Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Nebezpečnost koronaviru

Od: alteo odpovědí: 47 změna:

Zdravím, při psaní odpovědi na jinou otázku mě napadlo zformulovat myšlenku, která mi už delší dobu leží v hlavě...

Hodně zajímalo, v čem spočívá hlavní nebezpečí koronaviru, že s tím tak šílí celý svět. Nejsem sice lékař, a tak mi možná něco uniká, ale z informací které se ke mně dostaly, se celý COVID jeví jako taková blbá nemoc, která ale vlastně není až tak nebezpečná, jaká panika se kolem ní dělá. Nic hezkého, pravda, ale nic zvlášt nebezpečného a už vůbec ne smrtelného. Že umírají staří lidé nebo onkologičtí pacienti, není divu. Nemocným lidem 80+, kteří jsou údajně nejohroženější skupinou, stačí málo, tak proč taková panika že zemřeli? Cynik, já vím. Nikde jsem ale neviděl věkový průměr a zdravotní stav obětí koronaviru. Když by ze statistik vypadli všichni, které onemocnění "dorazilo", kolik by asi zůstalo obětí? Nevím, žádné číslo nemám, ptám se.

Jak píšu, nejsem odborník, jde jenom o můj laický názor. Budu jenom rád, když mě někdo znalejší (lékař, biolog... Informace z Blesku jsou mi vážně jedno) opraví a já tak získám správný náhled na celý problém koronaviru.

 

 

47 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

figurek*

6x

Já taky nejsem lékař, zato vím, že každé strašidlo je tím větší, čím více se ho bojíte. Totéž platí i pro tento koronavirus.

A navíc se ho chytili novináři, kteří potřebují negativní zprávy, po novinářích se ho chytili všichni marketingoví šmejdi, kteří na něm vydělávají, no a pochopitelně taky politici, kteří se na něm zviditelňují. Žádný div, že se kolem něho strhl takový humbuk.

 

mak*

5x

Podle mě nejde ani tak o nebezpečí, jako o záminku k odvedení pozornosti od každodenních problémů. Lidi přestalo zajímat Čapí hnízdo a sháněji roušky, to je asi hlavní účel. Nyní máme 38 případů a zavírají se školy, za rok budou tisíce případů a každému to bude jedno. Z celosvětového hlediska se zas asi hodí, že Čína má problém.

Jasně, Rakušany, Němce, Slováky bylo nutné odvést od problému Čapí hnízdo. Nechápete, že je potřeba epidemii podchytit hned z počátku, nebot se šíří geometrickou řadou.

mak*

Myslíš, že jidne politici neuvítají, když lidi přestanou řešit tamní problémy? O celosvětovém měřítku taky píšu. Vzniknout to v USA, tak je ticho po pěšině . A že by se to podchytilo, to moc nejde říct, když se to tak utěšeně rozrůstá a počet nakažených stoupá. Proč třeba ihned nezrušili všechny sportovní akce s přístupem diváků? Fotbal jde přeci hrát i bez diváků, ti tam stejně chodí jen kvůli výtržnostem a je jim jedno kdo s kým hraje. Krom toho fotbal, hokej... to má pro národní hospodářství nulový význam. Proč to nezakázali, když je ten vir tak nebezpečný?

 

lipanek

5x

Italský lékař už nechce mlčet.

Píše o svých zkušenostech, uvádí, že je lepší o problémech mluvit, než je bagatelizovat.

A uvádí, že není pravda, že se to netýká mladších ročníků. I oni mohou dostat oboustranný zápal plic.

Co pokládá za tragédii, tak plno pacientů potřebuje kyslík, intubace, plicní ventilaci a ona NENÍ v dostatečném množství pro všechny pacienty. Takže až tam někde v nemocnicích, budete ležet, Vy, nebo Vaši příbuzní, známí a budete se dusit na posteli a právě pro Vás nebude kyslík, tak fakt žádný stres a paniku!

Kdyby to nebylo tak vážné, tak nebudou zavírat školy.

parlamentnilisty.cz/...

"Kdyby to nebylo tak vážné, tak nebudou zavírat školy."

...a otvírat dveře trmvají bez stisknutí čudlíku...

motak
navrhuji zrusit i zastavky na znameni, at nemusime zbytecne mackat cudlik

Parlamentní listy jsou ukrutně relevantní zdroj.

