Nejste přihlášen/a.
Jen se neptejte na "důchodovém", ti nemají s výživným nic společného.
Než bych požádala soud o úpravu nebo zrušení výživného na dceru i matku, tak bych na dceru přestala platit okamžitě. Neznáme postižení vaší dcery a nevíme, zda je schopná navštěvovat školku, školu, zda nepotřebuje celodenní péči. To víte jen vy sám. Pokud dcera je plně závislá na péči matky, tak než rozhodne soud bych platila jen na matku. Může-li se matka sama živit, přestala bych platit i na ni.
Soud nějakou dobu potvrvá apřípadný doplatek můžete jednorázově doplatit. O přeplatek na výživném byste se musel soudit a to snad žádný rodič neudělá .Automaticky vám přeplatek nikdo nevrátí.
O přeplatku nerozhodne ani soud. Občanský zákoník v § 923 totiž praví:
(1) Změní-li se poměry, může soud změnit dohodu a rozhodnutí o výživném pro nezletilé dítě, které nenabylo plné svéprávnosti.
(2) Dojde-li ke zrušení nebo snížení výživného za minulou dobu pro nezletilé dítě, které nenabylo plné svéprávnosti, spotřebované výživné se nevrací. Nevrací se ani dávka výživného, která na takové dítě byla splněna na měsíc dopředu, ale dítě před uplynutím měsíce zemřelo.
Aha, tohle ale platí pro nezletilé dítě. Bude to platit i pro zletilého potomka a jeho matku? Asi ne. Nevím ovšem jak je dcera tazatele stará. Také nevím, od kolika let se přiznává důchod. Tazatel si jistě vybere správnou odpověď.
Bez znalosti situace nelze dát konkrétní odpověď. Můžete se obrátit na příslušný soud a požádat o zrušení výživného - ale nemusíte uspět, případně může být částka pouze snížena právě s ohledem na přiznaný důchod. Pokud trvá potřeba celodenní matčiny péče, pak to platí obdobně.
NOZ § 911
Výživné lze přiznat, jestliže oprávněný není schopen sám se živit.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.