Nejste přihlášen/a.
Tam jde o to, že kdybyste si nárokoval pak zdravotní problém, způsobené zaměstnáním. Aby měli v ruce papír, že po konci v zaměstnání jste byl v pořádku.
Za nemoc z povolání odpovídá poslední zaměstnavatel, u kterého zaměstnanec pracoval za podmínek, za nichž vzniká nemoc z povolání. Pokud by takových zaměstnavatelů bylo více, odpovídali by poměrně.
Bez ohledu na to, jestli zaměstnanec podstoupil výstupní prohlídku nebo ne. (Zaměstnavatel se výsledkem výstupní prohlídky nemůže zprostit odpovědnosti za pozdější vznik nemoci z povolání.)
4. Výstupní lékařská prohlídka
Výstupní zdravotní prohlídka se provádí na základě žádosti zaměstnance nebo zaměstnavatele, a to za účelem zjištění jeho aktuálního zdravotního stavu. Provádí se po ukončení výkonu práce. Cílem je zjistit, zda došlo v souvislosti s náročností vykonávané práce ke změně zdravotního stavu.
Výstupní prohlídku je nutné provést když:
zaměstnanec vykonával práci, která je zařazena do 2, 3 a 4 rizikové kategorie
u zaměstnance byla uznána nemoc z povolání, případně bylo zjištěno ohrožení nemocí z povolání
zaměstnanec utrpěl pracovní úraz, který je předpokladem zhoršení jeho zdravotního stavu
je zaměstnanec převeden na práci se sníženým rizikem
tak stanoví jiný právní předpis
Pokud odmítáte výstupní prohlídku, měla byste to asi napsat na žádanku k výstupní prohlídce- že ji odmítáte a podepsat.
Bohužel pochybuji, že má zaměstnavatel nějaké páky na to, jak Vás donutit.
@ditta Jak již bylo uvedeno. Pokud vaše práce byla v kategorizaci zařazena ve 2 a výše, pak chce mít zaměstnavatel papír na to, že odcházíte zdravá (bez nemoci z povolání). Co je na tom k nepochopení? Co se vám zrovna chce a nechce, to nikoho nezajímá. Pokud to je daleko, tak jenom dobře. Po cestě se budete moci doučit češtinu prvního stupně ZŠ.
Může nastat problém, že až po vykonání výstupní prohlídky, budou s vámi vyřizovat formality kolem výstupu z podniku. Tu lékařskou zprávu z prohlídky si oni musí na osobním založit do vaší karty, tu povinnost prohlídky mají určitě zanesenou v podnikové Kolektivní smlouvě..Jestli je to ale nějaký podnik halaba, tak třeba na tom nebudou trvat. Ale když už vám tu žádost na prohlídku dali do ruky, tak se tomu asi nevyhnete.
Podepíšete zaměstnavateli prohlášení, že odmítáte absolvovat výstupní prohlídku a je to. Pravděpodobně vám to zapíše do zápočtového listu, na což nárok má. A také si tím navěky zavřete možnost uplatnit nároky, pokud by se u vás nějaká nemoc z povolání kvůli této práci v budoucnosti projevila. To je ale váš problém. Jsou zaměstnání, kde je výstupní prohlídka povinnou součástí procesu ukončení prac. poměru a například v nemocnici v Motole byste s tím měla dost velké problémy. Nevím, proč si zaměstnanci myslí, že je to nějaká sranda někoho zaměstnávat, většinou netuší, jaké všechny předpisy musí zaměstnavatel dodržovat a domnívají se, že je to jen buzerace. Celkem strašný pohled na věc.
Celkem strašný pohled na věc (nemáte pravdu).
Za nemoc z povolání zaměstnavatel odpovídá bez ohledu na to, jestli se zaměstnanec podrobil výstupní prohlídce nebo ne. A už vůbec se odmítnutí výstupní prohlídky nezaznamenává do potvrzení o zaměstnání (tzv. zápočtového listu).
Co kdybyste si začala ověřovat to, co chcete odpovědět?
A co kdybyste vy přestala uvažovat jak úřednice a používala znalosti z praxe? Dokázat nemoc z povolání po odchodu ze zaměstnání není žádná legrace a rozhodně neplatí presumpce viny. Do zápočtového listu do kolonky Jiná sdělení si můžete napsat vše, co není v přímém rozporu s platnou legislativou.
Pokud bude zaměstnavatel postupovat dle předpisů, bez výstupní prohlídky nedostanete zápočtový list. Je to správné, protože později může dojít k nějakým problémům (třeba zatajené těhotenství, nebo pod.). Zaměstnavatel se tím chrání.
@ferax - bez výstupní prohlídky nedostanete zápočtový list
Mýlíte se - z ust.
ZP § 313
(1) Při skončení pracovního poměru nebo právního vztahu založeného dohodou o pracovní činnosti nebo dohodou o provedení práce, pokud dohoda o provedení práce založila účast na nemocenském pojištění podle jiného právního předpisu anebo pokud byl z odměny z této dohody prováděn výkon rozhodnutí nebo exekuce srážkami ze mzdy, je zaměstnavatel povinen vydat zaměstnanci potvrzení o zaměstnání a uvést v něm...
jasně vyplývá jednoznačná povinnost zaměstnavatele potvrzení o zaměstnání = zápočtový list vydat a ten si tedy nemůže klást další podmínky pro jeho vydání.
jedubabicka® - já nemluvím o dohodě o provedení práce, ale o trvalém pracovním poměru. A pamatuji si, jak to u nás v práci bylo, když pracovník končil. Dostal na personálním "papír", s tím zašel k závodnímu lékaři, ten jej prohlédl, vyplnil papír, který dotyčný přinesl zpět a následně byl pak ukončen pracovní poměr. Bylo to tak i při mém odchodu do důchodu. Zaměstnavatel se tak kryje, proti pozdějším neoprávněným nárokům.
Vaše výmluva - tento doktor je ode mne hodinku cesty - to není až tak hrozné, co to je dneska dojet někam za hodinu?
Nevím, co máte za problém, spíše mi to připadá, že něco tajíte, aby se na to nepřišlo.
Tím více by měla firma trvat na tom, aby Vás prohlédl závodní lékař.
Protože v budoucnu můžete vyrukovat s nějakou nemocí, postižením, ztrátou zdravotní způsobilostí a chtít na firmě nějaké odškodné. Potrvrzené Vaším domácím lékařem. Takový mám z Vás dojem.
Co je napíře, to platí.
@ferax - já nemluvím o dohodě o provedení práce, ale o trvalém pracovním poměru
Možná by to chtělo pořádně číst - Při skončení pracovního poměru nebo právního vztahu založeného dohodou
Chápu, že je to krytí zaměstnavatele, ale oporu v zákoně nemá.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.