Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Spoření na horší časy

Od: sokol odpovědí: 19 změna:
Ahoj, mám takovou otázku a chtěl bych radu nebo názor. Je mi 20, do nedávna jsem žil od výplaty k výplatě, ale našel jsem si před 4 měsíci velmi slušně placenou práci, dovolím si říct, že až nadprůměrně placenou. Zkušebku jsem přežil, takže už jsem právoplatný zaměstnanec a teď po krizi už i fungujeme na stoprocent. A teď ta otázka. Já jsem se vždycky smažil i z té strašně výplaty šetřit a dělat si rezervu, šlo to mizerně, ale šlo to. Teď jak už začínám dostávat lepší finance, tak si stále propočítávᡠv duchu, kolik budu teď dávat měsíčně na stranu.
Mám v plánu si dělat rezervu a šetřit na auto, které bych si tak za 5 let koupil. Nespěchám na to, protože auto mám, ale spíš jen pro sichr, kdyby auto do pár let už bylo špatné.
No a jak se v tom každý den babrám, tak se mi z toho až motá hlava.
Chci šetřit hrozně moc, když mám tu možnost, ale je to zas na úkor osobního života. Chci si taky udělat radost, koupit něco hezkého, dovybavit si byt apod. A zároveň taky co nejdřív.
Svou rezervu mám teď 30 tis., z toho ale teď musím nutně koupit pračku, která mi před týdnem odešla.
Zároveň furt počítám a počítám. Chtěl bych dávat 6000 na rezervu a třeba 3000 na auto, jenomže to zas si ukrouhnu peníze, co mi zbudou na zážitky apod. Za chvíli budou Vánoce, chtěl bych si udělat výlet na Moravu a tak.
Ale mám právě takový vnitřní problém. I kdybych dával 20 tisic mesicne na rezervu, tak mi to bude málo. Mám uzkostne problemy a tak si prave buduju vnitrne vlastni klid, ze jsem zajisteny. Proto stale buduju rezervu ale sam na sebe nemyslim. To je ten problem. Nevim kolik davat na stranu nebo jak si to nastavit.
Kolik usetrite vy? Jak mi poradite, jakym zpusobem mam setrit, kolik mesicne ukladat stranou. Kdyz nad tim premyslim, tak je to vtipne, ale kdyz jsem pobiral malou mzdu, tak to slo o poznani lepe, nez ted
Dekuju za rady

 

 

19 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

vilik*

3x
Hochu, musíte nalézt rovnováhu mezi soukromým životem a spořením. Jinak v padesáti letech zjistíte, že na hodně věcí jste už starý, nic jste si neužil, a ty uložené peníze, ztrácející vlivem inflace na hodnotě, vám toho moc nenahradí.
Buďte rád, že máte slušný příjem, ale spíš ho berte jako příspěvek k lepšímu bohatšímu životu, ne k dosažení úspor za každou cenu.
Rozumný je kompromis, asi bych nejprve řešil bydlení s menším finančním polštářem kvůli výpadku příjmu a mobilitu, pak teprve nějaké větší úspory.
Vy ale asi trvalé bydlení budete řešit až v partnerském vztahu.
Ukládal bych to, co mi nebude připadat jako částka, při které musím omezit veškeré činnosti a nákupy na úroveň přežívání.

 


2x

Já su stará baba, z rodiny na hovno, celý život jsem se snažila šetřit a čekala jsem, že až budu mít našetřeno, tak to rozjedu. No a teď zjištuji, že ani není co rozjíždět. Prostě mám peníze, ale všechno mi přijde zbytečné a raději si ty peníze schovám pro strýčka příhodu. Když se tak nyní divám, tak je spousta chudáků, kterým pořád něco schází a já zjištuji, že většina věcí, oc ostatní nutně potřebují, jsou vlastně na nic...

Dajko, mluvíš mi z duše. Svatá pravda. Kdysi jsem ani nemohla spát, když jsem si vyhlédla nějaké nové šaty nebo boty. A co když zítra už nebudou? Musela jsem pro ně jet až do města. A celou cestu se ubíjela myšlenkou - co když už to nebude? Internetové obchody neexistovaly, musela jsem shánět sama.

Dneska vidím, že už plno věcí nepotřebuju. Nešilhám po nových šatech, botách, prostě stačí nám, co máme. A tak se šetří daleko snadněji. Něco spotřebujeme na stravu, auto máme 9 let staré a stačí nám, oblečení větščinou přikoupíme od vietnamců - a co víc?

Pro nás je nejdůležitější to zdraví a to jen tak nekoupíme. Takže si nestěžujeme na peníze. Co máme, to nám stačí.