 


3x

Podle mého laického názoru je tenhle virus proti chřipkovému viru nebezpečnější rychlostí šíření a hlavně panikou, která kolem něj vznikla. Jinak to vyjde nastejno.

jabraka*

Rozdíl je také v tom,že na chřipku je vakcina,kdežto na corona-není.

JB

 


3x

Sisi a teď si představte, že nejenom hysterie, ale hlavně lidská blbost je opravdu gigantická. Kde jste k těm inteligentním informacím přišla? Kdo Vám to nakukal, že před 30 lety by si podobné epidemie nikdo ani nevšiml? Kdypak jste se narodila, že to tak dobře víte? Ale i kdybyste se narodila před 20 lety, stejně by Vás to neomlouvalo. Nebo svůj přípěvek nemyslíte vážně. Ale obávám se, že ano, protože jsem si vzpomněla, že už jste to jednou psala. Tenkrát jsem nereagovala, ale dnes už prostě musím. Až budete zase něco psát, tak se napřed alespoň trochu zamyslete.

jen pro Vaši informaci, je mi 72 let a představte si, že vůbec neležím, naopak jsem docela čilá a možná, že v některých směrech čilejší, než jste Vy. Ale podle Vás už bych měla ležet natažená a být připojená k nějakým přístrojům, abych se dožila sta let. Už chápete, že to co jste napsala je hloupost?

 

rv*

3x

Nebezpečí je v tom, že cca 15% pacientů potřebuje dlouhodobé (2-3 týdny) napojení na přístroje (umělé plíce). A pokud se vše ponechá na přírodě, tak počet nemocných stoupne tak rychle, že se nebude dostávat přístrojů - to je současný stav v Itálii. Zatím to řeší odpojováním starých a připojováním mladších, u kterých je vyšší šance, že se z toho dostanou. V odkazu jsou na přístrojích ti, kteří jsou ve sloupečku "Serious, Critical". U nich se vypnou přístroje a přesunou se do sloupečku "Total Deaths"

worldometers.info/...

 

ben®

2x

Dobrý den, patrně nejlepší budou informace z ověřených (obecně z uvěřitelných) zdrojů - např. viz odkaz nebo stránky MZ či webové stránky jiných státních institucí. Zdravím!

ct24.ceskatelevize.cz/...


doplněno 10.03.20 13:19:

Tu nebezpečnost koronaviru vidím v jeho podcenění, neukázněnosti občanů, zlehčování situace a hlavně, že se o něm zatím tak mnoho neví (je to prostě něco, co tu ještě nebylo a těžko se tomu čelí).

afoj

ben: Máte pravdu, podcenění. neukázněnost, zlehčování...Vychcánci, kteří nic nepochopili, se již ukazují. Napočítáme 99 lidí a jedeme dál, kino, teď slyším i hokej pojede pokud tam bude 99 lidí, neuvěřitelné.

 

jenda2*

2x

Ráno bylo 38 případů, teď navečer je 61. Ještě pořád je to zveličování problému?

 


1x

Asi takto: klasická sezónní chřipka má smrtnost 0,1%, Covid-19 asi 3,8%. Obavy bych měla spíš z toho, jak je vysoká nakažlivost - rychlost a způsob, jakým se koronavirus šíří.

Prodělaná nákaza nezaručuje, že už člověk znovu neonemocní, imunitu prostě nezíská. Pro zajímavost: idnes.cz/...

Následky úplně přesně nevím, ale existují studie, že mohou být postiženy např. játra, reprodukční orgány, ...Zdroj: taiwannews.com.tw/...

Italská čísla napovidají smrtnost poněkud odlišnou.

jendad

Tak jak jsem poslouchal včera jeden pořad - Itálie měla nejmladšího pacienta co zemřel 76 let . Ostatní byly ještě starší . Pravděpodobně asi se nakazil personál v těch domovech duchodcu. V takovémto věku je problém jakákoliv chřipka (slabení)

Možná ta čísla neodpovídají, už jsem si také všimla, že je průběžně trochu upravují.

Ta vysoká nakažlivost zde nejspíš opravdu je.

