Nejste přihlášen/a.
Dobrý den nevím zdali je zde nějaký právně vyštudovaný člověk co se týče rodiny, rozvodu, práva a výživného. Chtěl bych se zeptat. Mám 20.letou dospělou dceru která právě dokončila maturitní zkoušku a má vysvědčení o ukončeném studiu. Žije ve společné domácnosti s přítelem i s matkou a přítel se o ni stará v podstatě by se dalo říct že žijí jako druh a družka a navíc přítel ještě přizpívá její matce na živobytí částkou cca 3000Kč měsíčně. Moje dospělá dcera zatím práci nemá ale hledá. Platím na ni pravidelně váživné které je nad rámec určeného soudem. Mám pocit že se má dcera moc nesnaží si nějakou práci sehnat spíše se vymlouvá na nedostatek volných pracovních míst a nechá se vyživovat a navíc se o mne jako o otce nezajímá nekontaktuje mne prostě jako bych pro ni nebyl. Jak se říká lidově drž hubu na nic se neptej a koukej platit! Tohleto už mě přestává fakt bavit. Chci se vás zeptat jestli stále trvá v tomto případě u mne ze zákona povinnost na svou dceru platit výživné nebo nikoliv! Myslím si laicky že pokud se o ni stará přítel tak tak že ta povinnost by asi ze zákona na ni platit už být neměla ale nejsem si jistý! Děkuji za vaši odpověd! S pozdravem a přáním hezkého dne Dalibor.
@dalibor - pokud se o ni stará přítel tak tak že ta povinnost by asi ze zákona na ni platit už být neměla
Vaši vyživovací povinnost za vás její partner plnit nemůže. Nicméně platí ust.
NOZ § 911
Výživné lze přiznat, jestliže oprávněný není schopen sám se živit.
což se vaší dcery zřejmě netýká. Přestaňte platit cokoli nad soudem určenou částku a dceru prokazatelně (písemně a s doručenkou) vyzvěte, aby doložila, že pokračuje ve studiu (i to je možné) a pokud tak neučiní obrátíte se na soud, aby rozsudek zrušil. Současně ji upozorněte, že u zletilého dítěte lze požadovat vrácení spotřebovaného výživného.
Ovšem i přes nedobrý vztah bych se nejdřív pokusila se s ní dohodnout.
Vyživovací povinnost není vázána na ukončení studia ani na věk dítěte, ale na schopnosti dítěte samo se živit. Je-li Vaše dcera v evidenci úřadu práce, nemá po skončení SŠ pravděpodobně nárok na podporu v nezaměstnanosti. Pokud si aktivně hledá zaměstnání, může jí soud výživné přiznat i po skončení SŠ.
Vyživovací povinnost by v případě uzavření manželství přešla na manžela. Partner, s nímž žije ve společné domácnosti, vůči ní vyživovací povinnost nemá.
Okamžitě přestaňte platit výživné pokud se dcera SOUSTAVNĚ nepřipravuje na budoucí povolání. Školu již ukončila a nemá nárok na výživné.Je jedno s kým a kde bydlí, je plnoletá, musí se o sebe postarat sama.
Dnes již se nemusí žádat soud o zrušení rozsudku o výživném. Pokud dcera začne znovu studovat, musí si podat žádost na soud sama.
Pokud nebude pokračovat ve studiu či v jiné formě na přípravu zaměstnání, tak bych dal návrh soudu na zrušení výživného i zpětně. Přeplacené vyzivne je možné požadovat od 18 let. Dcera je nejspíš na úřadu práce. Pokud není a neplatí si sociální, tak může mít problém.
Já myslím, že rodič má platit, když nemá práci a je v evidenci up. A podpora by měla být přiznána, pokud je škola řádně dostudovana. Pokud by studovala dál, pak výživné může být a musí být hrazeno nejpozději do 26...
To Zanzibar-: A z jakého příjmu bydou na ÚP vypočítávat výši podpory od člověka, který nikdy nepracoval,jen si "šoupal gatě o škamna"?
Vyživovací povinnost platí jak pro rodiče ,tak pro děti... Pokud dítě nemá příjem, pak ho má živit rodič...
Tak potřetí, speciálně pro vás
NOZ § 911 - Výživné lze přiznat, jestliže oprávněný není schopen sám se živit.
Ok, jenže než začne pracovat, tak bude žít ze vzduchu? To mi nedává smysl...Ano až bude mít podepsanou smlouvu tak to beru, ale dřív ne...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.