Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Financovaní domácnosti

Od: nunu odpovědí: 12 změna:

Dobrý den, jak byste prosím řešili následující situaci ve společné nesezdané domácnosti.

On - měsíční příjem 45 000Kc, dům na hypotéku, výdaje - hypo 16 000 Kč za měsíc, energie a internet 4 000 Kč. K tomu platí výživné na syna 3500Kc měsíčně + mu hradí polovinu dalších výdajů (oblečení, kroužky...) Aktuálně rovněž studuje při práci vysokou školu, což jsou náklady 50 000 Kč za rok.

Ona - příjem 15 000 Kč a 10 000 Kč z pronájmu vlastního bytu pořízeného z peněz od rodičů. Kromě spoření žádné další výdaje.

Oba věkově kolem 35 let, bydlí v jeho domě. Oba se stravují hlavně v práci, doma se vaří tak 2x týdně teplé jídlo, jinak studená večeře.

Jak byste si rozdělili náklady (přispívali) na bydlení a nákupy do domácnosti? Prosím nezaujatě

 

 

12 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

vilik*

2x
Někdo radí, že když se mají rádi, mají dát vše dohromady a zaplatit vše společně.
Problém ovšem nastane, když se milující pár rozejde nebo zapsaného vlastníka domu přejede autobus.
V obou případech pošupajdí paní s igelitkou.
Jistě, jinde by také platila nájem, jenže v tomto konkrétním případě by tazatelka pána třeba dotovala vyšší částkou, než by jí nájem jinde stál. Navíc provádí určitě úklid, vaření, praní, žehlení a jiné služby, které mají také jistou hodnotu a měly by být započítány jako příspěvky právě na bydlení.
Pozor na "spravedlivé" příjmy. Pán má 45 tisíc vlastní prací. Z toho se platí jeho nemovitost, jeho dítě, které jednou může tu nemovitost zdědit, jeho vzdělávání. A na konci až ty společné náklady na energie, což je pro každého 2000.
Paní má oproti tomu pouze 15 tisíc, ten zbytek je příjem z pronájmu nemovitosti, který by se měl započíst jako čerpání z daru nebo dědictví rodičů. Něco jako pravidelné měsíční darování peněz, výběr z účtu, za tím účelem založeného. Nehledě na to, že byt, z kterého čerpá ten její příjem, musí být udržován, což znamená, že časem může být potřeba větší částky a tedy ji musí z nájemného ušetřit.
Podle mého názoru v tomto případě je nutné si uvědomit, že oba disponují vlastní volnou hotovostí z příjmů ve výši 15 tisíc, samozřejmě po odečtení ostatních osobních plateb a příjmů z bytu. Mají společné náklady domácnosti ve výši 4 000. Mají společné náklady na jídlo, dovolenou, na běžnou údržbu domu.
Každý jiný náklad na spotřebiče, nábytek, podlahové krytiny a opravy domu jsou jen toho, kdo je bude v případě rozchodu užívat, tedy převážně majitele domu.
Paní by v tomto případě měla za bydlení platit nájem, ten by měl přiměřeně zohlednit stav na trhu. Naopak by ale měla jako protihodnotu odečíst náklady spojené s prací v domácnosti, které nedělá pouze pro sebe. Jakoukoliv částku, která bude její osobou poskytnuta na jiné účely, třeba příspěvky na velké opravy, by měla mít potvrzenu majitelem nemovitosti a v případě rozchodu by ji mohla nárokovat jako půjčku.
Nedovedu přesně určit výši měsíčního příspěvku (bez dovolené) paní tazatelky. Myslím si ale, že částka pod 5-6 tisíc je malá a nad 10 je z hlediska morálky diskutabilní, pokud jsou náklady páru obvyklé a přiměřené a paní nevyužívá automobil jejího přítele. V případě, že je k dispozici automobil, by se měl ještě započíst náklad na jeho pořízení, pojištění, údržbu a opravy a platby pohonných hmot, buď jako polovinu této částky, nebo v poměru, který vyjadřuje poměr způsobu jeho používání, pokud ho více používá jen jeden z nich.

 

donpapa

1x

Kdybych to měl řešit, tak bych navrhnul:

1. na Vás by byly veškeré potraviny, drogerie, hygiena, drobné nákupy do domácnosti + neocenitelné praní a žehlení,

2. případný nákup ledničky, pračky, jiných dražších spotřebičů, dražší dovolená - každý polovinu.

