Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

K čemu se používají sireny?

Od: heterak® odpovědí: 32 změna:

Jaký význam mají v dnešní době sireny,které mají na starosti hasičské záchranné sbory a kdy se používají?

V minulosti je mi to jasné.Používali se,aby upozornilo obyvatelstvo že se blíží nálety,tak aby se schovali do bunkru.

Ale v dnešní době? Pokud se sirény rozezní v jinou dobu než ve 12 hod v první středu v měsíci,tak to stejně nikdo nezaregistruje a pokud ano tak tomu stejně nepřikládá žádnou váhu.

 

 

32 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


4x

heterak, kdy jste slyšel naposledy "Pokud se sirény rozezní v jinou dobu než ve 12 hod v první středu v měsíci,tak to stejně nikdo nezaregistruje"
Jak chcete upozornit občany v noci, třeba ve dvě ráno, že se blíží voda?

Dále se domnívám, že to tak není: "které mají na starosti hasičské záchranné sbory" Stará se o to někdo jiný. nežli hasiči.

Je dobře, že tyto signály skoro nepotřebujeme.

Sirény má na starosti Civilní ochrana, tedy vojsko.

A je tomu tak minimálně 30 let, bo tomu tak bylo i v roce 1990, kdy jsem u CO sloužil a zkoušení sirén a vyhodnocování poruch atd. si ještě živě pamatuji..

Tak jsem se sekl...je v tom slušný guláš, ale sirény asi z větší části "obsluhuje" IZS resp. HZS (i když sirény jsou různých vlastníků). Dříve to nicméně zajištovala CO, tím jsem si jistý

 


4x

Nevím jak kde, ale u nás je siréna v permanenci. Používají ji místní dobrovolní hasiči a slouží k vyhlášení požárního poplachu. Zazní siréna a za 2-3 minuty se sjíždí auta u hasičárny a jede se na zásah. Samozřejmě existují modernější sdělovací prostředky, ale neznám nikoho, kdo chodí doma po baráku s mobilem přišitým pod kůží. Siréna je osvědčená a funguje.

trt

Zdravím, u nás je to taktéž. Kamarád co je u SDH mi zrovna nedávno říkal, že probíhalo jednání, aby siréna nebyla pro svolávání hasičů používána a to především v nočních hodinách. Toto neprošlo, nebot je to záložní prvek, kdyby klekla mobilní sít apod, tak aby to "staru", kdo slyší a je v dosahu doběhl a mohlo se při patřičném počtu vyjet. Navíc i slovávací signál, který Vás ve 2:00 vzbudí, má smysl, třeba Vám hoří, jak se říká pod pr...lí a nebo někde blízko a nakonec budete rádi.

 

ben®

3x

Dobrý den, řekl bych, že to je dáno zákonem a svůj význam to má stále (např. výstraha před velkou vodou, která se valí do obce nebo únik jedovatých zplodin z chemičky či havárie jaderné elektrárny). Zkrátka, je to slyšitelná výstraha před nějakým nebezpečím. Zdravím!

 


2x

tyto sirény nejsou hasičů je to JSBVO (jedniotný systém branné výchova a obrany.někde každou (dnes!) 1.středu v měsíci v polodne se rozezvučí na kontrrolu fumnkčnosti stavu,někde na to již s...

Pokud by se rezezvučeli jinak než poledne a1.středa -je něco špatně a záleží na daném signálů což dnes již možná znají pamětníci ale mladší nikoliv a jistě by to bylo doplněno hlášením městského rozhlasu aby obyvatelstvo vědělo co a jak!

 

smode*

0x

Dobrý den. Můj názor je možná netypický, i přesto na něm trvám: Používají se proto, aby obyvatelstvo natolik "zblbly", že až se bude jednat o skutečný průšvih, nikoho to vůbec nebude zajímat protože tomu bude přikládat stejnou pozornost jako například svitu veřejného osvětlení v noci.


doplněno 01.07.20 15:32:

A ještě bych rád dodal že testovat každý měsíc natolik spolehlivá zařízení jako jsou sirény je asi tak stejně smysluplné jako kontrolovat u automobilu hladinu oleje v motoru pokaždé když ujedu deset kilometrů

"zařízení jako jsou sirény" -tady ale nejde o sirény-to je jen vrcholek pomyslného ledovce. Tady jde o kontrolu funkčnosti CELÉHO systému JSBVO.Od prvotního spínače (ten třeba u hasičů pro požární poplach) až po poslední kabel k poslední siréně
smode*

Rozumím, o to je to však bohužel nesmyslnější. Na automobilu také nekontroluji absolutně vše před každou jízdou. Spolehlivé součásti se kontrolují méně často než méně spolehlivé - pak to dává smysl. Jenomže to by nesměli systém obsluhovat lenoši kterým se nechce vytvořit a používat zařízení které odpojí sirény při běžných testech a zapojí je třeba jen jednou za půl roku nebo za rok aby tím obyvatelstvo neuváděli v omyl. Ač je to technologicky velmi jednoduché, prostě se jim nechce.

