Nejste přihlášen/a.
Hezkou sobotu,
mám na Vás takový dotaz. Mám účet u spořky který mám strašně dlouho, což je můj primární. Pak mám účet u druhé banky, kde mám spořící účet, terminovaný vklad a také běžný účet, který jsem si musel zřídit kvůli tomu TV.
TV mám zřízený na 12 měsíců a měsíčně se mi na BU připisují úroky. Mám teď dilema, jestli ty peníze si také pošetřit a nebo je normálně využívat. Ten termiňák byla výhodná nabídka přímo od banky se zajimavým úrokem jako omluva za pochybení. Takže jsem si ho nezakládal, ani ty papíry nepodepisoval s vidinou, že za 12 měsíců si ty peníze vyberu a jednorázově je utratím a udělám si nějakou radost, třeba za nové hodinky.
Jako student si veškeré svoje příjmy dávám teď na ten spořící účet, protože výdajů moc nemám, spořák je úročenej (i když málo oproti inflaci, ale tak lepší jak drátem do oka) a prostě to chci mít separátně.
Tak právě jsem si říkal, že třeba drahé věci jako značkový šampon na seboreu co si musím kupovat, bych hradil z těch úroku TV na běžném účtu, nebo bych s tím platil v momentě kdybych už měl málo peněz na svém primárním účtu u spořky. Příjde mi to jako lepší varianta, než kvůli třeba tankování nebo nákupu za 400 sahat na peníze ze spořáku.
Tak mě zajímá Váš názor, jak třeba managujete peníze Vy?
Ještě doplním, že mi to vyhovuje mít separátně na tom spořáku už jen kvůli tomu, že k němu není vedená platební karta a na tom primárním účtu u spořky mám pár tisíc.
Nejak nemohu najit, kolik na tom tvem TV je %? )
aktualne nejlepe na sporaku nabizi mBank, 1,2% az 8x100.000 Kc
pokud nevis kam investovat, do 12.6. ! muzes zajit do sporitelny a koupit si statni protiinflacni dluhopisy garantujici +0,5% nad inflaci, takze realne treba 3,5% p.a. a to jeste je navrh, ze nebudou zatizeny srazkovou dani 15% ! Rekl bych ze to bude NEKOLIKANASOBEK ZHODNOCENI, co mas na tom terminaku (kde samozrejme srazkova dan 15% je).
Lepsi zhodnoceni uz jen u rizikovych investic, akcie cca 7%, etf cca 10%, reality treba 12-20%, spekulace s BTC treba 100% za mesic...
---
jak to managujeme my? Nastesti jsem se v mladi naucil metodu odlozene prilezitosti, nastuduj si Kiyosakiho Cashflow kvadrant a Bohaty tata... A budes koukat. Pochopis, proc chudi pracuji pro penize a penize pracuji pro bohate. Vlastne jsem zacal tak, ze jsem si nekoupil to, na co jsem setril uz treba v 10 letech, a kumuloval a kumuloval a ted, po xx mam kapital a kupuju si za to, co mi ten kapital vyrobi ) Neboli penize pracuji.
Jeste ti dam https://www.sporicidluhopisycr.cz/cs/jak-investovat/prirucka-investora a
A kyiosakiho cashflow kvadrant a bohateho tatu si v mezidobi pujc v knihovne, pokud ti je 20 let, venujes cas studiu, tak za 20 let bys mi mohl podekovat, ze jsi se zaradil mezi 1% tech, kteri pochopili a meli disciplinu a stesti a ziskali financni svobodu, k tomu staci jen si uvedomit aktiva a pasiva a kupovat vyhradne to prvni a to druhe az z vynosu tech aktiv a nikoliv z vlastni prace Tohle ti ani na VSE.cz asi nereknou
-----
Ps: a nezapomen, ze mit TV s urokem 1% kdyz inflace je aktualne 3,2%, tak nemuzes brat ty uroky na samponky, a konzum, protoze tim snizujes hodnotu sveho kapitalu. To se dela leda pred duchodem Pro zacatek si nastuduj ty dve knihy a pochop aktiva a pasiva.
Kiyosaki je určitě fajn a stojí za to si ho přečíst. Za určitých podmínek mnoho rad funguje. Otázkou je, zda vydělal větší peníze tím, že dělal to co ve svých knihách hlásá, nebo prodejem knih, ve kterých to popisuje. Myslím, že druhá odpověď je správně. Navíc vycházel z daňových podmínek USA ve své době, zatímco v ČR daně fungují jinak. O rozdílu fungování realitního trhu ani nemluvě.
Ideální stav je, když je člověk mladý, zdravý a finančně nezávislý. Když něco z toho schází, tak je život výrazně horší. Po čtyřiceti letech práce má zpravidla dostatek peněz každý (už jenom proto, že musel celou dobu šetřit na podzim života). Bohužel mládí je pryč, zdraví často už není v nejlepší kondici a zbývají "jen" ty peníze. A prožít mládí asketicky, to také není rozumné. Musí se najít rovnováha a vidina finanční nezávislosti v padesáti letech, nemůže zabránit tomu, aby si jako mladý koupil drahý šampon, pořídil krásný byt na hypotéku a nebo solidní auto.
Dobrý den. Jste-li student, máte dost času si projít jednotlivé možnosti investování a zavčas začít - což bych doporučoval. Osobně rozprostírám kromě základních běžných účtů (1. s rezervou, 2. s platební kartou kam si zasílám vždy jen pár tisíc) a účtu pro podnikání finance do více směrů - například fyzické drahé kovy, nemovitosti, nejvíce však obchoduji americké akcie. V rámci investic do akcií právě publikuji zde na Poraďte seriál který bude končit již příští týden. Link na první díl zde: poradte.cz/...
Souhlas - neinvestovat v době, kdy hypotéka je za 1,7% p.a., vypovídá o finanční gramotnosti mnohé. 80% lidí nikdy nepochopí, rozdíl mezi pasivy a aktivy, zůstávají pasivní a řeší cenu hlávky květáku. Díky jejich nevzdělanosti mají o to větší příležitost lidé jako vy. Vysvětlení skutečného obsahu slov aktiva a pasiva je asi největší přínos knih Kiyosakiho.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.