Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Má otec dítěte právo si brát dítě bez účasti matky?

Od: martas* odpovědí: 6 změna:

Zdravím, chci se zeptat jestli má otec dítěte právo si brát dítě bez účasti matky, přestože mají mezi sebou úředně ověřenou smlouvu, že matka musí být s dítětem pořád (dítě má nevyléčitelnou chorobu, která vyžaduje inhalování, odsávání hlenu a zvýšenou opatrnost celý den). Ve smlouvě je doslova psáno, že otec se může kdykoliv na dítě podívat v jeho místě bydliště a být s ním kdykoliv ale za účasti matky, jenže on si ho chce vzít domů jen pro sebe, přestože neumí léčebné postupy pro dítě a přestože smlouvu úředně podepsal. Když by to došlo k soudu, jak by soud rozhodl?
Předem díky moc

 

 

6 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


3x

Zdravím. Jak by rozhodl soud, můžeme zde jen hádat. Nikdo Vám to na 100% neřekne. Ale dítě má právo na oba dva rodiče a rodiče mají stejná práva a povinnosti vůči dítěti. Pokud se otec naučí o dítě starat po zdravotní stránce a bude schopný poskytovat mu péči a zázemí, tak soud nebude mít důvod bránit mu ve styku bez dozoru matky. Vy jste mezi sebou sice uzavřeli nějakou smlouvu, ale okolnosti se mohly změnit. To vše bude soud zajímat. Ale pokud nemáte pravomocné rozhodnutí soudu, že Vám bylo děcko svěřeno do výhradní péče, pak má otec stejná práva jako matka.

 


3x

@martas - Když by to došlo k soudu, jak by soud rozhodl?
Rozhodnutí soudu nelze předjímat, ale podle

NOZ § 865

(1) Rodičovská odpovědnost náleží stejně oběma rodičům. Má ji každý rodič, ledaže jí byl zbaven.

§ 866

Pro rozhodnutí soudu, které se týká rozsahu rodičovské odpovědnosti nebo způsobu či rozsahu, v jakém ji rodiče mají vykonávat, jsou určující zájmy dítěte.

§ 888

Dítě, které je v péči jen jednoho rodiče, má právo stýkat se s druhým rodičem v rozsahu, který je v zájmu dítěte, stejně jako tento rodič má právo stýkat se s dítětem, ledaže soud takový styk omezí nebo zakáže...

Dalo by se dovodit, že mezi "zájmy dítěte" patří i kontakt s otcem - ostatně je to i jeho právo. Pokud je schopen zajistit dítěti odpovídající péči, mohl by (!) soud povolit (omezený) styk i bez přítomnosti matky.

 


0x
Po právní stránce Vám zde odpoví jiní. Mě jen spíš přijde divné, že by otce vubec napadlo,si takové dítě vzít bez matky,když se o něj sám nedokáže postarat, když nemá zkušenosti s potřebnou zdravotní péčí. To je přece velký risk. Chápu,že otec by rád měl dítě občas sám pro sebe. Ale at se tedy naučí správně potřebnou zdravotní péči. Pak by to neměl být problém. Ale v tomto nynějším případě si za sebe myslím, že by soud nebyl na straně otce.

 

liska5

0x

Jak staré je to dítě? Je astmatik? Jestli právě ten Váš vzájemný boj nezhoršuje jeho potíže. Tyto porozvodové tahanice dítě dusí. Myslím, že otec nebude takový nešika a nějaké ty inhalační techniky taky zvládne, nepodceňujte ho.

Kdybych soudila já, tak otci nařídím školení ohledně inhalátoru a odsávačky a matce doporučím, aby se snažila pochopit, že otec má dítě stejně rád, jako ona, a že dítě potřebuje oba vazbu na rodiče.

Věřte tomu, že až bude mezi rodiči pohoda a spolupráce, dítě se rapidně zlepší.

liska5

Opr.:... vazbu na oba rodiče...

martas*
Dítěti je 8 měsíců, astma nemá ale má cystickou fibrózu, což znamená, že se musí upravit i některe věci v domě či na zahradě, jednou měsíčně kontrola v Motole, kde otec nikdy nebyl, neviděl ho už asi měsíc, navíc si udělal další dítě s jinou přitelkyní takže opravdu nemiluje svého syna jako matka bohužel

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]