Asi jen pro Vás je to nesmslné ale pro drtivou většinu lidí není. tak v tom holt neštourejte anebo pokd vadí dejte to na pořad svému poslanci.

smode*
Bohužel vycházím spíše ze statistiky že 80% lidí neví která bije u daleko jednodušších věcí (což nakonec můžete vidět i na některých dotazech zde) a předpokládám tedy že podobný počet nepozná ani rozdíl mezi testem a reálným nebezpečím (a tyto testy to podle mě jen podporují). Nelze vycházet z toho že když to ví všichni kolem Vás, ví to většina lidí. Každopádně poslanci to dám, ten se bude divit

...vycházím spíše ze statistiky že 80% lidí neví která bije...

tomu nevěřím, co to je za statistiku?

smode*

Původní zdroje již nemám. Jde v podstatě o Paretův princip. Něco je o tom i zde: steemit.com/...

 


0x

@smode - testovat každý měsíc natolik spolehlivá zařízení jako jsou sirény je asi tak stejně smysluplné jako kontrolovat u automobilu hladinu oleje v motoru pokaždé když ujedu deset kilometrů
Domnívám se, že kontrolu oleje co 10 km žádná norma nestanovuje, na rozdíl od kontroly sirén - viz

vyhl. č. 380/2002 Sb. MV k přípravě a provádění úkolů ochrany obyvatelstva

§ 11 Ověřování provozuschopnosti

(1) Ověřování provozuschopnosti jednotného systému varování a vyrozumění se provádí zpravidla každou první středu v měsíci ve 12 hodin akustickou zkouškou koncových prvků varování zkušebním tónem.

smode*
Tak to vidíte. Už přímo tady to stanovili takhle ale aby tam napsali také rozumné zdůvodnění, to ne. Typická politikařina typu "My jsme to rozhodli, takhle se to bude dělat, na nic se neptej, nezdržuj, nemluv a akceptuj to protože takhle je to správné"

Zdůvodnění je tak prosté, že mu neuvěříte - zkouškou se ověřuje nejen funkčnost systému, ale hlavně slyšitelnost sirén. Pokud některá "mlčí", asi nebude něco v pořádku - i "spolehlivá zařízení" mají své limity (nebo škůdce ).

p.Smode z vašich odpovědí je vidět že vy ani v autě nekontrolujete olej protože někdo rozhodl že atd!?
Vy asi myslíte že to stanovil někdo kdo,o tom nemá páru stejně jako asi vy nevíte kdo a proč stanovil určité uinmtervaly kontro a výměny oleje v autě.Ale tak to není ,toto nestanovli kdysi nějaký politik od stolu v parlamentu ale na základě výrobce daných zařízení a dalším se stanovilo proč!

smode*
Diesel: já Vaši odpověď beru a v podstatě souhlasím. Ale rád bych to "proč" věděl a vadí mi že odpověď nenalézám. Nemám jednoduše rád něco akceptovat když nevím jaké to má skutečné důvody (jde mi o zdůvodnění intervalu mezi testy). Každopádně Vám přeji pěkný večer a díky za zajímavé příspěvky

 


0x

Tak zrovna nad tímto jsem už také přemýšlela. U nás totiž ty sirény zapínají i několikrát v týdnu a teď teda nemohu s jistou napsat ve které dny. Ale od této chvíle to budu sledovat a zapisovat, jestli v tom je nějaký systém, nebo jestli to spustí prostě ten, co jde náhodou okolo a napadne ho zmáčknout knoflík. Protože přesně takový dojem to na mne dělá a vůbec nevím, proč to dělají. Postrádá to smysl a kdyby opravdu hrozilo nějaké nebezpečí, tak se ani nehnu, protože už to houkání skoro ani nevnímám.

U nás...

kde to je?

ben®

suzymon - skoro bych řekl, že si pletete výstražnou sirénu s alarmem. Alarm u domu spustí např. při bouřce nebo ten v autě reaguje na jeho otřes.

Nene Bene, tohle není žádný alarm u domu, je to hasičská siréna, kterou mám tady kousek ve Zboží. takové houkání je specifické a navíc, tady co bydlím, tak teda nikdo daleko široko žádný alarm u domu nemá. A ten má jiný zvuk, tohle poznáte, je to jako kdyby měl být nálet za války. A nejsem sama, která si toho všimla. Chodí za mnou známí a také se divili, proč houkají. Nakonec to byli kdysi oni, co mi vysvětlili, že to je hasičská siréna a že prý to pouští normálně snad jednou za měsíc, v určitý den a určitou hodinu, prý kvůli tomu, kdyby se dělo něco mimořádného. Jenomže teď se to právě změnilo a houkají tak nějak kdy se jim zachce. Já to neřeším, je mi to fuk, ale otázka zde byla položená, tak jsem napsala, co se děje tady. A bydlím v Poděbradech, já myslela, že to už všichni jaksi vědí.

