Nejste přihlášen/a.
Chci se poradit ohledně průběhu mé zácpy. Jsem si jistý, že byla způsobena nedostatkem pohybu, jelikož jsem samostatnými střevními problémy nikdy netrpěl, teď jsem většinu karantény proseděl a najednou mám problémy s vyprazdňováním. Prvních příznaků jsem si všiml tak dva-tři týdny zpátky, když jsem měl pocit, že jsem se plně nevyprázdnil, i když.. nálož byla zhruba stejnéo objemu jako vždy. Právě kvůli tomu jsem si nejdřív nic nedělal - stolice byla v pořádku a nic jiného se nedělo. Zoršovalo se to velmi pomaloučku a až někdy na začátku minulého týdne jsem si konečně řekl ,,No jo, asi je něco špatně". Jelikož jsem ale líné prase jsem stále nic nedělal a prostě doufal, že jednou ráno vzbudím, vaprázdním střeva jako nikdy a vše bude v pohodě. bohužel se to alealo a během toho týdne tak stolice přešla z pevné do né úplně pevné. Není to sice vyloženě voda, spíše takové bahno s cucky, ale i tak mě to trochu začalo děsit. Jsem totiž tak trochu paranoik a když se konečně něco začne zhoršovat, začnu hned panikařit, začnu googlit a dostanu se k pojmům jako střevní obstrukce, zauzlení střev, nádor, atd. Rozhodl jsem se tedy do své rutiny zakomponovat dvě procházky - jednu dopoledne a jednu večer, každá tak na hodinu. Jak jsem se ale zmínil, jsem líné prase a nějak jsem se k tomu nedostal. Předevčírem se ale přidal další problém - vždy k večeru se mi najednou udělá nevolno, nafouknu se a udělá se mi špatně od žaludku. Je to jako když vypijete moc vody najednou a pak vám málem leze krkem ven. Jenže tohle nadmutí nepřestává a nějak se mi uleví až pozdě v noci. Když se pak ráno vzbudím, tak mě ještě sice tlačí břicho, ale i to rychle zmizí a hned je mi dobře. I tak mě to ale vyděsilo ještě víc a konečně jsem se dostal ke své proházce. Vyšel jsem si ráno a pak odpoledne tak nahodinu. Kromě bolesti nohou se ale nic nezměnilo a nevolnost se teď znovu vrátila. Mám tedy ohledně svého současného stavu pár otázek:
-Může to být skutečně něco vážnějšího, s čím bych si měl zajít k doktorovi?
-Pomůže skutečně pohyb? Jak dlouho by normálně trvalo, než fyzická aktivita zabere a jak dlouho to zkoušet, než vyzkouším projímadlo?
-Měl bych k procházkám něco přidat, nebo by mohli stačit? Každá trvá přinejmenším hodinu, chodím poměrně rychle (hlavně ze zvyku, rychle jsem chodil vždy a vetšinou se pohybuji rychlostí, která se u vetšiny rovná poklusu)
-Nějaké rady ohledně zácpy? Například jestli a jak cvičit, co jíst, atd.
-Co z lékarny byste případně doporučili?
-Mohlo by skutečně to, že prostě sedím na zadku, skutečně způsobit něco vážného i když se jinak nic nezměnilo?
-Stalo se tohle někomu?Jak to dopadlo?
Ještě doplnění: Frekvence vyprazdňování se nezměnila, stále chodím jednou za 1-2 dny jako vždy, stolice je ale prazvláštní směs skupenství. Barva nebo cokoliv jiného se nezměnilo. Když nepočítám ty nevolnosti, neobjevují se žádné jiné problémy. Fyzická aktivita (I když jen chůze) okamžitě od nevolnosti uleví, ale když se pak zastavím, obvykle se rychle vrátí, i když možná ne tak silně. Stravovací návyky se nezměnily, jím stále stejně a piji 2-3 litry denně (to soudím z lahví, jinak k tomu většinou ještě vypiji nějaký ten čaj, džus atd), jen teď se snažím přidat vlákninu. Větry mám pořád stejně, možná o něco více, jen pocit je trochu jiný ("horké větry"). Vyprazdňování jde docela samo, ale ke konci potřebuje výpomoc tlačením a vždy ještě zbývá něco, co prostě vyžaduje násilí.
