Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Platí všichni stejné daně?

Od: karol odpovědí: 40 změna:
Dobrý den, platí v ČR všichni stejně vysoké daně, nebo kdo má větší příjem tak platí vyšší daň? Díky

 

 

40 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


4x

Daň z příjmů je v současné době 15 % z hrubého příjmu. Takže logicky - kdo víc vydělá, ten víc platí.

Příklad:

vydělám 10 000 Kč,- hrubého měsíčně, zaplatím 1 500,-Kč daň. Vydělám 100 000,- Kč měsíčně, zaplatím 15 000,- Kč daň.


doplněno 02.06.20 19:50:

etana - a jak to tedy podle Vás je?

Samozřejmě nelze brát v úvahu nepřiznaný nelegální příjem, práce na černo a podobně.

etana*

Jenže tak to ve skutečnosti vůbec není, že?

Neni jo? Jakto?
joudic*
@etana aha tak jak to tedy je.. treba platim dane pro nic za nic, necham si poradit
etana*

Existuje solidární daň navíc pro příjmy od určité hranice, naopak existují slevy na daních..., dokonce daňové bonusy.

Jestli se nepletu,tak je byla hranice příjmu 15 000 =daně 15% u vyšších příjmů pak byla vyšší daň, Ale s těmi odpisy na děti a dalšími má Etana pravdu.Byt většinou s ní nesouhlasím ale nyní musím!

Osobní příklad-manželka ID1°měla roční příjem do (nwn přesnou sumu) 60 000 a díky tomu jsem měl větší přeplatek daní . Po roce později mi to již FÚ nevzal v potaz pže přesáhla onu hranici díky navyšování důchodů.

Také se snižuje daň=navyšuje se přeplatek daní díky životku, nebo díky hypotéce...

 


4x

Ne. Stejná daň by znamenala, že všichni platí stejnou částku. Tomu se říká daň z hlavy, nikde na světě už dnes není, ale v historii se občas objevila.

Daň z příjmu se určuje jako 15% z příjmu, takže všichni by teoreticky měli platit stejné procento z příjmu, ale tak to taky není. Všichni si po spočtání mohou daň snížit o nějakou částku, která se počítá podle počtu dětí, manželů/manželek a vyživovaných osob, takže ve výsledku chudší platí menší procento než bohatí.

Ale to není všechno. Existuje ještě řada slev z daní za to, že vyrábíš elektřinu ze obnovitelných zdrojů, za hypotéku, za spoření na penzi, za příspěvky na charitu a za mraky dalších věcí.

Ale to pořád není všechno. Existuje ještě solidární daň z příjmů nad určitou hranici, daň z nemovitostí, daň z přidané hodnoty a spotřební daň, kterou platíš podle toho, co kupuješ.

Ale pořád jsme neskončili. Každý musí platit zdravotní a sociálí pojištění, které se sice nenazývají daň, ale mají charakter daně, protože nezohledňují míru rizika vzhledem k tomu pojištění.

Pochopit správně daně a vyznat se v tom je celý obor na VŠ, takže tak.

lamy13

Nejkvalitnější příspěvek dne - gratuluji

 


2x

V ČR rozhodně všichni stejné daně neplatí. Dokonce si myslím., že v ČR nebudou existovat dva lidé, kteří by za rok zaplatili stejně na daních.


doplněno 03.06.20 00:30:

Budete mít asi pravdu. Vzhledem k cca 10 milionům obyvatel a průměrně zaplacené částce - kolik? sto tisíc? - se to někde potká. Někdo prostě bude platit stejně jako někdo jiný...

re4zon
Tak to zcela urcite budou, a rozhodne vic nez jedna dvojice. Slo by i spocitat kolik a s jakou pravdepodobnosti, ale nepujde to overit.

 

haha

0x
dane 15%? Coze? Neni to nahodou 55% + dph kdyz neco kupujes?

Není to 55 %. A DPH není daň z příjmů.

@magdon - on ovšem ani o DPH ani o Dani z příjmu nic nepíše.

 


0x

Pokud bychom "daněmi" nazývali to co odevzdáme ze svého příjmu státu- tak se pohybujeme kolem 60%- tj zaměstnavatele stojím 50.000 Kč/ měsíc a cca 30.000 Kč odevzdám státu. Od doby "desátku" jsme se přesunuli do jiného "levelu" procentuelní výše.

 

jendad

0x

V principu placení daní jsme se hodně posunuly od solidárního spíše k degresivnímu zdanění . V 90tkách byly korporátní daně kolem 30% jak je běžné na západě a i progresivní zdanění bylo takto vysoké .

Postupně se snižovalo až naposledy za Nečasovy vlády se prakticky zrušilo . Tedy vysokopříjmovým hodně vzrostly výdělky. Protože celkové zdanění k HDP zustalo stejné tak se daňová zátěž hodně přesunula na nižší střední třídu . Velký vliv na to má rust DPH , kdy větší část příjmu chudší utrácejí a tedy ze svého příjmu procentuelně odvedou více . Polopatě řečeno když vlastníte výrobní prostředky a máte zisky v miliardách , tak nejste schopni utratit ze svého příjmu většinu jak dělnasové ve škodovce co poplatí hypotéky ,auta , zaplatí dětem boty ,oblečení atd.

Nedávno někde psaly , že koroprátní zdanění teď je reálně okolo 12% (ruzné ulevy). Paradoxně v německu při progresivním zdanění nejchudší mají nižší daň než my . Totéž tam platí i na potraviny kde mají nižší sazbu.

 


0x

Podle toho, co nazýváte daněmi. Socky (OSVČ) platí třeba z příjmu podstatně méně ..

