Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Spoluvlastnictví manželů

Od: malinlen* odpovědí: 6 změna:

chci se zeptat, jestli je rozdíl v dědictví v případě, že manželé mají každý půl nemovitosti, nebo když mají spoluvlastnictví nemovitosti , jak v těchto případech dědí pozůstalý manžel a jak děti.

 

 

6 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

pb®

7x

Pokud neexistuje předmanželská smlova a není žádná závět, pak ve společném jmění manželů je dokonalá polovina všeho majetku manžela a druhá manželky. V případě úmrtí jednoho z manželů jde do dědictví právě ta jedna dokonalá polovina, druhá už v majetku pozůstalého manžela je. Ta polovina co jde do dědictví se dle zákona rozdělí na rovné díly mezi manžela a děti. V případě dvou dětí se polovina tedy rozdělí ještě na třetiny, tedy jedno dítě dědí 1/6, druhé dítě dědí 1/6 a pozůstalý z manželů též 1/6, takže ve výsledku má manžel 2/3 a každé z dětí po 1/6.

V rámci dědického řízení lze po vzájemné dohodě mezi dědici rozdělit majetek jakkoliv. Může se vše přepsat na děti, aby se pak zase za pár let po úmrtí druhého z rodičů nemusela opět platit odměna notáři a tentokrát ne z 1/2 majetku ale ze 2/3 majetku, může se kdokoliv dědictví vzdát, opravdu tohle záleží na povaze a výši majetku a na shodě mezi dědici.

Já jsem absolvovala dědické řízení před týdnem a tohle vše vám tam vysvětlí.

 


0x

Půl děti a půl manžel.

priklad11*
14.08.20 19:56

Od kdy

 


0x

Je to stejné

 

lidus*

0x
Kdo dědí ze zákona?Nový Občanský zákoník přinesl změny v dědických třídách, dle kterých se dědí, pokud zůstavitel dědictví nijak neřešil (není sepsaná závět, ani dědická smlouva). Dědictví je rozděleno do tříd, pokud se dědic nenajde v první třídě, tak se postupuje do druhé, třetí třídy atp.:První třída – dědí děti a manžel/ka rovným dílem. Pokud dítě nedědí, tak jeho práva připadá jeho potencionálním potomkům. Pokud zemřelý nemá děti, dědictví se řídí dle druhé třídy.Druhá třída – dědí manžel, rodiče zůstavitele a osoby, které žily se zůstavitelem ve společné domácnosti alespoň jeden rok před jeho smrtí, pečovaly o společnou domácnost nebo byly na zůstavitele odkázány výživou. Manžel nebo manželka má nárok nejméně na polovinu dědictví, ostatní dědí rovným dílem. Pokud partner zemřelého nebyl jeho manželem/manželkou, tak nemohou dědit sami ve druhé dědické třídě – pokud není jiný dědic, dědí až ve třetí třídě.Třetí třída – dědí rovným dílem sourozenci a osoby, které se zemřelým sdílely domácnost alespoň rok před jeho smrtí, nebo které pečovaly o společnou domácnost nebo byly na zemřelého odkázány výživou. U sourozenců přechází dědické právo na jejich děti (ale ne vnoučata).Čtvrtá třída – dědí rovným dílem prarodiče zemřelého.Pátá třída – dědí praprarodiče zemřelého. Prarodičům ze strany matky připadá polovina a ze strany otce druhá polovina majetku. Pokud nežije jeden z praprarodičů, tak připadá jeho část druhému praprarodičů. V případě, že nedědí ani jeden z nich, tak polovina připadá druhé dvojici praprarodičů.Šestá třída – dědí vnuci sourozenců zemřelého a děti jeho prarodičů (tety, strýcové).Pokud není dědic, který by připadal do některé z těchto tříd, tak dědictví spadne do klína státu. Státu připadly z dědictví za posledních pět let více než 2 miliardy korunProstudujte NOZ, toto je stažené z nějaké právní poradny, přišlo mi to srozumitelnější.

 


0x
Žádný rozdíl není. Pozůstalý manžel a děti dědí všichni stejným dílem.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]