Ale je fakt, že mi také známí tenkrát říkali, že je k tomu zkoušení vyhrazený jeden den v týdnu a jednou za měsíc. Asi to je ta středa. Ale u nás si teď hasiči vystavěli úplně novou základnu. Mají tam i předzahrádku a vypadá to, jakoby tam i čepovali pivo, nebo co. Mají tam totiž ty obrovské deštníky s nějakou značkou piva. Chodím kolem se psem, ale na pivo nejsem, tak si nepamatuji která značka to je. Asi to je spojené s nějakou klubovnou, nebo co. No a protože to mají nové i s tím houkadlem, tak to asi zkouší víckrát, protože to někoho baví. Ptát se jich ale nebudu, ještě by mi to mohli vysvětlit způsobem, který by se mi moc nelíbil.

smode*
Suzymon: Omlouvám se za OT, nicméně musím dodat že sem chodím přes 10 let a doteď jsem se někde tam vzadu stále domníval že jste z Brna

Velké Zboží, nikoliv Zboží.

@milancukrar: taky jsem zpozorněl a říkak si, že netuším nic o tom, že by Suzy byla ze Dvora nebo přilehlých končin...

amper, jen některé poradce a poradkyně znám i dle místa bydliště z okolí. ale jen minimum. Myslel jsem že bude další "sousedka"

Hezký den.

 

Máte pravdu, správně je to Velké Zboží, já to napsala špatně. Ale ono to už dneska patří pod Poděbrady.

 


0x

být na dostatečné kulturní výši, nemusel byste se ptát, neb byste dobře věděl, že (už přes rok) spočívá význam sirén ve vytváření základu k invenčním hudebním skladbám, resp. eventům... (aspoň u nás v Praze, leč aspoň částečně přenášeno po celé ČR (přes net po celém světě), jen musíte sledovat správné stanice...)
berg.cz/... berg.cz/...
hudbaksirene.cz/...

(a před druhoválečným bombardováním lezlo obyvatelstvo do krytů, což tipuju i v Německu (natožpak u nás) byly převážně sklepy, nikoliv bunkry...; ve větším množství se ještě tak vyskytovaly pozorovací einmannbunkery)

 


0x

Tak mnozí spoluobčané si myslí, že sireny jsou pro otravování veškerého občanstva. Tak jsou asi vnímány nejvíc. Dříve se dokonce rozlišovalo co se týče počtu zahoukání. Dvakrát technická pomoc( popadané stromy i na elektrické dráty, vyteklé ropné produkty na vozovkách, záchrana papouška ze 14 metrové výšky nebo i 6 cisteren na nábřeží řeky při záchraně v ledu zapadlé srny), a třikrát požární výjezd. Dneska se už u nás -Liberecký kraj houká jen dvakrát. Někdo by řekl, že v dnešní době mobilů, by se mohlo méně strašit staré spoluobčany houkáním. Když jsem se na to poptával nejvyšší velitelky Hasičů v Libereckém kraji, ta mi potvrdila, že se to spouští právě z nějakého velína v Liberci. Na dálku.

Jednou se mi podařilo zastavit na Malé Skále u silně doutnajícího auta a po zhasnutí ohně na nástřiku nad výfukovám potrubím a po vystříkání hasičáku nebylo jisté, že to zase nečmafne, tak jsem zavolal na 150. Řekl jsem, té dobré ženě na konci, že se nic moc neděje, že vozidlo stojí mimo silnici, nikdo není nijak zraněn a že by stačila jen taková drobná zajištovací pomoc dobrovolných hasičů. Za chvíli byla zdálky slyšet siréna a do 10 minut dojeli dobrovolní hasiči z Železného Brodu, a do 15 Turnováci. Jeden Státák a dokonce z Jablonce vyšetřovatel od Hasičů. Poněkud se nestalo, že by byla prošplíchnula ta podlaha pod vozidlem, i když hadice D byla rozmotána. Nakonec to dobře dopadlo a vozidlo bylo úspěšně sešrotováno. Jinak, houká se pořád, z jakéhokoliv důvodu.

 

host

0x

Jako suchozemce nás vždy ohromí zvuk lodní sirény, od malé lodi až po ohromnou loď, jejíž siréna je slyšet na deset kilometrů. Hodí se to v mlze, i když dnes už lodní a pobřežní radary vidí i v mlze a ve tmě.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]