Přesto se mi zdá velice nadhodnocené, když jsem četla, že budou chtít za květák kolem 100 Kč. No, tak ho holt nebudu kupovat, za skoro stejnou cenu koupím vepřovou krkovici. A uznejte sami, co je lepší! Smažený kavěták, nebo smažený řízek? Jaga.

 

id

1x

Nepomůže vám v rozhodování skoro obecné procentové pravidlo?

První pravidlo, jak si rozdělit výplatu, je jednoduché: 10-20-30-40.

" Deset procent si odložit na neočekávané výdaje, ztrátu zaměstnání, rychlou pohotovostní rezervu.

Dvacet procent je určeno pro zajištění příjmů, a to pět procent při invaliditě, vážných nemocech, úrazech a úmrtí a 15 procent pro dlouhodobou rezervu na budování finančního majetku, rentu, budoucnost dětí, dlouhodobé cíle, ochranu majetku, investice,"vypočítává finanční poradce Partners David Kučera. "

Třicet procent pak tvoří náklady spojené s bydlením, jakou jsou hypotéka, nájem, energie, inkaso apod.

Zbývajících 40 procent tvoří pravidelná měsíční spotřeba rodiny, jako jídlo, oblečení, koníčky, zábava, sport, kino, auto aj."doplňuje.

Zdroj: idnes.cz/...

vilik*
Já jsem si ten článek přečetl, ale z pana Kučery a z jeho obecného pravidla moc moudrý nejsem.
Z hypotetické výplaty 20 000 čistého bych měl 1000 dát na životní a úrazové pojištění, 3000 na penzijní připojištění, pojištění majetku, investiční fondy, stavební spoření a jinou tvorbu dlouhodobých rezerv.
2000 na spořicí účet a 6000 na hypotéku nebo nájem + inkaso.
Zbyde mi 8000 na splátky auta, PHM, telefon, internet, jídlo, oblečení, a podle pana Kučery i na koníčky, kulturu a zřejmě i dovolenou.
Nevím, jak většina, ale tyto počty mi zejména u rodin s dětmi moc nevycházejí. Domnívám se, že procentní skladba průměrné rodiny se spíše posouvá k vyšším výdajům v položkách spotřeby a zajištění bydlení.
Neprodává on náhodou pojištění?
id

Co prodává pan KUčera netuším, ale možná máte pravdu, to je ale vedlejší. Rozdělení financí procentem na domácnost 10 - 20 - 30 - 40 je stará věc asi jako já. Tohle odpovídá příkladu jednoho žijícího člověka v domácnosti (jako je tazatel), u rodin s různým počtem dětí tohle nebude fungovat. Zkráceně:

10% z platu - rezerva

20% z platu - budování finančního majetku (zde se rozhodne každý sám, zda st. spoření či připojištění atd.)

30% z platu - bydlení ( nájem nebo hypo atd)

40% z platu - měsíční spotřeba včetně zájmových činností

Píši to pro tazatele jen proto, aby si život i užil a néééé jen přežil s bankovním kontem. Rubáš nemá kapsy.

dnvx
To by mě zajímalo, kde mám vzít bydlení, které bude stát jen 30 % mého platu. Sem s ním.

dnvx: Najít si bydlení, za které nedáte 30 % svého platu. To je řešení.

jurajjuraj*

dnvx : nesmis cist clanky od "odborniku" kteri i mobil za par tisic kupujou na splatky a pak premysli jak to vsechno splati

takovych financnich "poradcu" je dneska hodne, chtel by ti radit co mas delat s penezma ale auto, telefon, drazsi vybaveni domacnosti, dovolenka to vsechno resi na pujcky protoze na to nema

priklad1*

Ta rada užij si není nic nového. Žádný polštář na mimořádné okolnosti. No a když přijde problém tak se Stát o Tebe postará. Jenže Stát žádné peníze nemá. To jsou peníze daňových poplatníků. Tihle co si užívají Státu neodvedou skoro nic, takže to zaplatí ti co jsou zvyklí myslet jinak, většinou jsou za píchačkami a státu odvádějí pěkné daně.

 

 

jakubg*

0x
Měl byste rozložit peníze na několik rezerv a musí to být pro Vás akceptovatelné. Můžeme to spolu klidně probrat více, jelikož zde by to bylo na hodinový elaborát.

