Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
nevíte jestli existuje nějaká online poradna zdarma týkající se pracovního práva?
Děkuji.
@romand - žádný zaměstnanec nebyl ve fabrice předem upozorněn, že se tam něco takového děje
Já se při takovém tvrzení vždycky ptám - jste si tím jist? Ona může být oznamovací povinnost o rozahu/zákazu využívání prostředků zaměstnavatele splněna např. prostřednictvím kolektivní smlouvy, vnitřním předpisem (často pracovním řádem) - a kdo by takové "zbytečnosti" před podpisem četl, že?
ZP § 316
(1) Zaměstnanci nesmějí bez souhlasu zaměstnavatele užívat pro svou osobní potřebu výrobní a pracovní prostředky zaměstnavatele včetně výpočetní techniky ani jeho telekomunikační zařízení. Dodržování zákazu podle věty první je zaměstnavatel oprávněn přiměřeným způsobem kontrolovat.
(2) Zaměstnavatel nesmí bez závažného důvodu spočívajícího ve zvláštní povaze činnosti zaměstnavatele narušovat soukromí zaměstnance na pracovištích a ve společných prostorách zaměstnavatele tím, že podrobuje zaměstnance otevřenému nebo skrytému sledování, odposlechu a záznamu jeho telefonických hovorů, kontrole elektronické pošty nebo kontrole listovních zásilek adresovaných zaměstnanci.
Tedy zaměstnavatel nesmí vaše hovory odposlouchávat, nesmí číst vaše soukromé maily, ale může kontrolovat výpis telefonních hovorů ze služebního telefonu nebo používání internetu na pracovišti pro osobní účely a z takových kontrol vyvodit pracovněprávní důsledky.
Zkuste diskuzi na Business center. Je to sice prezentováno jako diskuze o účetnictví, ale jsou tam zkušené mzdovky i personalisté. Možná najdete odpověď na svoji otázku.
Případně nahoďte sem - zákoník práce není zase taková věda, nevím, proč se ho tolik lidí bojí.
Inžinýrko, mohla byste, prosím, poradit i mně? Nechtěla jsem zde pokládat tento dotaz, ale zkusím to. Příbuzný je tzv. pendler - trvalý pobyt má v ČR, je celoročně zaměstnán v Rakousku (v rakouského podniku), na víkendy jezdí domů do ČR. Jeho jediným příjmem v ČR je nájem za zemědělskou půdu v hodnotě asi 15 000 Kč ročně. Musí z něho něco platit (daň z příjmu, popř. zdravotní pojištění)?
On má navíc obavy, že by měl z něho platit daň v Rakousku (vzhledem k tomu, že tam z jeho hlavního příjmu odvádí daň jeho zaměstnavatel), ale to bych řekla, že je nesmysl.
Nezlobte se, to bohužel opravdu nevím. Mám nějaké ponětí o mzdách, odvodech, trochu víc o nemocenském a důchodovém pojištění (pracovala jsem v oboru 15 let), něco málo ze zákoníku práce, něco ohledně úřadu práce - věci z praxe - a protože většina populace nezná ani základy, vypadá to, že vím bůhvíco.
Zkuste tu diskuzi na Business center, jak jsem radila tazateli, třeba se dozvíte, jsou tam i lidi dobří na daně. Jsou tam daňové poradny online.
Zajímá mě otázka týkající sledování na pracovišti. Jestli má zaměstnavatel právo, když zaměstnance pracuje na počítači, sledovat jeho veškerou činnost na PC v pracovní době.
Tedy když si například otevřu e-mail odepisuju na něj, nebo něco hledám na googlu (co nesouvisí s pracovní náplaní) , tak jestli je přípustné aby zaměstnavatel k tomuto všemu měl přístup, četl si naše osobní maily, komu kdo ze zaměstnanců píše, co mu píše, díval se co hledáme na internetu či odposlouchával naše telefonáty a tak podobně, když je to v pracovní době, nicméně žádný zaměstnanec nebyl ve fabrice předem upozorněn, že se tam něco takového děje a byli jsme tím docela šokováni.
Děkuji.
Nám bylo v práci sděleno, že pc se k osobním účelům nepoužívá. Ono to tak asi bude i bez upozornění. Před časem jsme zjistili, že mají nějak i napíchnutou tiskárnu s kopírkou, takže viděli i soukromé kopírování.
Romane, myslím, že zaměstnavatel by byl stejně šokován množstvím Vašeho pracovního času, za který Vás platí a který probendíte odepisováním na e-maily, surfováním po netu a soukromými telefony. Z mého předchozího pracoviště si pamatuji, že jsme byli upozorněni na monitoring telefonů i veškerých přístupů na internet a bylo na každém, jestli to riskne.
Kdybyste se chovali slušně (myslím v tom smyslu, že byste neokrádali zaměstnavatele o jeho čas, za který Vám platí, a odvedli místo čumění na internet kus práce), vůbec byste toto nemuseli řešit. Chápu, že Vám neodpovídám na dotaz, ale zaujalo mě, že zkoumáte zaměstnavatelova práva, místo abyste se věnovali svým povinnostem. Neberte to prosím jako mravokárnost, dělejte si co chcete, ale měla jsem pocit, že nejste schopni vidět situaci zvenčí.
@ildika tak z poradny Business center kopíruji:
Zkuste zagooglit, např:
businessinfo.cz/...
Poznámka - příjmy z klasického(dlouhodobého) pronájmu se daní podle §9 zákona o dani z příjmů a z těchto příjmů se kromě daně neodvádí žádné pojištění. Pokud však pronajímá krátkodobě (Airbnb například) tak je to podnikání podle §7 a z toho se platí vedle daně také zdr. a soc. pojištění.
V případě pronájmu pozemku je to samozřejmě pronájem podle §9.
Vyberte si: google.com/...
Po doplnění dotazu:
Zaměstnavatel musí zaměstnance upozornit, že pracoviště je sledované.
Číst Vaši osobní korespondenci na e-mailu nesmí, na to nemá právo, je to porušení listovního tajemství.
Musím se připojit k předešlé odpovědi, Vaše povinnost je pracovat. Znám plno pracovišt, kde si můžete v pracovní době zjištovat informace na počítači, nebo vyřizovat soukromé věci, ve státní správě si i hráli ,,matjong,,. Ale také znám jiná, kde si v pracovní době nemůžete objednat ani zubaře /nesmíte mít u sebe telefon/. Jenom o svačině, nebo během polední pauzy.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.