 

vilik*

0x
Zkuste si přečíst třeba tohle: m.vtm.zive.cz/...
Jedná se pouze o potvrzené případy, s těmi s mírným průběhem, tedy netestovanými a proto nepotvrzenými, statistiky nepracují.
Také je zřejmé z reakcí i zdejších přispěvatelů, že se domnívají, že se nakazí celá populace a proto zemře až 500000 lidí jen v ČR. Ovšem i ty nejhorší scénáře zatím zmiňují předpoklad cca 40-70 % celkem nakažených.

 


0x

V Itálii zemře každý rok cca 600 000 lidí...(cca 1643 denně)

V ČR zemře každý rok cca 110 000 lidí..(cca 301 denně)

Ale tak jo...vykopeme zákopy, zahrabeme se do hlíny a budeme čekat až na nás skočí ten krávovir..covir...covid..no ten, však víte, v TV je o tom online přenos s více vysílacími hodinami než z Olympiády v Riu..

afoj

Ze zákona je to jejich povinnost informovat veřejnost a je-li třeba i nonstop.

O ćem? Že je v ČR 39 nemocných a z toho všichni s lehkým průběhem nemoci?

To by se možná mohlo vydat nařízení, které zakazuje vypínat v noci TV a rádio..aby nám něco neuteklo.

afoj

Máte snad víc programů na tv, tak si to ze čt24 přepněte jinam.

jenda2*

Nejhorší je to bagatelizování problému. Každým dnem se zvětšuje počet nemocných také tím, že jiní to označují za paniku atd. Ano, vykopeme zákopy a budeme bránit příchozím z jiných států. To mělo být už podstatně dříve.

V roce 1918 zasáhla svět smrtící epidemie Španělské chřipky. Evropské i americké vlády o ní tehdy kvůli válce odmítaly hovořit, přestože se jí nakazil i americký prezident Woodrow Wilson. Historici připomínají, že bychom se z ní měli poučit a říkat o současném koronaviru pravdu.

Zdroj: lidovky.cz/...

Používejte rozum, netvrďte blbosti o panice a možná bude lépe. V opačném případě, pokud by zemřel někdo blízký,si pak každý zlehčovatel může nafackovat sám sobě.

Do odvolání kvůli koronaviru zákaz demonstrací...už to tu někdo zmiňoval.A o Turecku ani slovo ...

 

hm*

0x

No, zatím je celosvětově úmrtnost zhruba 6 %, ovšem třeba v Itálii skoro 40 %, v USA ještě víc. To jsou výrazně horší čísla, než u nějaké běžné chřipky.

No jasně. Jenže to je právě ta zavádějící informace. Když budou někde v celém státě 2 nakažení a 1 z nich zemře, je úmrtnost závratných 50%. Když bude nakažených 10000 a 1000 jich zemře, bude úmrtnost jen 10%. Která země je na tom líp? Ta s 50%, nebo ta s 10%?

hm*

magdon: Samozřejmě, že pro počítání statistik je lepší mít velká čísla, protože u malých může i jeden případ znamenat velký rozdíl ve výsledku. To jsi nic nového neobjevil. Proto jsem uvedl i celosvětový výsledek, i ten je mohonásobně horší, než u chřipky. A v Itálii měli ke včerejšku 463 mrtvých, to už taky není 1 nebo 2 ze 4.

klera*
V Itálii je to 5%...kde jste vzal 40?
hm*

klera: Není to jen 5 %. Nemůžeš počítat "teď mrtvé" vůči "teď nakaženým" (to by bylo těch 5 %), protože ti "teď mrtví" se nakazili tak před týdnem a dřív, takže bys měla brát v úvahu počet "teď mrtvých" a "tehdy nakažených". Já si to zjednodušuju a počítám "teď mrtvé" vůči "teď ukončeným případům" (tzn. vyléčeným či mrtvým), ačkoliv se tím taky dopouštím určité nepřesnosti.

 


0x

Odpověď se dovíte tak za deset let. Možná ..

 


0x

Před časem jsem psala někde na toto téma - hysterie dnešní společnosti je nezměrná. Před 30 lety by si toho nikdo ani nevšiml. Dneska na ten virus umírají lidé, kterým je uměle prodlužován život díky farmaceutické lobby. Všichni tam pak na mě plili, ale bože, vždyt je to pravda! To se jako povinně musí všichni dožít sto let, i kdyby měli posledních 30 let jen ležet?

