Nejste přihlášen/a.
Ahoj nevíte někdo jak se u člověka dá zvýšit iQ?
Díky, za odpověď.
Nedá. Jak praví známé pořekadlo - komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí. Luštění rébusů mozku velmi prospívá, ale IQ se tím nezvýší. Stačí v testech použít jinou metodiku a opět jste na "svém".
Je základní otázka a sice - čím je zaručeno, že měření IQ je přesné a jednoznačné? Jedná se totiž o měření mozkové činnosti, tedy o měření velmi velmi složité neuronové "sítě" . "Výkon" daného člověka při daném testu lze považovat za test v "laboratorním prostředí". Je ale otázka, do jaké míry jsou použitelné hodnoty naměřené v "laboratorním prostředí", tedy v klidu, bez stresu a starostí, s možností se zcela soustředit a s možností se na testy připravit. V praktické činnosti bývají výsledky (následky) důsledkem interakce různých faktorů. A jelikož činnost lidí je založena na schopnosti spolupráce, tak výsledek činnosti nějakého týmu lidí je dán taky jakoby "součtem" schopností členů týmu spolupracovat.
Např. měření rozměrů součástek,je narozdíl od měření "živé hmoty" dostatečně objektivní. Je stanoven etalon veličiny délky (1 metr) a jsou cejchovány měříci přístroje a měřidla. A i když třeba v Avglii používají jako jednotku palce, tak přepočet je jednoduchý a jednoznačně definovaný.
Řešit pokud možno denně příklady, úlohy a různé testy a hlavolamy podobné těm, jako v testech IQ. Skokové zlepšení ne, ale o něco se posunete pochopením některých postupů.
Já bych třeba nedokázal poskládat rubikovu kostku, tedy všech šest stran. jednu stranu ano. Jsou na to samozřejmě návody na internetu, jak to poskládat. Ale je otázka, jestli je praktické se tím zabývat, tedy vynaložit na to určité množství času. Je otázka, co bych z toho měl, kdybych se to případně naučil? Myslím si, že nic. Úvaha je jasná- čím víc času se někdo bude zabývat něčím prakticky málo použitelným, tím míň času mu zbyde na něco jiného. Tedy není "hlavolam" jako "hlavolam".
Lze si zvýšit duševní obzory - knihami, cestováním, debatami s chytrými lidmi...
Lze si rozšířit sociální inteligenci a intelekt studiemi i přístupem k lidem.
Ale pokud máte na mysli člověka, který je hloupý od narození, tak mu z toho nepomůže nic,
protože nemá co rozšířit.Prostě nechápe to, co chápou druzí, bohužel.
Lecos se dá vydřít, ale základní podmínkou úspěchu v určité činnosti je něčí dostatečná motivace a píle.
Lopezi, nemůžete vzít chlup na dlani, když tam zkrátka není...jistě kolem sebe znáte omezené lidi.
Jak říkám, můžete zvýšit intelekt člověka, třeba i jen čtením hodnotné literatury, ale nemůžete lidem zvýšit inteligenci, když se narodili s omezenou inteligencí, to nedokáže nikdo. Ani kdybyste se snažil sebevíc, nedokážete to. Neplette si - omlouvám se - blbce, který se chová jako blbec, protože blbec je a to neznamená ale, že není inteligentní, s lidmi, kteří se chovají podobně, ale to proto, že mají omezenou inteligenci a jejich chování jim nedojde, ti ale nejsou tak nebezpeční, jako ten první typ lidí, protože ti první dobře vědí, co dělají. Snad jsem Vám ten rozdíl dokázala vysvětlit.
Kdyby to šlo, tak by byl na světě samý raketový inženýr nebo neurochirurg. Kdo by kopal kanály a stavěl silnice. Tím netvrdím, že kopáč kanálů nemůže číst Vergilia v originále, že.
Na druhou stranu je zajímavé, že jistý sociální druh lidí mají titul doktora či inženýra deklarován již od narození
Zrovna neurochirurg není správný příklad. Zjednodušeně napsáno, nelze jenom vědět, kam "říznout", ale je taky potřeba mít "pevnou" ruku a odvahu "říznout". I když někdo mívá v IQ testech opakovaně velké skóre, tak to ještě neznamená, že má odvahu a že je manuálně šikovný.
