Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Státní bankrot co znamená

Od: martinna® odpovědí: 8 změna:

Dnes jsem četla článek že se vláda bojí bankrotu. Může někdo zasvěcený prosím vysvětlit kdyby byl co by to znamenalo pro normálního člověka? Děkuji za příspěvky

 

 

8 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

figurek*

7x

stát přestane být solventní a nedokáže splácet své závazky. První kdo by to odskákal by byli věřitelé. Ti kteří státu napůjčovali peníze, by je mohli odepsat. Státní zaměstnanci by teoreticky zůstali bez výplat, úřady a státní firmy by se zavřely, přestaly by se vyplácet nemocenské a důchody atd.

No ale jinak můžeš být v klidu. Stát skutečně není firma a takovýhle scénář nehrozí. Tak tvrdě nekixla ani Argentina v roce 2002 a nedávného státního krachu Islandu si nikdo snad ani nevšiml.

Pro normální lidi by byla horším problém ta inflace, která po státním bankrotu vždycky zákonitě přijde.

dolga*

U nás mají své zájmy velké zahraniční firmy a to určitě ne z Ruska třeba. Takže protože jim posíláme dividendy ve stovkách miliard ročně a cizí banky jsou u nás tak tlusté, že se nevejdou do kalhot, tak to prostě ani nedopustí. Jsme pro ně takové maličké, jisté Švýcarsko víte...ale naopak nás velice rádi založí a zadluží.

Zájem o dluhopisy v bankách není náhodný, myslím, že je stát už zakázal, najednou je můžou předložit k proplacení, jako se to dělá u směnek a pak opravdu bychom na ta usta tvrdě dopadli. Z tohoto důvodů se i japonská vláda odjakživa dlužila od vlastních občanů - tedy vydávala dluhopisy.

dolga*

figurek dnes 11:05

Ano, máte pravdu, ve svých románech to popisuje tento autor - velmi zajímavé knihy...

databazeknih.cz/...
databazeknih.cz/...

 


3x

Hospodaření států je plánováno prostřednictví státních rozpočtů. Statní rozpočty bývají dělány na jeden rok. Jsou navrženy příjmy a výdaje každého státního rozpočtu. Příjmy jsou především z daní obyvatel (např. z výběru DPH). Výdaje jsou např. na polici, armádu, na sociální dávky atd. atd. Jestliže v daném roce byly příjmy do státního rozpočtu větší než výdaje, tak je daný rozpočet převytkový. Jestliže příjmy byly nižší než výdaje, tak je daný rozpočet deficitní. Deficity rozpočtu bývají placeny prodejem státních dluhopisů, především bankám. čím větší množství dluhopisů je prodáno, tím větší je zadlužení státu. Současné zadlužení ČR je tuším hodnota mezi 1600 a 1700 miliard korun.

Pokud nejsou v nějakém státě takové příjmy do státního rozpočtu, aby bylo možné splácet úroky z půjček nebo půjčky, tak v daném státě nastal bankrot. Bankrot reálně nastal např. v Řecku. Ale jelikož byla snaha tomu zabránit, tak byly zkoupeny evropskou centrální bankou řecké dluhopisy

Jestliže v nějakém státě nastane bankrot, tak to částečně znamená nesplacení nebo pozdní splacení dluhopisů (nebo úroků) a omezení různých výdajů, např. na sociální dávky. Taky to znamená zvýšení daní a případně i zvýšení cen.

Příklady lze uvést různé. Případný státní bankrot by pro lidi znamenal to, že by byly větší platby(např. za dálniční známky) nebo by byly zavedeny určité platby, např. platby školného na vysokých školách.


doplněno 26.03.20 11:23:

Pokud někoho to téma zajímá podrobněji, tak tady je odkaz na jednu diplomku o dluhopisech

dspace.cuni.cz/...


děkuji odpovídajícím...tak budeme doufat že tak nedopadneme...to by museli asi udělat měnu...nerozumím tomu...ale díky

Za "tuhého socialismu"v roce 1953 nastal státní bankrot. Tehdy to "vyřešili"tak, že obrali obyvatelstvo o úspory. Tady je odkaz na článek, kde je to popsáno

cs.wikipedia.org/...

dolga*

Tehdy nebyl ještě socialismus, ale mezi lidmi bylo hodně protektorátních peněz se domnívám, spousta podvodníků - šmelinářů zbohatlo na válce a bohatlo po válce nebot černý trh fungoval dál. Byly potravinové lístky.

Měnou se tomu udělala přítrž, ale lidé nemohli zapomenout, že prezident obyvatele ujištoval, že měna nebude a ráno byla.

Jinak samozřejmě šmelináři měli svoje styky a včas koupili nemovitosti, či peníze poslali do cizích bank, pokud to bylo možné, pak to totiž bylo i zrušené a informované banky přestaly naše peníze přijímat. Daleko víc měna dělníky poškodila jen v životních pojistkách, tehdy hodně rozšířených a tak bylo horší znárodnování, když se vzaly zemědělcům pole a stroje, no všechno.

Potom to ale byla skupina občanů, kteří se u nás měli tehdy nejlépe. Můj bratranec si to nemohl vynachválit, v době žní jezdil na dovolenou k Balatonu a na polích pracovali studenti a učnové, při nejhorším vojsko, při sběru chmelu to bylo to samé, JZD mohutně ušetřili.

Bláznivá doba, takže chápu, že lidem z venkova se stýská a prohlašují to za lepší dobu, než když se musejí ted starat sami. Jen roční doplatky byly tak velké, že si ti zemědělci za ně pořizovali auta a podobně. O stavbě rod. domků ani nemluvím. Byla to pro ně krásná doba, ovšem ne pro lidi z měst.

Já bych to přirovnala třeba k taxikářům. Za jiného režimu to byli PÁNI - proč?

Protože vydělávali, aniž měli nějaké náklady. Půlku jezdili pro stát, který ty náklady platil, půlku pro sebe.

Oni tehdy měli peníze, které nejen nemuseli danit, ale nemuseli si platit benzín, pojištění, kupovat si auto a platit udržbu za něj a na něj, dnes takový taxikář má spoustu nákladů, není to jen tak, výdělků moc nemá, protože v Praze třeba operují dvě skupiny, které smí na letiště a všude tam, kde se dá vydělat na turistech. Ti druzí se tam nedostanou, který obyčejný taxikář by si dovolil někoho brát na letišti?

Drobný příklad - taxikář jel pro svou vlastní sestru na Ruzyn, chtěli ho zmlátit, museli prokázat, že mají stejná příjmení a jsou sourozenci... Takže ti obyčejní se k lizu opravdu nedostanou, to je omyl většiny nemyslících lidí, kteří je házejí do jednoho pytle. V Praze funguje mafie.

Takže ne vždy je sousedův trávník zelenější než náš a já vždycky uznávám jen názory lidí, kteří v té profesi pracují, ne těch, co vstanou od pc a cestují jen k lednici, ti nevědí nic, jen se domnívají...

Bankrot státu by také znamenal, že si u nás ti, kteří mají peníze koupí za babku všechno a to byste se divili, jak by mnozí byli rádi a slintali blahem, myslím, že to nedopustíme Je třeba, aby bud premiér byl dobrý ekonom, nebo za poradce měl skvělé ekonomy. Já osobně jsem považovala za vynikajícího makroekonoma Eduarda Janotu.

cs.wikipedia.org/...

Ohledně venkova a zemědělství - proč hodně lidí odcházelo když to bylo tak výhodné?

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]