To máte tak: každý jsme jiný. Jsou mladí a zdraví lidé, kteří chtějí svůj život ukončit např. z neštastné lásky apod., a někteří se o to dokonce (někteří z nich úspěšně) pokusí.

A pak jsou lidé, kteří život milují a berou ho tak, jak je. I když jsou např. upoutáni na vozík, nebo i na lůžko.

Troufám si říci, že většina je tak něco mezi tím - mladý si sebevraždu rozmyslí, starého opravdu nemoci provázené bolestí doženou k přinejmenším k myšlence, že by mu bylo lépe, kdyby...

Starala jsem se cca 2 roky o tetu, zemřela, když jí bylo 87. Celou dobu měla zájem o dění, i když už ani moc nechodila a brala spoustu léků. Jediné "záporné", co pronesla až ke konci života, bylo: " Pořád bych spala, to už ale jako kdybych nežila". (Myslím si, že několik z jejich léků mělo utlumující účinky, ale jistě to nevím.)

Mám několik osmdesátiletých kolegů, kteří ještě intelektuálně pracují.

 

jarin*

0x

Divím se, že naprosté většině z Vás uniká skutečná podstata problému. To zda je úmrtnost v souvislosti s komplikacemi 2% nebo 10% většinu "mocných" až tak neděsí. To si nedělejme iluze. V kombinaci s vysokou nakažlivostí a závažnými komplikacemi je to již jiná. Každý zdravotní systém, společnost (stát) i firmy mají určité kapacity pro zvládání problémů. Tady ten virus má potenciál bořit všechny naše systémy tím, že ho několikanásobně zahltí. A stát to může neuvěřitelné prachy, klidně položit firmu i zdravotní pojištovny. Opatřeními jaká se dělají se dá ta špička rozložit v čase a ztlumit. Zejména systém zdravotní péče bude zahlcen, ale podstatně méně, než při živelném šíření.

Hysterie médií je šílená, ale na druhou stranu na čem jiném je dnešní globální ekonomika postavena, než na křehké důvěře? Historie je toho plná.

 


0x

Mám v hlavě jiný problém. Stát je akční a nakoupí dýchací přístroje. Fajn. Ale už nikdo neříká, kdo je bude obsluhovat, kde vezmou sestry, které se k tomu postaví, nebo spíš budou umět postavit, protože pacient na dýchacím přístroji je vysoce intenzivní péče. Sester je takhle málo, při situaci, kdy půjde půlka na OČR s dětmi a část třeba onemocní, nevím, kdo bude tohle dělat. Nebude možno pokrýt ani běžná oddělení. A ty, co zbydou, ty padnou únavou a onemocní taky. Možná by bylo lepší dát peníze do respirátorů FFP3, aby se běžní lidé chránili a neonemocněli. Nechají nás běhat nechráněné a pak nás budou zachraňovat drahou technikou, bohužel, s nejasným výsledkem. Má to logiku?

Ma to logiku. Respiratory ani rousky nejsou. Ani pro stat ani pro jednotlivce. Aby se nic neřeklo, že stat nedělá, tak alespon kupuje pristroje.

 


0x

Čínská lidová republika nám darovala náš dar zdravotních potřeb pro boj s koronavirem ..

 

dylin

0x
Nejlepší zdroj je na www.who.int .. Podle mě toto virové onemocnění bude zařazeno do standardních onemocnění jako chřipka a populace s ním bude muset počítat každou sezónu . Někdy v listopadu 2020 vyrobi vakcínu. Babiš přesně měsíc před volbami do sněmovny v roce 2021 nařídí povinné očkování "Zdarma" všem lidem nad 65 let a tím samozřejmě opět vyhraje volby.

 

jenda2*

0x

Coronavirus není chřipka. To je zásadní omyl. Obvoďák mi řekl, že tento virus napadá plíce, že pacient nemůže téměř dýchat, vykašlává krev a téměř se udusí. V podstatě těžký zápal plic. Proto úvahy o šíření paniky jsou naprostá pitomost.

