Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Zkušební doba - výpověď

Od: ricardus* odpovědí: 9 změna:
Dobry den,
přítelkyně pracuje jako pomocná síla v gastronomii. Je stále ještě ve zkušební době.
Dnes dostala výpověď k pátečnímu dni (13.3.).
Zaměstnavatel ji však stále nechává v zaměstnání. Prý se uvidí.
Je výpověď platná či nikoliv a pracovní poměr nadále zůstává v platnosti?
Děkuji

 

 

9 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 


3x

Dobrý den. Ve zkušební době nejde o výpověď. Ale o zrušení pracovního poměru ve zkušební době. Zrušit ho mohou obě strany a to i bez udání důvodu. Takže pokud jí byl zrušen prac. poměr k určitému dni, tak tam už nemá co dělat. Není již zaměstnaná.

ricardus*

Děkuji a pokud by zpětně přišla s neschopenkou, například od čtvrtka, byla by výpověď neplatná?

Kdyby se jednalo o výpověď, tak by ji zaměstnavatel nesměl dát v ochranné době, to je v době, kdy je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným. Protože, jak už uvedla Kapka, nejde o výpověď, ale o skončení pracovního poměru ve zkušební době, je tento právní úkon platný.

ricardus: je otázka, jestli by k něčemu bylo, i kdyby přišla s neschopenkou. Jestli daný zaměstnavatel zkrachuje, tak by Vaše přítelkyně stejně neměla kde pracovat.

Neschopenka už ji dnes k ničemu nebude - lze vystavit max. 3 dny zpětně, za delší dobu jen po předchozím souhlasu příslušného orgánu nemocenského pojištění (§ 57 odst. 3 z. č. 187/2006 Sb.)

 


3x

@ricardus - Je výpověď platná či nikoliv a pracovní poměr nadále zůstává v platnosti?
Nejedná se o "výpověď", ale "zrušení pracovního poměru". Jestliže byly splněny podmínky

ZP § 66

(2) Pro zrušení pracovního poměru ve zkušební době se vyžaduje písemná forma, jinak se k němu nepřihlíží. Pracovní poměr skončí dnem doručení zrušení, není-li v něm uveden den pozdější.

skončil pracovní poměr ke 13.3. a vaše přítelkyně ode dneška pracuje "načerno" se všemi důsledky z toho vyplývajícími.

 


2x

Dá se předpokládat, že pokud se epidemii podaří dostatečně rychle vyřešit, tak ji zaměstnavatel zase přijme zpět. Zaměstnavatelé nemají takové finanční rezervy, aby mohli zaměstnancům třeba dva měsíce platit 60% mzdy. To prostě není možné. Navíc, předpokládám, že v určitých restauracích mají ztrátu i na surovinách.

Rozumím, že na to jste se neptal, ale zajímat by Vás to mělo, protože život nekončí třeba příští měsíc. Je ale otázka, zda neskončí celé podnikání toho zaměstnavatele. A zřejmě by nebyl jediný.

 

id

0x

Počítejte i s tím, že přítelkyně nyní dělá zdarma.

 


0x

Není mě jasné, proč se nedomluví na smlouvě DPČ (nebo DPP). Tu můžou bez problému zrušit (pokud se epidemie vyřeší) a zase podepsat smlouvu na HPP. Ale aby tam pracovala úplně bez smlouvy, to mě nepřipadá dobré.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]