Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
zhruba před 7 roky byl můj tchán odvezen záchrankou do nemocnice, kde po několika dnech zemřel ve věku 90 let. Zaměstnankyně místní pečovatelské služby, která k němu chodila asi rok, nosila mu obědy ve všedních dnech, si zíkala jeho důvěru natolik, že jí prozradil, kde má schované našetřené peníze. V den, kdy tchána odvezli, odcizila tyto schované peníze, (300 000 v hotovosti) a protože se tchán již nevrátil, nechala si je. Moje manželka a já jsme těchto penězích nevěděli. Dozvěděli jsme se to teprve v prosinci loňského roku od bývalého druha této ženy, který z této krádeže neměl žádný prospěch a rozhodl se po tak dlouhé době promluvit. Vylíčil nám podrobně jak se to stalo prohlásil, že vše dosvědčí před orgány činné v trestním řízení.
Dočetl jsem se na internetu, že promlčecí lhůta subjektivní začíná běžet v okamžiku, kdy se poškozený o trestném činu dozvěděl (par.34, ost.1 TZ).
Poraďte tedy, co má manželka,(dcera zemřelého tchána), podniknout aby spravedlnosti bylo učiněno zadost.
Děkuji. Mgr. Josef Černík, Rakovník.
Je to zvláštní. Vaše paní byla dcerou zesnulého. Jí, nejbližší osobě, o penězích nikdy neřekl a cizí ženské, pečovatelce, ano? Nevycházela Vaše paní s otcem špatně, nebyli v konfliktu? Jinak vím, že hodně lidí na sklonku života řekne svým potomkům: Kdyby se se mnou něco stalo, mám peníze (či jiné důležité věci) tam a tam. Je proto podivné, že si otec vybral cizí osobu ke svěřování a vlastní rodinu opominul.
Svědectví toho pána je také sporné. Pokud se to skutečně stalo, jak píšete, proč tak dlouho mlčel? Neměl z toho žádný prospěch, tak se pečovatelce mstil? Připadá mi, že když se spolu rozešli, on ji chce ze msty znemožnit a pomluvit.
Nevěřila bych mu. O krádeži věděl už od začátku, jeho povinností bylo promluvit hned. Ne až když se rozešli. To vypadá jako vymyšlené nařčení ze msty.
Pokud je to i pravda a paní peníze postupně utratila, myslím, že nemáte šanci. Je to už hodně roků, řada drobností už je zapomenuta za tu dobu. Bude to prostě tvrzení proti tvrzení.
Udělala bych nad tím kříž. Kdyby otec chtěl, abyste peníze měli Vy, určitě by Vám o tom řekl, což neudělal. Přitom v 90 letech už jistě věděl, že je třeba "udělat pořádek". Takhle to byla jeho vůle, proti které se nedá nic dělat. Jak se říká: Na každou svini se voda vaří. Pokud to byla pravda, on osud tu paní dožene. Jaga.
Na základě čeho si myslíte, že nějaký bývalý druh nějaké ošetřovatelky mluví pravdu?
300 litrů není spropitné, to dcera nebožtíka ani netušila, že takové peníze má? A jak a z čeho je získal?
Mimochodem, pokud druh ošetřovatelky o všem věděl a 7 let držel ústa, tak by se měl při tom svědectví před orgány připravit i na velmi nepříjemné otázky.
Jestliže po rozchodu přestala být osobou blízkou, měl TČ oznámit na policii bez zbytečného odkladu.
Mimochodem, po 7 letech bude nejspíš v důkazní nouzi, takže sám riskuje TO za pomluvu.
Slovní spojení "osoba blízká" je definované v §125 TZ. Takže kromě idiotů, jak říkáte, používají toto slovní spojení i právníci.
Navštívit advokáta, který po vylíčení té domněnky řekne, jaká je možnost v této záležitosti vyhrát, je-li nějaká naděje. A jak postupovat podle zákona. Tedy jestli lze obžalobu dostatečně prokázat.
Bude to jedno tvrzení proti druhému. Ošetřovatelka to bude popírat a bývalý druh bude obviňovat.
Možná, pokud paní v ten čas ty velké peníze uložila na účet /knížku/, tak by musela věrohodně dokázat, kde k té sumě přišla.
Jestli je dala pod polštář a postupně utrácela, tak jí nikdo nic nedokáže.
Bylo by dobré doložit, že tchán peníze měl, což u 90 letého starce, který je měl někde ve skrýši asi těžko nějak prokážete, navíc po takové době. Jak už tu zaznělo, bylo by také dobré, kdyby ta ošetřovatelka byla dostatečně hloupá a tuto ukradenou částku si uložila po úmrtí tchána na svůj účet. Nebo kdyby si v té době koupila nějakou velmi drahou věc, která by šla prokázat, typu pozemky, chatu, byt atd. Pokud hodila peníze do skříně a 7 let si přilepšovala nějakou tu tisícovku k výplatě na svojí běžnou útratu, tak to se obávám, že se dostanete do silné důkazní nouze. Může to klidně dojít do stavu, že vy budete vědět, že jste v právu, zlodějka bude vědět, že jste v právu, soudce bude tušit, že s nějvětší pravděpodobností jste v právu, ale stejně ve váš prospěch nebude moci rozhodnout. Vše samozřejmě za předpokladu, že ten bývalý druh nelže. Určitě to bude velmi obtížné se k těm penězům nějak dostat a pokud zlodějka nějak výrazně nechybovala (viz. výše) nebo se sama nepřizná, tak se obávám, že váš boj asi nebude úspěšný.
Já se jen divím, že to neřekl dceři, když to byla jeho dcera. Řekl to tomu, kdo byl nejblíž ke konci jeho života. Je to složitá situace. Asi měli vztahy nic moc. Ale kdo za to může, že?
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.