Viz citace

Boj o život italského pacienta číslo jedna nakaženého koronavirem má štastný konec, po 19 dnech v kritickém stavu se jeho plíce zotavily. Jeho příběh má ale hlubší a temnější poselství – nový koronavirus je vážnou hrozbou, kterou je neradno srovnávat s obyčejnou chřipkou a italské zdravotnictví přivádí na pokraj možností.

seznamzpravy.cz/...

No a když jsem se hned ze začátku bránila tomuto srovnávání s tou chřipkou, tak jsem byla tady za pitomce. A nebojte se, stejně se zase ozvou vědátoři co všechno ví a ti Vám vysvětlí, že ta chřipka má stejný průběh, protože ji provází také vysoké teploty a že je to vlastně zápal plic a tudíž je to to samé. Já jenom doufám, že nikdo z těch přemoudřelých se s tím nebude muset osobně setkat, aby už konečně pochopil, že jde o něco jiného.

S tím zápalem plic se to srovnat dá, až na to, že zápal plic je většinou bakteriálního původu a dá se rozehnat antibiotiky...

 

No ale to je právě ten zásadní rozdíl! Na chřipku jiného typu léky jsou a vědí jak ji léčit a nešíří se stejným způsobem.

 


0x

Nejsem lékař, ale mluvil jsem o tom s lékařem.

Ano, pro zdravého mladého člověka je nebezpečí malé. Nebezpečí smrti hrozí hlavně lidem starým, lidem s jinými nemocemi, s deficitem imunity atd, ale i mladší lidé mohou mít těžký průběh. Lék na coronavirus přímo není, ale intenzivní lékařská péče dokáže zvýšit pravděpodobnost přežití pacienta přenést přes nemoc symptomatickou léčbou (podpora dýchání, snižování horečky atd.), než si s ní jeho imunitní systém poradí. I ty mladší lidé (50+) to přežili často díky té intenzivní léčbě. Problém je, že ta intenzivní léčba je náročná na vybavení, na odborný personál atd. Dokud se bude dařit epidemii brzdit, epidemie se povleče sice delší dobu, počet nakažených bude nakonec víceméně stejný, ale v tom vrcholu nenastane situace, kdy by zdravotnictví zkolabovalo. Pokud se to nepodaří, kolaps nastane, jako se to děje v Itálii. Tam už opravdu nastal válečný režim, kdy se lékaři rozhodují, komu ještě budou pomáhat a koho prostě vyřadí předem. Nebudou stíhat ani pomáhat těm mladším. Navíc to bere kapacitu i na léčbu normálních věcí jako jsou infarkty, úrazy atd. Nikdo nechce, aby ten vyřazený byl třeba jeho tatínek.

Jinak věkový průměr úmrtnosti - do 40 let pod 1%, pak to postupně stoupá a nad 80 let 15%, ale to je jen za "normálního" stavu zdravotnictví, čísla hlavně z Číny a Korei. Za stavu kolapsu by to bylo mnohem víc.

A ano, můžeme se k tomu postavit tak, že řeknem, že kdo má koronavirus, má smůlu, ale to už můžem důchodce nad 80 rovnou usmrcovat z moci úřední. Znám několik 80-letých, kteří ještě fungují jako vědci nebo vysokoškolští učitelé.

Ano, mladí přežívají. Někteří ovšem po dvou až třech týdnech na "umělém dýchání". Těchto přístrojů máme asi 20 na 100 000 obyvatel. Pokud se nakazí jen 10% lidí (ne 70%, jak předpokládá Merkelová) a z nich 5% bude "dýchač" potřebovat (ne 10% jako v Itálii) - je to 500 pacientů na 20 "dýchačů". Čili bude se vybírat 1 z 25, který dostane šanci ..

Všechna opatření mají jen ten smysl, aby se ten nával pacientů roztáhl do delšího času a nestálo (neleželo) těch 25 zájemců u jednoho JIP lůžka v jeden okamžik ...

Nakonec se skutečně nakazí 70%, ne-li 100%, a neříká to Merkel, ale epidemiologové. Podstatné je, že se to musí roztáhnout na 1 rok čí víc, aby se pacienti, co potřebují dýchátko, udrželi při životě, a bylo jich dost.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:
Otázky na téma coronavirus
Otázky na téma koronavir

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]