 


0x

Kromě dalších akcí, které plánuješ, bys měl ale také myslet na budocnost, myslím hodně vzdálenou budoucnost. A založit si penzijní spoření. Kromě příspěvku od státu by ti měl přispívat i zaměstnavatel. Většinou to tak je, protože pro zaměstnavatele je to také výhodné. Jsou na to daná pravidla (bohužel podrobnosti už si nepamatuju), jistě ti to vysvětlí mzdová účetní. Už jsem to tu kdysi popisoval, tak jen zkráceně, spořil jsem tisícovku měsíčně, zamětnavatel mi dával 800 + státní příspěvek. Když jsem šel do důchodu, tak jsem tam měl pěknou sumu. Čím dřív začneš tím lépe. Našim dětem jsme penzijko založili hodně brzy s nějakým symbolickým vkladem, když se postavili na "vlastní nohy". tak už si to začali platit sami a tak mají o dobrý start postaráno. Navíc občas problesknou úvahy, že bez penzijního spoření to jednou v budoucnu může být dost špatné. Nikdo neví, jaké budou za několik let důchody. Vždy je dobré myslet "na zadní kolečka".

 


0x
Přesně jak píše Dajka, až budete starší, bez spousty věcí se obejdete, protože vám na nic nebudou. Šetřete si na bydlení a na zážitky. Nové auto nedává smysl, 99% času auto stojí a tyto peníze se dají využít rozumnějším způsobem. Taktéž spořit na důchod ve dvaceti není vůbec rozumné, za 50 let z těch peněz nebude vůbec nic. To jen vláda neustále papouškuje, jak je to výhodné, aby měla dnes z čeho vyplácet dnešní důchody a o další finance vás okrade ve formě inflace. Bydlení je to, co budete potřebovat celý život, k tomu žádné pojištění nepotřebujete a až budete v důchodu, budete tak skromni, že vám bude stačit peněz o hodně míň než dnes.

 

55kg

0x

Já bych vám poradil úplně opačný přístup. Lidé, kteří si část výplaty posílají na spořící účet, do virtuální obálky ("na dovolenou", "na auto", "na nový mobil") nebo peníze postaru sypou do prasátka, jsou jsi, kteří mají sklon utrácet za zbytečnosti. Takoví lidé opravdu potřebujou mít pevnou částku, o které vědí, že ji mohou rozházet. Z toho, co píšete, na mě ale působíte tak, že jste finančně gramotný. V tom případě bych vám doporučil, abyste si peníze nechal normálně na účtu, kupoval si to, co potřebujete – a klidně to může být třeba zahraniční dovolená – a úspory vám budou narůstat automaticky.

 

jenda2*

0x

Jděte na to odzadu. Téměř nic nepotřebujete a koupíte si tedy to, co vyloženě nutně potřebujete. Včetně potravin. Až si vytvoříte větší finanční rezervu, ne slabých 30000 Kč, tak pak můžete trochu polevit. Jinak se nikam nepohnete. Typický příklad dnešních mladých. Jenže pak chodí za rodiči, at jim půjčů. A rodiče to udělají a tak pořád dokola.

donpapa

Problém je v tom, co to je větší finanční rezerva? Je to 300 tis., 3 mil. nebo 30 mil.? Jak pozoruji úspěšné lidi kolem sebe, tak bych tipnul, že slušná finanční rezerva je kolem 100 mil. Kč. Každý člověk tu hranici má jinde a u tazatele bude podle všeho hodně vysoko.

Tak co je slušná finanční rezerva v dnešní době? Spočítejte si, kolik jsou vaše výdaje (všechny!). Pak si představte, že jste přišel o práci a je krize, a nebudete moci najít rok práci. Abyste splatil všechny svoje výdaje a nebyl na konci roku s vašemi financemi na účtech/účtě/stavebku na nule. Jo a taky uvažovat, jak snížit ty výdaje.

 

lukas32

0x

Spořil bych jen okrajově a raději si užíval. Jak říkal můj strýc - peníze si do hrobu nikdo nevezme.

 

jurajjuraj*

0x

tak si davej rezervu treba 6 000 a zbytek nech volne, delej co te bavi, jezdi si na vylety kde chces a to co ti zustane az prijde dalsi vyplata si zas odloz, jeden mesic odlozis treba jen 6 000 ale uzijes si vsechno mozne, jiny mesic si sice nebudes tolik uzivat ale odlozis treba 15 000

jak uz tu nekdo psal, az biudes starsi tak zjistis ze ti jsou zbytecne statisice na ucte kdyz sis neuzil to co si chtel anebo nebudes mit rodinu, mame v rodine takovy odstrasujici pripad, tahne mu na 50, na ucte ma sice miliony ale nema ani zenskou, ktera by s nim taky vydrzela kdyz treba sli do kina a musela si zaplatit listek

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]