Vše ostatní partner.

 

barr

1x
Taky by bylo dobré započítat na kolik si všichni ceníte veškerou práci v domácnosti, kterou zastává žena, bez účasti muže? Dřív bylo běžné, že on sám rodinu živil a s nějakým jejím finančním příjmem se vůbec nepočítalo. Dnes má obvykle partnerka po práci doma tzv.druhou směnu a pokud má děti tak se skoro nezastaví. Takže dnes za kolik?

 

athenaise*

1x

Dát na hromádku 45 000,- a 25 000,-. Z toho odebrat veškeré výdaje (16000,- + 4000,-+ 3500,- + 4500,-). Každý si vezme ze zbylých peněz kapesné (+-2000,-) a se zbytkem společně hospodařit.

Naprostý souhlas. Pokud někoho miluju, neřeším ve vztahu peníze. Vše je společné.

 

lee*

0x
Píšu jen sama za sebe, tohle je těžké, také jsem v minulosti něco podobného řešila. Já bych dávala půlku na energie a tak 4-5tis na bydlení. Což je 6-7tis celkem a pro mě to je částka 1/2 obvyklého nájmu za normální byt u nás ve městě, který bych si případně s partnerem hledala a byla bych ochotná platit. Co se týče potravin, tak pokud nijak výrazné zásoby netvorite a mnoho nevaríte, tak bych nakupovala/platila tak nějak na střídačku. Jednou ty/jednou já. Pokud třeba partner nenakupuje, obstaravate vy, měl by vám určitě 1/2 přispívat. Pokud vyděláváte 15tis předpokládám, že máte nějakou méně časově náročnou práci (bez urážky) a o partnerův dům se starate - úklid, praní pro oba atp. On je ten co více vydělává, více platí a má méně času a domácích povinností

 

lipanek

0x

Do společné domácnosti by mohl každý odhadem přispívat po 10 000 Kč. Po odečtení hypotéky máte oba podobný příjem. Já vím, že to je diskutabilní.

A v případě potřeby to upravit směrem dolů nebo nahoru.

Z toho by se poplatily energie, potraviny, běžné náklady na domácnost - drogerie, doplnění drobných věcí, společná kultura. Pokud by zbylo, bylo by na dovolenou.

Nenapsala jste, jestli je auto, nebo není. V případě, že je, kdo ho financuje /pohonné hmoty, pojištění, revize/.

Další možnosti jsou, že každý dává na společnou hromádku třeba 35-40 procent příjmů a z toho se opět financují náklady na společný život.

 


0x

Neřešil bych to nějakým složitým "vzorcem"

Ona má "čistý" příjem 15000 + 10000 = 25000

On má "čistý" příjem přibližně 45000 - 16000 - 4000 - 3500 - přibližně 2500 (odhad) - 4000 = 15000

Poměr těchto příjmů je 3:2 takže poměr nákladů na domácnost bych dal taky 3:2 po dobu, kdy ty příjmy zůstanou nezměněné

Samozřejmě varianty mohou být různé. Např. výdaje na jídlo v poměru 1:1 a ostatní výdaje v poměru 3:2

Další varianta může být, nezapočítávat do "čistého" příjmu výdaje na hypotéku a na syna a naopak zohlednit výdaj 4000 za energie a internet..

V tom případě by ona měla "čistý příjem " 25000 - 2000 (polovina z výdajů na energie a internet) = 23000

On by měl čístý příjem 39000.

Ona by zaplatila 2000 a on taky 2000 (za energie a internet).

Ostatní výdaje v poměru 39 ku 23 což je přibližně 1,7 ku 1

 

motak

0x
at on plati hypo, je to jeho dum.
Kdo jde nakoupit, ten at plati nakup. Jinak bych to neresil, pokud jsou rozumni a nemaji potrebu si pak neco vycitat. Ze by si nejak zapisovali, kdy co kdo koupil a pak si to rozuctovali mi prijde jako blbost.

 


0x
Varianta 1: On řeší peníze a tak si bude muset najít někoho s podobným platem, jinak celý život bude žít v přesvědčení, že ji "dotuje". Varianta 2: prostě každou korunu až tak neprožívá, bere se jako živitel rodiny a na nějakém rozumném kompromisu
ve výdajích na chod domácnosti se společně domluví - vzhledem k jeho vyššímu příjmu holt bude větší část břemene na něj. Pak jsou další varianty s zlatokopkou apod, ale to je už na další pohledy na situaci

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]