Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Nárok na dědictví - byt

Od: redroker® odpovědí: 15 změna:

Zdravím! Prosím o radu se zapeklitou situací ohledně dědictví,případného vyplacení.Týká se bytu. Začnu od začátku.Moje tchýně získala za svobodna před třiceti lety do svého vlastnictví (odkoupenín podílu) byt. V roce 1998 se podruhé vdala a s manželem žila v jeho domě. Ona si nechala trvalé bydliště v bytě,několikrát do měsíce pobývala v bytě) a on měl trvalé v domě. Před 2 měsíci její manžel zemřel,vzhledem k tomu, že má syna,vše co se týče pohřbu a velkých dluhů co nadělal (za nevědomosti panímámy) vzal na sebe on,tedy i advokáty atd. Vše je právně ošetřeno,tedy že panímáma se zříka nějakého dědictví a vše přebírá jeho vlastní syn, tedy i následné pohledávky. Tím by to bylo vše vyřešené,ale bohužel...a dostávám s k věci. Aniž by jsme o tom věděli,dozvěděli jsme se,že nevlastní pantáta v předešlém manželství,cca před 50 lety,si po rozvodu osvojil dceru bývalé manželky,takže na ni platil i alimenty.Za celou tu dobu se k němu neměla, neví ani kde bydlel a že je znovu ženat. Ta teď chce samozřejmě i nějaké to dědictví a samozřejmě si nárokuje i něco za byt panímámy. Ještě musím uvést,že byt panímáma přepsala asi před 7 lety na manželku (darem). V papírech o převodu figuruje mimo manželky,panímámy i já. Pantáta nikoli.

Zajímalo by mne,jestli má vůbec možnost něco nárokovat,co se týče právě bytu. Děkuji za rady!

 

 

15 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


10x

Jak může ta osvojená dcera nárokovat něco, co do dědictví vůbec nespadá. Pokud jsem totiž dobře četl, tak byt už je 7 let vaší manželky, předpokládám, že je na manželku stejně dlouho přepsaný i v Katastru nemovitostí. Tedy nemůže(!) být předmětem dědictví.

Také tomu tak rozumím.

Vidím to naprosto stejně.

 


9x
Ten byt pokud byl tchyně nemůže nikdo dědit, dokud žije a kdyby zemřela, dědí jen její děti. Pokud správně chápu, tak byt darovala vám a vaší ženě, takže nemá žádný majetek. A pokud se vzdala dědictví po svém manželovi, tak už ji nemusí nic zajímat, to at si vyřeší jeho děti.

 

liska5

2x

Obávám se, že i právník se nad tím zapotí.

Ta osvojená má všechny doklady? Sdělte jí, že bude dědit i dluhy, jak se k tomu postaví...

pet32

Oni nemusí nic, pani se dědictví vzdala. A oni s ní nemají nic společného. Nemanželská dcera at se obrátí na notáře a na svého bratra. Jestli tam bude co dědit.

 

pet32

1x

Byt je tchýně, na byt jeji druhý manžel neměl žádné právo, tak ani nespadá do dědictví po zemřelém. A jestli byt paní přepsala na dceru, tak už vůbec ne. Jeho nemanželskou dceru, bych odkázala do patřičných míst, případně právníka, aby jí to vysvětlil.

 


0x

Tedy nevím, já jsem se ztratil už v pátém řádku. Zkuste to nějak rozmotat. Tohle připomíná Vlastu Buriana


 


Děkuji Vám všem za rady/názory.

Dle tvé reakce v bodování se obávám, že jsi celkem nic nepochopil. Jinak bys nemohl dát body stirovi a lisce5. Byt patří totiž tvojí manželce (možná vám oběma), takže odpověď stira je mimo mísu, a advokát tam nemá žádnou práci, protože vlastnické vztahy jsou mimořádně jasné.

PS: O mé body mi nejde, mám jich dost i tak. To svědčí o tom, že se pořád najde dost lidí, kteří mají základní právní vědomí a umí číst. Viz např. ferax a gotrekzagary.

 


Pokud člověk s tímto nemá zkušenosti, tak se ptá, prostě jsme toto ještě řešit nikdy nemuseli. Bohužel jsme ale ještě k tomu pozapoměli v době přepisu na ten katastr.Na bytáku nám sdělili, že je to tímto vyřešené, ale tedy jen pro ně. Máme tedy jen nájemní smlouvu a potvrzení převodu. Pokud bysme katastr vyřídili dodatečně, bude to mít v případě sporu význam, když se zjistí, že dědictví je už v běhu a zápis do katastru bude později?

 

krtek6

0x

Ta situace je úplně jednoduchá...zas nedělejte z komára velblouda...stačí ta první věta... tchýně nabyla byt před manželstvím. Tzn. byt nebyl ani v době manželství nikoho jiného než její tudíž její manžel bez ohledu na to jestli žil nebo je už po smrti na něj neměl nárok. Tzn. ani nikdo z manželovy strany. Tchýně přepsala byt na manželku tazatele a tím to končí...nazdar... zapeklité by to bylo v případě, že by tchýně umřela první a hned po ní její manžel...

 


0x
Proto jsem popsal oba dva případy, tak jak to je. On ten Satam si všechno domýšlí a ví, jak ta darovací smlouva vypadá. Proto prosím ostatní , dejte mu ještě body, at mu to není líto. Takže ještě jednou, pokud je byt tchyně, nikdo nic nedědí, protože nezemřela. Vždy se dědí jen majetek zemřelého.

Nač ta nenávist a ironie? Vycházel jsem z napsaného dotazu (byt darován před 7 lety manželce tazatele) a z tzoho vycházela moje odpověď. Nedomýšlel jsem vůbec nic a jak vypadá darovací smlouva je mi jedno, není to podstatné. Ovšem podle dalšího vyjádření tazatele (dnes 08:56) snad ani darovací smlouva neexistuje, pouze správce vzal na vědomí a potvrdil, že se strany dohodly na převodu. Potom je byt stále oficiálně tchýně a jelikož ta nezemřela, není co dědit, jak ostatně úplně správně uvádíš.

Takže výsledek je stejný, osvojená dcera nemá na ten byt právně žádný nárok.

 


Děkuji ještě jednou všem za rady! Záležitost s bytem je již k naší spokojenosti vyřešena. Ještě by mne zajímala záležitost ohledně nároku na dědictví nevlastní dcery pantáty.Jeho syn dělá vše proto,aby ji vyplácet nemusel,protože pro něj je to cizí člověk,ale vzhledem k tomu, že si ji jeho táta osvojil a platil alimenty, nebude šance. Ona je tedy snad jediná možnost,že od nároku vycouvá,až jí sdělí, kolik dělá celková suma dluhu+pohřeb (polovina z dluhu,tedy cca 80 000kč) a že to bude chtít zaplatit. Je nutno tedy, aby tuto sumu zaplatila před soudním rozhodnutím anebo může požadovat,že at ji vyplatí a odečte z toho ten dluh?Díky!

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]