Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Danit nebo nedanit

Od: delina® odpovědí: 19 změna:

Když si vydělám měsíčně cca 2000,- Kč/ ne vždy stejně/ bez sjednání pracovního poměru a nemám ŽL, musím podávat daňové přinání z příjmu nebo se taková suma nemusí danit? Jde o psaní článků do jedné redakce dle jejich zadání.

 

 

19 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

jenda2*

0x

Pokud to je pravidelný příjem,, tak samozřejmě danit. Nechce se vám hledat na internetu, že?


Hledala jsem dlouho, ale je v tom zamotaný autorský zákon / pochopila jsem nedanit/, nebo že do 3000 měs. taky nedanit, jinde zas do 10000,-, příležitostný příjem je jaký? když dostanu měsíčně různě velkou práci nebo někdy nic? A musí být ŽL nebo to jde bez něho? Prostě se v tom neorientuju,

 

id

0x

Příležitostní příjem je třeba, že posekáte sousedovi zahradu.

Opakovaný příjem není příležitostní, vykonávat lze na ŽL a daní se.


A nejsou tam žádné limity výdělku, kdy ano a kdy ne?

id

Nedaněné vyjímky jsou pouze u těch jednorázových příjmů. Takže první příspěvek do časopisu máte zadara.

 

etana*

0x

Je to honorář za příspěvky do sdělovacích prostředků, druh autorského honoráře do deseti tisíc v měsíci od jednoho plátce (odběratele vašeho článku) je zdaněn srážkovou daní tím plátcem, vy dostáváte čistou částku, nad deset tisíc výše v jednom měsíci podléhá normální dani z příjmu a musíte podat daňové přiznání atd. To, co píše id nechápu, první příspěvek zadara...není tomu tak.

id

etana - máte pravdu. Setkala jsem se s tím, že vydavatelé odmítají použít za honorář srážkovou daň a vyplácí odměnu v "hrubém". Tazatelka nic nepíše o zdanění u vydavatele, to si musí zjistit u konkrétního vydavatele jakým způsobem bude odměna vyplácena.


Tak pro upřesnění, pod článkem nebude moje jméno, takže ten časopis to vlastně koupí. / i na tohle platí autorské právo?/ A pak pokud by to ten zadavatel nezdanil, já tedy musím danit přes ŽL nebo jak? Omlouvám se, ale nedokážu se tím prokousat a firma je jak tajemný hrad. Takže hledám, jestli do toho vůbec jít?. Práce by se mi líbila, ale pokud by to bylo nějak složité přes ty finance, tak nevím. Díky

id

Ano, to je ten případ, kdy firma nepoužívá srážkovou daň. Je to pro ní jednodušší, vy dáte fakturu, oni proplatí a nemusí vás nikde vést v evidenci.

Jděde do toho, danit budete na ŽL, vlastně daně budou nulové, jen musíte podat DP. Jednou vám někdo s DP pomůže a pak levou zadní si budete podávat DP sama. Budete mít "mustr" a v dalším roce budete jen měnit čísla.


A je ten ŽL nutný, nejde posílat faktury a udělat daně bez něho?

id

Nemůžete opakovaně fakturovat bez ŽL, toto se považuje za černotu a pokuta je pořádná . Co vám vadí na ŽL, to že stojí tisícovku?


Ne, ale řešit sociální a zdravotní i když jsem důchodce a podávat daňové přiznání, i když pravděpodobně budou daně nulové a všechno to hlídat, protože když jsem někde registrovaná, tak jsem v tom dost pod kontrolou a když se v tom moc nevyznám, tak můžu udělat snadno chybu. Vždyt píšou, že pro autorský honorář ŽL nemusí být.

id

Pořád přemýšlíte jak to nejde, tak do toho nejděte. Odporujete si v jednotlivých doplněních a musíte si hlavě udělat jasno. Jednou píšete, že vydavatel články odkoupí, vaše jmého nikde nebude figurovat = vy vyfakturujete a zdaníte na ŽL

Podruhé píšete, že váš příjem bude autorský honorář = vydavatel vám musí strhnout srážkovou daň a ŽL není třeba.

Zde to nevyřešíme, to si musíte vyřešit s konkrétním vydavatelem. Konec, šmitec.

 

jenda2*

0x

Trochu jsem pátral na internetu a nakonec jsem našel toto:

K psaní článků, a to zejména těch novinových nebo pro magazíny, živnostenské oprávnění nepotřebujete. A to ani v případě, kdy tuto činnost vykonáváte soustavně. Jde totiž o "využívání duševní tvůrčí činnosti." A živnostenský zákon (pozn. Zákon č. 455/1991 Sb. o živnostenském podnikání ) říká v ustanovení §3, odst. 1., písm. b) že "živností není využívání výsledků duševní tvůrčí činnosti, chráněných zvláštními zákony, jejich původci nebo autory." Tím zvláštním zákonem je v tomto smyslu Autorský zákon.

Určitě redakci nikdo neposílá faktury.

id

Jak příjem bude zdaněn, když vydavatel nesrazí z honoráře srážkovou daň? Je to binec, ale sekala jsem se s tímto postupem. Pokud by tazatelka spadala pod Autorský zákon, musela by být pod článkem podepsána, ale ona píše, že její jméno se nikde neobjeví.

Zde můžeme jen spekulovat, každý máme kousek pravdy, tazatelka musí přímo neoslovit vydavatele s dotazem.

 

id

* neoslovit oslovit vydavatele s dotazem

 

etana*

0x

Sorry, tak znova. Autorský zákon, Zákon o dani z příjmu, daňový řád. Věc srážkové daně je povinnost plátce, pokud to nedělá, je to jeho problém. Podpis pod článkem není podstatný, tím je jen smlouva.

id

Bohužel, příjem nedaněných peněz je problém příjemce ( dle vyjádření našeho FÚ).

Nechci se s nikým přít, jen popisuji situaci z praxe.

etana*

Oni to občas na berňáku zkouší A odběratelé také, myslí si, že si to zdaní ten autor a oni ušetří.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]