Jaké socky?

Osoby Sociálně Výdělečně Činné ..

Já tu zkratku znám jako Osoby Samostatně Výdělečně Činné.

Vzhledem k tomu jak parazitují na sociálním systému - říkám Sociálně Výdělečně Činné ..

A jak parazitují? Že nemají žádnou dovolenou? Že sice nemusí platit nemocenské pojištění, ale i když si ho platí, prvních 11 dní jsou nemocní doma zadarmo? Že sice platí menší sociální pojištění, ale taky o to menší dostanou důchod?

@ra252 sám jsi parazit...

ra, vždyt si to můžeš zkusit, třeba se probereš

Pletiplote, tak se místo sociálního parazitování zaměstnejte. Udělejte ze sebe zaměstnance a platte vše, co platí zaměstnanec.

Mimochodem - proč se tak bojuje proti švarcsystému?

radis

Z tohoto příspěvku je jasně patrné, že problematice daňového zatížení absolutně nerozumíte.

Pochybuji, že máte tak vysoký plat, aby výše toho co státu každý měsíc odvede se rovnala nebo byla vyšší než odvod průměrného OSVČ. - pozor to co se odvede z VAŠICH peněz - ne z pěněz vašeho zaměstnavatele !

Ale koneckonců - pokud je to tak super a finančně výhodné tak není nic snažšího než jít na úřad a stát se také tím miliarářem - chtějí za to tuším jen 1000Kč...

jenda2*

ra252 standardně píše nesmyslné příspěvky. OSVČ neplatí jen daně ale hlavně platí vše od materiálu po tužku. Po státu nic nechce a těch nekonečných daní platí spoustu. Pomatenců jako ra je tady spousta a divím se, kde se ten póvl pořád bere.

radis - truhlíku - rozdělení zdanění na zaměstnance a zaměstnavatele je nesmysl. Obě platí zaměstnanec. Když budete zaměstnancem ve své fírmě, nikdo za Vás nic nezaplatí. A když budete zaměstnancem v jiné firmě, vydělat na všechny daně a odvody musíte taky. Jinak nebudete zaměstnancem.

Proto se 30 let bojuje proti švarcsystému. Protože socky platí zlomek. Kolik procent z celkové sumy daně z přímy v ČR platí socky a kolik zaměstnanci? 2 ku 98?

Přesně tak, socky platí méně nebo skoro vůbec
04.06.20 14:11

@ra252 podle tvé nesmyslné logiky by největší socky byli děti nebo důchodci. Jaký je poměr mezi dětmi a živnostníky?
Porovnáváš hrušky a jabka.
Jsi hloupý a závistivý. Smutná kombinace.

Nikoli. Děti ani důchodci nemusejí či nesmějí pracovat. Socky pracují, daní neplatí.

Úleva byla původně určena pro rozběh podnikání a měla být krátkodobá. Ale po třiceti letech kupodivu potřebují socky úlevy ještě větší.

@ra252 Já jsem zaměstnanec právě proto, abych nemusel platit to, co platí živnostník.

I nejbohatší investor Warren Buffett prohlásil, že platí nižší daně než jeho uklízečka.

ra252 je bolševik, mentálně zastydlý v polovině sedmdesátých let. V podstatě místní komická figurka, na kterou nemusíte brát zřetel.

Možná je v některých názorech zatvrzelý, ale tady má pravdu. Vláda slíbila, že nebude zvedat daně, prý to vybere od živnostníků přes EET. Teď se ukazuje, že to nemá požadovaný efekt a vláda vesele zvedá občanům daně. Proč? Protože je podstatně jednodušší a levnější je dostat za zboží přímo od zdroje. Naproti tomu mají živnostníci další pobídky jako třeba snížení DPH na pivo na 10% z 21...

jethro - možná jsem zastydlý, ale odzkoušel jsem si rozdíl mezi partou OSVČ a firmou se zaměstnanci v praxi. Nadnárodní monopol se jaksi nechtěl (a nesměl) bavit s partou socek (OSVČ). Požadoval firmu s nějakým minimálním počtem zaměstnanců. Taky si zastydle pamatuji, že ty rozdíly měly platit pár let.

A proč se tedy, probožíčka, tak neustále bojuje proti švarcsystému? Když je to vlastně trest, být socka ..

Mimochodem, co je to superhrubá mzda?

 

 

lolipop

0x

Určitou hypotézou lze dokázat, že platíš daně i 40%.

příklad:

Vyděláš si 100 000kč. Zaplatíš daň 15%, máš 85 000. Půjdeš do obchodu, utratíš to všechno a zaplatíš daň až 30% ze zboží (DPH, jídlo 15%, ostaní 21%, cigarety 30%). Vezmu ty cigarety, 30% je 25 500kč, ktere jsi zaplatil za cigarety. Celkem jsi teda zaplatil na dani 40 tisíc, což je 40% z tvé sto tisícové výplaty.

lamy13

Mám obavu, že spotřební daň + DPH na cigaretách, alkoholu a pohonných hmotách bude výrazně více než pouhých 30%.

Sazba daně z přijmu je stejná jak pro OSVČ, tak pro zaměstnance tj.15%. Při daňovém základu ev. superhrubé mzdě vyšší jak 130796 Kč měsíčně pak základ nad tuto částku se daní 22% přistupuje tzv. solidární daň ve výši 7 %. Vypočítat celkové zdanění vč. DPH a ost. daní není možné, protože pro každého člověka je jiný spotřební koš. To jsou jen zbytečné úvahy.

 


0x

youtu.be/...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]