Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Darovací daň v rodině?

Od: k1* odpovědí: 9 změna:

Dobrý den, mám tento dotaz. Moje babička mě a mému manželovi darovala pozemek. Chtěla jsem se zeptat, zda manžel musí zaplatit darovací daň.
velmi vám děkuji za odpověď.

 

 

9 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

vosikac*

1x

finance.cz/...

doplněno 22.03.10 09:54:

Řekl bych, že nemusí

 

stepi*

1x

S účinností
od ledna 2009 dochází k některým změnám v oblasti daně darovací a dědické. Nejvýznamnější z těchto změn se týká rozšíření osvobození od povinnosti platit daň dědickou a darovací.
Od začátku roku 2008 se osvobození, jak v případně daně dědické, tak i darovací, vztahuje na 1. i 2. skupinu osob, které pro účely výpočtu daně stanoví zákon. Do 1. osvobozené skupiny patří přímí příbuzní zůstavitele nebo dárce, to znamená zejména jeho rodiče nebo jeho děti, ale patří sem také jeho manžel. Do 2. osvobozené skupiny patří jeho příbuzní v řadě pobočné, tzn. sourozenci, strýcové, tety, neteře, synovci. Patří sem také děti manžela, rodiče manžela a za určitých podmínek jsou od daně dědické a darovací osvobozeny také některé osoby spolu žijící ve společné domácnosti.
Osoby, které jsou osvobozené od povinnosti platit daň dědickou nebo darovací, nemusí v případě, že nabudou majetek děděním nebo darováním, podávat daňové přiznání.
(§ 19 odst. 3 zákona č. 357/1992 Sb., o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí, ve znění pozdějších předpisů
repak*

Manžel jako vnuk je příbuzným v řadě přímé, skupina I, od daně osovobozen. S Vámi jako manželkou si tím jistý nejsem, podle mne jste ve III.skupině a daň se platí. Pak by ale šlo: babička obdaruje manžela a ten zahrne dar do SJM nebo podobně - to už je pro právníka.

doplněno 22.03.10 11:05:

Tak jen prohodit manžela a manželku. Vnučka je příbuznou v řadě přímé, její manžel nikoli a podle mne není ani ve skupině II.

vosikac*

Ono je to naopak, tazatelka je vnučka a on je její manžel.Ale vlastně je to tak...není přímí příbuzný...

Mě nedošlo, že to není tazatelky maminka ale babička:D

 

lidka*

1x
Zařazení do skupin

Poplatníci dědické a darovací daně jsou rozděleni do tří skupin podle míry příbuzenského vztahu mezi dědicem a zůstavitelem, resp. nabyvatelem daru a dárcem. Podle toho, do jaké skupiny patříte, bude také zdaněno vaše dědictví, resp. dary. Příbuzenské vztahy založené osvojením jsou na stejné úrovni jako příbuzenské vztahy vzniklé narozením.

Zařazení do skupin dle příbuzenského vztahu
Skupina
VztahI.
příbuzní v řadě přímé (děti, rodiče, prarodiče) a manželéII.
příbuzní v řadě pobočné (tedy sourozenci, synovci, neteře, strýcové a tety) a manželé dětí (zetové a snachy), děti manžela (nevlastní děti), rodiče manžela (tchán, tchýně), manželé rodičů (nevlastní rodiče) a osoby, které s nabyvatelem, dárcem nebo zůstavitelem žily nejméně po dobu jednoho roku před převodem nebo smrtí zůstavitele ve společné domácnosti a které z tohoto důvodu pečovaly o společnou domácnost nebo byly odkázány výživou na nabyvatele, dárce nebo zůstaviteleIII.
ostatní fyzické osoby a právnické osoby

Sazby daně dědické a darovacíOsvobození od darovací

Zdroj: mesec.cz/...

Osobně bych vám to osvobození přála u obou a podle vyjmenování osvobozených osob ve II. skupině mi to připadá i logické. Jsou tam uvedeni i zetové a snachy, tcháni i tchýně - takže bych to posuzovala na stejné urovni: babička a váš manžel. Nejrychlejší bude zavolat na FÚ a zeptat se. Požádala bych vás o jedno - dejte prosím vědět, jak odpověděli - jestli se osvobození týká i manželů vnoučat. Díky!

k1*

Tak jsem si teda přes právníka přesně zjistila, že v mém případě, že já jsem vnučka babičky daň platit nemusím, ale můj manžel spadá do třetí skupiny a daň platit musí

lidka*

Je to tak. Já jsem mezitím dala dotaz na FÚ a zde je odpověď:

Dobrý den,

manžel vnučky je zařazen do III. skupiny, tzn. že platí daň darovací (7%).

Hezký den.
Takže by bývalo stálo za úvahu, aby babička darovala pozemek vám a vy potom manželovi. A nebo babička pozemek nedarovala, ale prodala. Potom by to byla tříprocentní daň z převodu nemovitosti. Potom je ale otázka, jak by to bylo se SJM. Už darování proběhlo?

k1*

ano darování již proběhlo, smlouva podepsána a již je to i zapsáno na katastru nemovitostí. A náhodou nevíte jak by to bylo, kdyby manžel chtěl tento dar vrátit, co by se muselo pro to udělat?

lidka*

Spíš je běžné, že dárce se může domáhat vrácení daru z důvodů "špatného chování"k dárci. U obdarovaného je to především v případě, kdy dárce neupozornil na případné vady a obdarovanému mohla vzniknout škoda. Ale domnívám se, že to je dosti složitá záležitost. Kdyby to mělo být vzhledem k platbě daně darovací, nejsem si jistá, zda by se nemusela platit. Spíš by měl na toto všechno upozornit právník při sepisování smlouvy.

Zkuste se ještě podívat na tento článek, kde jsou i odkazy na Obč.Z., jestli tam něco nevypátráte:

pravniradce.ihned.cz/...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]