociální dopady. Byl to velmi citelný zásah do rozpočtu zaměstnanců v době nemoci. Názor, že karenční doba byla dobrým opatřením proti zneužívání nemocenské, byl ten nejhloupější argument,"uvedl.
více zde esondy.cz/...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.