Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Turistické pohraniční stezky

Od: ales* odpovědí: 5 změna:

Zdravím,

v ČR je spousta turistických stezek vedoucích přímo po hranici (Beskydy, B. Karpaty, Rychleby, ...), případně do sousedního státu občas trochu vstupujících.

1. Jak to s nimi bylo před zavedením schengenského prostoru, když se tam překračovaly hranice mimo přechod?
2. Jak to s nimi je teď a jak to s nimi bude během současného uzavření hranic během koronaviru? Můžu teď po nich chodit?

Díky.

 

 

5 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


1x

Tak ono to má poněkud širší rozměr než jen před a po Schengenu. Pádem bývalého režimu se ochrana hranic ČSSR stala méně důraznou a to nejen směrem na západ a jih, ale i směrem na sever. Jako kluk si pamatuju, že překročení česko-polské hranice mimo hraniční přechod bylo zločinem téměř hrdelním (70.-80. léta). Ano, existovala Cesta česko-polského přátelství, jdoucí přímo po hranici, ovšem sejít z téhle cesty směrem severním, třeba jen o pár metrů, bylo říkáním si o průšvih. Takže, coby dítko věku předškolního pamatuju rachocení závěrů polských pohraničníků, když nás důrazně vykazovali z polské půlky Sněžky i ty podél cesty dolů. Na Pomezkách o několik desítek let dříve (počítám 50,-60. léta) zakopnul mladík míč za čáru (a došel si pro něj). Doma byl prý asi za měsíc, jestli s míčem nebo bez, to už děda nevyprávěl. Novější zprávu mám z konce 80. možná počátku 90. let. Spolužák hodil model letadla ze Sněžky. Na polskou stranu. Doma byl ještě ten den, pozdě večer - narušení vzdušného prostoru svrchovaného polského státu). No a pak tu máme léta devadesátá, léta naprosté anarchie. Pod dohledem policie (kluk a holka na kolech) jsme pro zábavu přeskakovali hraniční potok tam a zpět Rakousko - ČR. Schengen v nedohlednu a stopovali na trase Javorník - Myjava (s dohledem slovenských pohraničníků).

Jak je to teď, to netuším. Stal se ze mě usedlý občan středního věku. A pamětliv slov pánů Babiše a Hamáčka sedím doma na zadeli, maximálně vyrazím 10 km na zahradu. Výlety do hraničních hor nejsou na pořadu dne, nemáte-li je za humny. A to byste se asi neptal...

 


0x

Odpovím jen na 1 otázku - Pokud jste překročil na takové stezce hranici "východního bloku" (Polsko), byl jste na to upozorněn pohraniční stráží, v některých místech hrozila i pokuta. Pokud by se Vám to nějakým zázrakem povedlo na hranicích západního bloku (Rakousko, NSR) pohraniční stráž by vás nejspíš zastřelila.

Magdone, "před Schengenem" rozumí tazatel dobu od cca jara 1990 do 21.prosince 2007, kdy jsme vstoupili do schengenského prostoru!

 

liska5

0x

Pamatuji si problém z turistického kurzu v r.1992. Šli jsme zpátky volně z Kralického Sněžníku podél hranice s Polskem. Dva kluci sešli omylem na polskou stranu, prostě pokračovali kamenným úvozem, zatímco ostatní odbočili doprava k chatě Na Návrší. Kluci byli zadrženi ozbrojenou hlídkou a někam odvezeni. Celou noc nikdo neveděl, co se s nimi stalo. Vyjednávání přes policii a ředitelství gymnázia trvalo dva dny, než kluky vrátili. Poláci byli tvrdí, považovali to za diverzi.

V současnosti tam můžete sejít a nic. Prázdná bouda.

 

ales*

Autor otázky:
Upřesňuji, že v otázce č. 1 myslím skutečně dobu cca 1990–2007...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]