Tak jistě. to byla jen nadsázka. i když takový doktor musí mít jistou dávku analytického a logického myšlení. Úplný blb to být nemůže. Souhlasím s vašimi názory zde na tuto problematiku. On i šimpanz umí, narozdíl od mnoha důchodců prohlížet obrázky v mobilu, ale přitom třeba žere vlastní výkaly.
erni, ještě štěstí, že ti důchodci ty chytré věci pro vás, mladší, vymysleli, ještě když jste se ani možná nenarodil, jinak byste nemohl dnes kvalitně čumět na obrázky v mobilu, který by nebyl. Tyhle žvásty vyprávějte vnukům, budou se mlátit smíchy - nebo také ne...
Víte, mezi dnešními důchodci je velká spousta velice chytrých lidí, kteří měli rozhodně na to, aby vystudovali, aby měli tituly - nekoupené, tím vyšší platy v lepší práci, ale žili v bolševickém režimu a ten vyšší vzdělání umožnoval jen některým...co s režimem byli zadobře - tedy jejich rodiče...
Beru Vaše slova jako nedomyšlená.
Nejprve je potřeba si o měření inteligence a pojmu IQ něco podrobněji přečíst.
Např. tady je odkaz na jednu bakalářskou práci o tom
Tady je odkaz na jednu diplomovou práci o tom
Tady je odkaz na článek časopisu mensa
---
Problém je, že myšlení a rozhodování je hodně složitý "proces"a vyhodnotit myšlení jednou hodnotou je zkreslující. Jednou hodnotou lze bez problémů vyhodnotit např. rozměry nebo hodnoty fyzikálních veličin. Proto i míra použitelnosti naměřených hodnot IQ je diskutabilní. Míra logického uvažování se dá zvýšit procvičováním a např. učením různých postupů řešení logických problémů.
Někteří lidi mají např. rozvinutou prostorovou představivost, jiní lidi mají rozvinuté kombinační schopnosti atd. Nelze obecně tvrdit, že pokud má někdo naměřenou výši inteligence o několik bodů méně, že není schopen zvládnout určité úlohy nebo problémy.
Někdy mně to připadá tak, že lidem ze společnosti mensa se hodí, mít určitý příjem z testování IQ. Nevím kolik testy stojí a jaký je roční "obrat" toho testování např. v ČR, ale každopádně je dost lidí, kteří chtějí mít měření od autorit v daném oboru.
Pokud někoho uspokojuje, že v testu dosáhl určitého číselného výsledku, tak je to fajn. Pokud má ale někdo stres z toho, že naopak nedosáhl výsledek, který chtěl, tak to může být pro daného člověka problém, a může tím být ovlivněno sebevědomí.
.
Možná se to dá trochu přirovnat k bodování např. v krasobruslení nebo v soutěžích krásy. Sice se některým lidem např. líbila dívka, která se neumístila na prvních třech místech, ale o pořadí rozhoduje převážně porota.
inteligenční kvocient (IQ)
pepane, stejně myslím, že si nerozumíme.
Inteligence není jen jedna - je sociální inteligence, pracovní, komunikativní, školní, je jich moc,
například si budete myslet, že je někdo hloupý a neinteligentní, ale přitom ten člověk, může mít velké sociální cítění,
může mít tedy sociální inteligenci větší než druzí lidé.
Zkrátka bychom o tom mohli diskutovat do rána...
Doznávám se, že jsem si tak trochu z těch šachů dělala legraci, dobromyslnou...
Obdivuji ty, kteří je umí, uvažují logicky a mají sklony k matematice, nic pro mně...
Takže dobrý?
Po důkladném přečtení Vaší odpovědi jsem pochopil, že jste prokázala nízkou úroveň sociální inteligence. Najděte si kamaráda/kamarádku, který/á hraje šachy a hned několik typů inteligence se Vám zvýší.)
Jinak u mne dobrý, obdivuji lidi, kteří přiznají, že jim něco nejde nebo něčemu nerozumí, to je v současné době vzácnost
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.