Nejste přihlášen/a.
Trpím nespavostí, často usínám až ve 4 ráno a a pak spím jako dřevo až do pravého poledne. I když jsem důchodce, není to pro mně přijatelné. Různé čajíčky nebo přípravky z nich mi moc nezabírají.
Proč to pro Vás není přijatelné? Buďte rád, že usnete alespoň v nějakou dobu. Zkoušel jste se postupně překlapnout? Když vstanete v poledne, není divu, že se Vám nechce spát. Zkuste si dát budíka na 11. a třeba pak usnete ve 3, že budete víc unavenější, za nějakou dobu na 10., a zkuste jít spát ve 2, atd.
Jo, to jsem zkoušel a skutečně jsem se dostal do normálních mezí. Ale jen tak na dva dny a pak jsem zklouzl zpátky.
Ještě před několika lety byl Melatonin u nás nedostupný. Přivezla jsem si ho ze Slovenska, že vyzkouším, co ten hormon se mnou udělá. Bylo mi 65, byla jsem v období velkých starostí s matkou, chyběl mi spánek, ale nešlo usnout. Odpadala jsem taky nad ránem. Využívala jsem dle návodu celé balení Melatoninu...a nic. Absolutně nic. Prostě ho má moje tělo asi dostatek./ Ten si totiž sami vyrábíme./ Pomohlo mi, že jsem pak brigádničila u sestry. Tam všichni ve 22hod odešli znaveni prací spát, tak jsem šla taky / nerada-jsem sova/. Doma jsem časem zase sklouzla do starého režimu. Přišla jsem na to, že mi stačí 5-6 hod. Doporučuje se stanovit si dobu spánku podle jeho 1,5 hodinových cyklů. Když prošvihnete tu chvíli, tak další až za 1,5hod. Odpočítala jsem si dozadu od doby, kdy musím být ráno na nohou.
Zkuste tohle s těma hodinama, plus na večer hořčík, dobrá je páska přes oči /absolutní tma/, případně čajíčky. Samozřejmě dodržet všechny ty zásady, jako vyvětráno, na večer nejíst těžká jídla a kafe, ...
Ještě jedno jsem objevila, že lépe spím v obyváku, že moje postel v ložnici je asi v nějaké zóně. Jen to nejde prohodit.Někdo je citlivý i na nasměrování postele. Nejlepší je prý hlavou na sever.
Ono to s tou absolutní tmou taky vždycky nefunguje. Když vyloženě nemrzne, mám celou noc pootevřené okno. I tak trpím nespavostí od nepaměti a s přibývajícím věkem se to rozhodně nelepší. Často se budím po půlnoci (a je lhostejno, kdy si jdu lehnout (20:00, nebo 23:00). Umělý melatonin na mě nefunguje, pásku přes oči bych vydržel možná tak 5 minut. Doktorka mi předepsala jakési prášky (ne na usnutí, ale na léčbu nespavosti), po kterých se to sice mírně zlepšilo, ale měly tak zoufalé vedlejší účinky, že jsem je po 2 měsících zahodil. Po všemožných neúspěšných pokusech a radách jsem zjistil, že se mi kupodivu podaří celkem spolehlivě znovu usnout, když si rozsvítím lampičku u vedlejší postele (aby mi nesvítila přímo do očí) a pustím si televizi s jakýmkoliv neagresivním pořadem. Spím pak klidně do 8:00.
nebere to zle...ale drobná úvaha .Pak by to ale mohlo znamenat, že tou lampičkou, nebo zvukem, vibračně přebíjíte a "sytíte" nějakou nervozitu v sobě, nebo jiný vliv mimo vás...která se v klidu jaokby začně víc vnímat, "dere na povrch", dostává do vědomé pozornosti..a zdá se být nepříjemná a proto se neusíná. Typicky myšlení zpětně nebo posuzování, vybavování si emočně kdečeho co za den přišlo na mysl ale nebylo zpracováno. Paradoxně, by mohla pomoct "meditace, nějaký uvolnění, zklidnění, retrospektiva" před spaním. Tím návykem na další elektrosmog se asi nepomáhá. Prášky vypnou senzitivitu, ale neřeší psychické a životní problémy, tedy příčinu urč. frekvence myšlení, emocí a zpětně vliv na tělo.
Jo, na tom něco být může, ale jak vysvětlíte, že po tom probuzení třeba v 0:15 nejsem unavený, ani nevyspalý? Jsem relativně čilý a nemám problém vstát a jít třeba natírat dveře. Většinou to teda nedělám, ale už jsem to taky takhle řešil (lepší, než do rána ležet na zádech a čumět do tmy ).