A ještě když už jsem v rubrice zdraví, ještě bych se chtěl zeptat ohledně jedné věci:
Mám doma několik respirátorů s filtrem FFP2, které jsou ale jednorázové a tak jsem chtěl najít způsob, jak je vyčistit, než si opatřím nečo jiného, například nějakou pořádnou vícevrstvou roušku, která se pak dá prostě vyprat. Mám pár známých, kteří údajně metodu měli, a tak jsem se jich zeptal, v čem spočívá. Prozradili mi, že respirátory čistí tak, že je prostě vymáchají v technickém lihu. Mně to příjde jako pěkná blbost, lavně po tom, co mi potvrdili, že jim občas je po použití "vyčištěného" respirátoru blbě. Co si o tom myslíte?
Co ale znamená, jím stále stejně? Ono se může jíst stále stejně mizerně, až se jednoho dne ucho utrhne. To, když k tomu přidáš ještě další negativa, jako absence pohybu, starosti a kdovíco v láhvích. Taky nezmiňuješ věk a event.nadváhu či jiné zdravotní handicapy. Lékař Ti dá léky, ale sám bys měl začít dietou. Zařadit odlehčovací dny s dětskýma přesnídávkama neslazenýma, kašičkama a s lehkými netučnými jednoduchými jídly. Pít nesladké a bez alkoholu. Před jídlem mátový čaj.
Z lékárny zatím aspoň Karmelitánské kapky, čaje a probiotika ... Projímadla ne. Myslím, že Ti protestuje žlučník. Žluč se tvoří v játrech. Třeba ta dostávají zabrat/?/ Žlučník má vývod většinou společný se slinivkou a ta bývá častou příčinou těch větrů. Jindy zas takto vypadá nesnášenlivost některé potraviny, kdy se až poškozuje a zanítí střevo..
Až po období zklidnění pak teprve najet na jiný režim. Změnu životního stylu. Na kvalitní stravu bez cukru, smažených a tučných jídel, laciných uzenin, průmyslově vyráběných potravin, jako instantní polévky, tvanlivé majonezové saláty, paštiky, laciné tyčinky a čokoládky, chipsy,crossanty a koblihy s tukovou polevou. Omez příjem mléka a mléč.výrobků, a plísňových sýrů. Omez příjem pečiva z bílé mouky. Kafe též méně a ne turka. Až budeš bez nevolností a bolestí, tak asi takto:
Ráno nalačno sklenici vlažné vody, třeba s trochou citronu. Ne ledovou. Nařeď si horkou z konvice.
Snídej v klidu a déle kousej, dodrž výše uvedená omezení. Jez hodně různé zeleniny, syrové i vařené, saláty, Kyselé zelí, cibuli, česnek, papriku,kedlubny,zelenou petržel, ředkvičky, brokolici, cukety....často ryby, libové maso, ideálně krůtu, králíka, celozrnné pečivo, cereálie / vločky, jáhly, bulgur, pohanku/ , mandle a ořechy denně hrst- hodně pokousat, z mléčného kefír, bílý jogurt a sýry typu lučina. Z uzenin jen kvalitní šunku a ne moc. Ovoce dost, ale mezi jídly, samotné. To nejez hned po jídle. Sladkosti ano, ale zdravé, jako sušené švestky, meruňky, rozinky, křížaly, datle, fíky, lžíci medu, kousek kvalitní čokolády.
Pohyb není jen chůze i když ta je důležitá. Cvič denně aspoň na karimatce břišní svaly, paže záda, a taky si masíruj břicho ve směru hodinových ručiček. Vstávej často od toho počítače, protáhni se, zacvič si, zakruž,..Přemýšlej, jak se dát na nějaké sportování a modli se, aby k cestě ke zdraví stačilo jen tohle.
Čtu si to Tvoje líčení znovu, a mám obavy, že budeš muset k lékaři. Ultrazvuk nebolí. Pak se eventuálně posílá na endoskopii gastroenterologovi. Příjemné to není, ale než něco prošvihnout/?/.
