Nejste přihlášen/a.
Zdravím,
v ČR je spousta turistických stezek vedoucích přímo po hranici (Beskydy, B. Karpaty, Rychleby, ...), případně do sousedního státu občas trochu vstupujících.
1. Jak to s nimi bylo před zavedením schengenského prostoru, když se tam překračovaly hranice mimo přechod?
2. Jak to s nimi je teď a jak to s nimi bude během současného uzavření hranic během koronaviru? Můžu teď po nich chodit?
Díky.
Tak ono to má poněkud širší rozměr než jen před a po Schengenu. Pádem bývalého režimu se ochrana hranic ČSSR stala méně důraznou a to nejen směrem na západ a jih, ale i směrem na sever. Jako kluk si pamatuju, že překročení česko-polské hranice mimo hraniční přechod bylo zločinem téměř hrdelním (70.-80. léta). Ano, existovala Cesta česko-polského přátelství, jdoucí přímo po hranici, ovšem sejít z téhle cesty směrem severním, třeba jen o pár metrů, bylo říkáním si o průšvih. Takže, coby dítko věku předškolního pamatuju rachocení závěrů polských pohraničníků, když nás důrazně vykazovali z polské půlky Sněžky i ty podél cesty dolů. Na Pomezkách o několik desítek let dříve (počítám 50,-60. léta) zakopnul mladík míč za čáru (a došel si pro něj). Doma byl prý asi za měsíc, jestli s míčem nebo bez, to už děda nevyprávěl. Novější zprávu mám z konce 80. možná počátku 90. let. Spolužák hodil model letadla ze Sněžky. Na polskou stranu. Doma byl ještě ten den, pozdě večer - narušení vzdušného prostoru svrchovaného polského státu). No a pak tu máme léta devadesátá, léta naprosté anarchie. Pod dohledem policie (kluk a holka na kolech) jsme pro zábavu přeskakovali hraniční potok tam a zpět Rakousko - ČR. Schengen v nedohlednu a stopovali na trase Javorník - Myjava (s dohledem slovenských pohraničníků).
Jak je to teď, to netuším. Stal se ze mě usedlý občan středního věku. A pamětliv slov pánů Babiše a Hamáčka sedím doma na zadeli, maximálně vyrazím 10 km na zahradu. Výlety do hraničních hor nejsou na pořadu dne, nemáte-li je za humny. A to byste se asi neptal...
Odpovím jen na 1 otázku - Pokud jste překročil na takové stezce hranici "východního bloku" (Polsko), byl jste na to upozorněn pohraniční stráží, v některých místech hrozila i pokuta. Pokud by se Vám to nějakým zázrakem povedlo na hranicích západního bloku (Rakousko, NSR) pohraniční stráž by vás nejspíš zastřelila.
Pamatuji si problém z turistického kurzu v r.1992. Šli jsme zpátky volně z Kralického Sněžníku podél hranice s Polskem. Dva kluci sešli omylem na polskou stranu, prostě pokračovali kamenným úvozem, zatímco ostatní odbočili doprava k chatě Na Návrší. Kluci byli zadrženi ozbrojenou hlídkou a někam odvezeni. Celou noc nikdo neveděl, co se s nimi stalo. Vyjednávání přes policii a ředitelství gymnázia trvalo dva dny, než kluky vrátili. Poláci byli tvrdí, považovali to za diverzi.
V současnosti tam můžete sejít a nic. Prázdná bouda.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.