Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, prosím o radu.
Manželce zemřela matka, měla ještě další dceru, manželky sestru. Žena se s matkou příliš nestýkala, poslední 2 roky max 2x do roka, občas si zavolaly - většinou tchyně něco potřebovala, hlavně radu - chystala se prodat nemovitost.. Usnulo to vždy na mrtém bodě a ticho po pěšině. Dětství měly divoké, tchyně neměla štěstí na muže, nebyly peníze atd.. Dříve jsme ji i párkrát "půjčili" peníze, pak už to ustalo. Druhá dcera s tchyní žilo až do konce.
Nyní zemřela, v dědictví jsou 3 nemovitosti v celkové hodnotě cca 15mil. Prvotním impulzem bylo dědictví odmítnout, ale nakonec jsme se dohodli, že se zkusí se sestrou domluvit na vyrovnání. Máme 2 děti, sice si nežije nijak špatně, ale může být lépe. Jednalo by se o cca 1/5 z celkového dědictví. Sestra však naprosto odmítá, tvrdí že žena na nic nemá nárok a že na to půjde přes soudy.
Závět žádná nebyla, listina o vydědění také ne.. Dědické řízení běží a žena je tam vedena jako dědic - příští jednání bude až v září.
Příští týden máme schůzku s právníkem, ale poradíte, jak to cca bude probíhat dále?
Děkujeme
Manželka je oficiální dědic podle zákona a má nárok na zákonnou část dědictví. Pokud ji matka nevydědile a nevyvstanou žádné podstatné okolnosti, pro které by bylo možné dědictví omezit/krátit, pak manželky sestra nemá žádnou šanci čehokoli dosáhnout a bude se muset s děděním vaší manželky smířit.
Podrobnosti najdete v NOZ (z. č. 89/2012Sb.), Hlava III.
Vaše žena má samozřejmě úplně stejný nárok na dědictví, jako její sestra. Domluvit se spolu mohou, jak chtějí. Buď všechno půl na půl, nebo se vaše žena vzdá nemovitostí, ale sestra by jí měla vyplatit, nebo si sestra nechá jednu nemovitost, žena druhou, třetí se prodá a peníze se rozdělí. Opravdu těch možností je hodně. Myslím, že za právníka utrácíte naprosto zbytečně, protože sestra jen vyhrožuje, ale v ruce nic nemá. Závět nebyla a vydědit lze potomka jen z velice vážných důvodů, ne proto, že se spolu s matkou moc nestýkal.
Podle zákona mají obě dcery nárok na podíl na dědictví, každá by měla dostat polovinu,tedy dětictví by se mělo rozdělit rovným dílem. Samozřejmě pokud není jiného potenciálního dědice; napříkladmannželtchýně by byl rovněž nárok napodíl. Nevím, jak manželčina sestra přišla na to, že manželka nemá na nic nárok. Manželka patří dokonce mezi nepominu telné dědice. Možná si představuje něco o morálním nároku, ale zákon v tromto případě nic takového neříká.
I když s matkou nebyla manželka v kontaktu, tak nárok na dědictví má podle zákona, jak uvádí již výše odpovědi.
Také to tak vidím, že tam bude nějaký psycho nátlak od její sestry.
A právník není potřeba, vše vyřeší notář.
On se bude ptát, jestli se dědicové dohodli, a když sestry odpoví, že ne, tak Vaše paní řekne, at se dědí podle zákona.
Jinak píšete, že tchyně neměla dříve peníze a ke stáru si pořídila 3 nemovitosti? Pokud je třeba zdědila, či v restituci, ale nekupovala, tak proč by je Vaše paní nemohla v dědictví přijmout? Je to dědictví od praprapředků.
Jedna varianta je - Pokud není dohoda, jak se o ně podělit, tak se bude muset něco prodat. Stejně o tom tchyně uvažovala.
@flip - že se zkusí se sestrou domluvit na vyrovnání... Jednalo by se o cca 1/5 z celkového dědictví.
Jsou další dědicové nebo závět? Nebo proč jen 1/5? Nějaký nárok vaše paní zcela jistě má (nebyla-li vyděděna), ale jaký není z vašich údajů jasné.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.