Mimochodem - nejrůznější prášky na spaní (včetně rohypnolu) na mě nefungují. Prášky, které jsem bral (na předpis) měly právě uklidňovat nervovou soustavu, ale za ty vedlejší účinky (závratě, zpomalené reakce...) mně to nestálo. Když jsem málem spadl ze štaflí, brát jsem je přestal
Tak to nevím . Patrně to je úplně jinak. Nebudí vás hluk, někde, nerozsvíte ostré světlo? Prý pak mozek, myslí, že už je ráno. Kdyby jste neusnul a spal jen ty 3 hodiny, už budete během dne unavený hodně? Jste-li "vyspalý, odpočatý", tak je možné, že nepotřebujete spát tolik. I takové případy jsou, ale ti lidé čerpají, doplňují "energii", relaxují jinak. Jeden breathrián vyprávěl-i, že jim stačí spát opravdu jen minimálně a cítí se ok. Lidé co jsou naopak vyrovnaní, to tak mohou mít, nespí dlouho, chce se jim něco dělat raději. Možná jste ten případ, jen jste ještě nepřišel na to co..tak do toho..kdyby vám chyběla náplň, měl bych práce až až na rekonstrukci, k dispozici
Tohle není nespavost - nejspíše máte tzv. posunutou spánkovou fázi. Anglicky se tomu říká Delayed sleep-phase disorder, česky pak něco jako Syndrom odkládané spánkové fáze. Zkuste si to najít na internetu. Zjednodušeně řečeno, máte posunuté biologické hodiny, tělo je nastavené na spánek 04.00 - 12.00 v porovnání například s lidmi, kteří spí 22.00 - 06.00.
Takže máte například 6 ti hodinový posun oproti těmto lidem, potom je jasné, že v 22.00 jen tak neusnete. Pro vaše tělo je to asi takové, jako by člověk usínající ve 22 hodin šel najednou spát ve čtyři odpoledne.
Vyčetla jsem, že se tímto problémem zabývají i spánkové laboratoře, tak se při nejhorším obrátit tam. Napadá mě postupně, pozvolna chodit spát dříve. Nejprve třeba ve 3.30 a když uvidíte, že je tělo v tento čas ospalé, tak zase nějaký čas ubrat a tímto stylem se pomalu "přetáčet" třebas až někam k půlnoci a dál.
Zkuste změnit polohu postele, spát jinde. Opravdu existují různé zony, nemluvě o elektrosmogu z okolí. Zatemnit maximálně okna. Usínat by se mělo podle biol.hodin. Nesledova 1,5hod před spaním mobil, pc. Používat světla se spektrem bez modré. Viz rozhovory s Hynek Medřický. Tvorbu Melatonin tusim podporuje nejaky vitamin D (je víc druhů, nevím který to je), pobyt na slunicku behem dne.
Tak tohle rozhodně není nespavost. Přestože nemůžete usnout, poté spíte dlouho. To bude jen potřeba nuceně upravit vstávání, usínání se pak snad upraví samo. Prostě si dejte budík a donutte se vstát. M.
Vydržet, nepolevit. Prostě striktně dodržovat danou hodinu vstávání, přestože jste nespal v tahu. Chození na záchod je klasika. Já to měla jako vy. Aktivní dlouho do noci a ráno mrtvá klidně do desíti. Pak už mi to stud nedovolil Jenže když to omezuje život, musím s tím něco dělat. Takže když si můžu přispat, dávám si budíka na osmou. Bez něj nevstanu.
Máte tu výhodu, že můžete mít pevný režim. My s rozházenýma směnama to máme horší. Kolikrát jdu z odpolední na ranní a to je pak mazec.
Někdy se mi skutečně podaří vrátit se postupně do normálnícj mezí. Usnu třeba v 11, ale za 3 hodiny se vzbudím, protože musím na záchod, pak už neusnu a jsem zpátky, kde jsem byl. Znova usnu až za další 2 hodiny...
Už jsem to tu několikrát radila. Na usnutí metodu 4-7-8. Na čtyři doby nádech, po sedm dob výdrž a na osm dob pomaličký výdech. Mozek se po několika opakováních utlumí poklesem kyslíku v krvi. Tehdy napsala ivzez, že to je jediná metoda, která na ni zabírá. Když usnete v 1 hodinu a probudíte se v 7 hodin, máte splněno. Šest hodin by v našem věku mělo stačit. Pak už nenaspávejte. A pokud usnete přes den, nemělo by to být víc, jak půl hodiny.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.