Líčíš postupné zhoršování.Podivné jevy. To mne nahlodalo. Já nerada léky a lékaře. Sázím na zdravý životní styl, stravu, pohyb, pohodu a občas jsem to tu schytala, že odrazuji od návštěvy lékaře a to že se může někomu vymstít, že kvůli mne něco zanedbá..A jsou situace, kdy váhám a chápu mé kritiky. Já sama bych začala půstem. Jen na vodě, max. zeleninových vývarech. Ale každý jsme jiný. Někdo by zkolaboval, někomu by se ulevilo.
Tak jsem se odhodlala to dočíst. Absolutně nechápu, čemu říkáte zácpa. Zácpa je stav, kdy se nemůžete vyprázdnit i několik dnů a stolice je díky tomu hodně pevná (voda z ní se ve střevech stále vstřebává). Vy nejdřív líčíte něco o pocitech neúplného vyprázdnění. To není zácpa. Stejně tak "bahno s cucky" není zácpa. A na tohle chcete ještě použít projímadlo? Už jste se diagnostikoval, a že to máte z nicnedělání. Ale žádná informace o tom, co jíte. Pijete co, kromě zmiňovaného "nějaký ten čaj, džus"?
Na to, co popisujete, pohyb nepomůže. Je to totálně rozhašené trávení. Buď ze špatného stravování, nebo probíhá nějaká nemoc (infekce, bakterie, rakovina...). Takže prvně se zamyslete, z čeho to můžete mít. Někdy mohou trávení rozhodit i naprosto běžné věci, pokud jsou konzumované ve větším množství - mentolové bonbony, pastilky, colové nápoje... Pokud na nic nepřijdete, přichází na řadu lékař. M.
nadmutyblb007 -nic ve zlém. Přestaňte googlit kraviny, ráno po kvalitní snídani 5 x oběhněte dům, rozhýbáte střeva a doběhnete na WC. Po obědě hodinová rychlá chůze není k zahození.Pokud do sebe plácáte páté přes deváte, tak hovňajs má vždy jinou strukturu.
Pardon, přestaňte se tak urputně sledovat. Jste borec, já bych nezvládla napsat 30 řádků o mém hov.ě.
Já su vesnická žena, doporučila bych vám se tolik nepozorovat , více se hýbat a méně jíst. Taky asi vyhoďte respirátory a pořiďte si obyčejnou roušku. Mně je špatně i z ní, ale pořád je to lepší. Mně je z nošení roušky normálně blbě a jsem psychicky i fyzicky úplně rozhašená. Možná to máte také tak. Snažím se ji mít co nejméně a obdivuji lidi, co ji celý den nesundají.
Přiznám se, že přečíst celý tento román nedávám. Ale co jsem vyrozuměla, bude to u vás spíše problém psychický. Na zácpu vyzkoušejte nastrouhat syrovou mrkvičku, na zácpu je dobrá. K večeru si vařte fenyklový čaj, uleví od nadmutí břicha a navíc mírně uklikdňuje. Zapalte si v popelníku bobkové listy a vdechujte jejich vůni, uklidní vaši mysl, ale hlavně se nevěnujte četbě stresujících témat, jako je zauzlení střev a pod. Projímadla raději ne, lepší je povařit pár sušených švestek, sníst a vypít i odvar.
Mne spíš zarazilo to střídání. Že to není typická zácpa. Na léčení střev je dobrý Puškvorec-oddenek.. V lékárně ho mají sypaný i sáčkovaný. Někde jsem četla, že je lepší ho dlouze louhovat zastudena, než ho přelévat horkou vodou. Je hořký / použáván do likérů/ a pít nalačno 1-2x denně. Jinak na střevo mají blahodárný vliv borůvky. At je zácpa nebo průjem, tyto dvě věci léčí střevní stěnu. Když Vás to nadýmá, tak zatím doporučované kyselé zelí ne, ale jeho štávu ze zelí a kefír. Ne naráz. Tyhle kvašené věci upravují střevní mikrofloru, která se zúčastní trávení.
Změňte včas stravovací návyky, uzdravte svá střeva, tím uzdravíte své tělo i duši! To je motto z knížky JAK SI HÝČKAT ZDRAVÁ STŘEVA od Adriana Schulte
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.