Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, už jsem taky toto zjištoval a bylo mi řečeno toto:
Poskytnutí stravného je povinnost zaměstnavatele, zajištění stravování na pracovišti už ale ne, což znamená, že ani stravenka není nároková. Je pouze zaměstnaneckým benefitem a závisí jen na zaměstnavateli, zdali vám v práci poskytne stravenku, možnost závodního stravování anebo ani jedno. Vždy vám však musí poskytnout přestávku na jídlo.
K Vaší otázce souhlasím že to není spravedlivé ale asi se nedá nic dělat.
Ještě dotaz jakou hodnotu mají obě stravenky? Já kdysi dělal v tescu a já dělal 12 hodinové směny a měl jsem 75 kč stravenku, zatímco ti co dělali 8 hodinové směny tak jen 50 kč.
Poskytnout stravné je zaměstnavatel povinen v případě pracovní cesty. Výše stravného závisí na době trvání pracovní cesty.
Pracují-li zaměstnanci na pracovišti zaměstnavatele, je zaměstnavatel povinen jim umožnit stravování a oddech, což splní poskytnutím přestávky na jídlo a oddech nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce. V tomto případě není povinen poskytovat stravné ani stravenky.
Zaměstnavatel zřejmě ve směrnici počítá stravenky podle hodnot ČR stravného, čili do dvanácti hodin trvání jedna hodnota...co je na tom nespravedlivého? Stravenky jsou za dny, kdy pracujete, ne za ty, kdy máte volno.
Zaměsnanec ale odpracuje stejně hodin, tím že stravenky jsou už jen peníze jedná se o menší mzdu za stejně odpracovanou dobu
Já když chodila na 12, tak náležela 1 stravenka za směnu, při nepřetržitém provozu kolem cca 16 za měsíc. Ti co měli 8, tak jich asi dostali víc, ale zase neměli příplatky, takové jako my na nepřetržitém. Jestli vám to nevyhovuje, přejděte na 8, zas velká výhoda krátký týden, jen 2 dny práce a zbytek volno. Když vzal člověk dovolenou 1 den, bylo to 1,5 dne dovolené, ale zas v krátkém týdnu 2 dny, člověk měl týden volno a 3 dny dovolené.
Přestože jsou stravenky benefit a nejsou nárokové, existují pro jejich poskytování zaměstnancům pravidla, která musí zaměstnavatel splnit, aby stravenky byly daňově uznatelným nákladem. Zaměstnavatel na stravenky přispívá 55 %, zbylých 45 % hradí zaměstnanci. O těch 55 % hodnoty stravenek se sníží daňový základ (zaměstnavatel pak platí o něco nižší daň).
Zaměstnavatelé stravenky poskytují za pracovní dny se směnami alespoň 3 hodiny. Kdyby je poskytl za dny, kdy máte volno, nemohl by za tyto dny stravenky uplatnit jako náklad.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.