Nejste přihlášen/a.
Dvě sestry zdědily velký dům.Bydlí v něm jenom jedna a užívá celý dům.Druhá chce,aby jí za užíváni její poloviny platila nájem.Ta o tom nechce ani slyšet.Co může sestra,která tam nebydlí udělat?
(Z vlastní zkušenosti při starosti o dům.)
Sestry vlastní (asi) každá 50% a to všech části a zařízení domu. Každá může té druhé nabídnout, že odprodá dům té druhé. Pak se můžou dohodnou o prodeji a každý si své prachy koupí co chce. Ale to je potřeba dohody sester.
Pokud se ale nedohodnou, musí se obrátit na soud. Ten má podle zákona 3 možnosti. Nařídí odprodej tomu, kdo ho bude chtít a bude mít prachy. Nebo rozdělí dům na dvě bytové jednotky, pokud to stavebně lze. Poslední a nejčastější je dražba domu nejvyšší nabídce.
Všechny cesty soudu jsou složité a dlouhé.
Pronajmout tu svojí polovinu a začít inkasovat. Záleží jak to máte od notáře rozdělené a sepsané. Jistě ale potřebuje svolení.
Jistě Milane, ale záleží jak to mají rozdělené nyní přesně a majitelky jsou obě a když je majitelka každá poloviny pokoje, tak může využívat jen polovinu a to je právnický nesmysl, protože ta druhá to může chtít pronajmout. Těžko soudit, když do toho nevidíme, ale nejspíš bude muset vzít právníka. Další věc je kdo dům udržuje, ale takových už bylo a spolumajiztel zaplakal. Hlídat i vlastní rodinu je třeba. Ono až se napojí na černý odběr, tak to pak soud asi bude chtít škodu i po té druhé, že? Patří jí půlka a to je půlka. Tu půlku bych prodal už včera.
Pavle, před 3 měsíci se mi podařilo prodat dům ve spoluvlastnictví více osob. Prodával se zhruba 4 roky, páč nebyla dohoda. Mnoho let se o ten dům nikdo nestaral a chátral. Takže jsem právně a materialisticky poučen, že vlastnictví majetku sester je problém. Už nikdy.
Hezký večer.
Jistě Milane já věřím a vidím, že máte zkušnosti já jen že neznáme přesné závěti a rozhodnutí jak to ty dvě mají.
Jestli tomu dobře rozumím - nemovitost je ve spoluvlastnictví obou sester, žádná smlouva o užívání neexistuje, pouze jakýsi ústní slib o vyplacení "někdy" a možnost dohody není.
Pak lze postupovat pouze soudní cestou, bohužel tedy ne "na počkání". Buď žalovat o zrušení spoluvlastnictví:
NOZ § 1143
Nedohodnou-li se spoluvlastníci o zrušení spoluvlastnictví, rozhodne o něm na návrh některého ze spoluvlastníků soud. Rozhodne-li soud o zrušení spoluvlastnictví, rozhodne zároveň o způsobu vypořádání spoluvlastníků.
ale v tom případě může soud rozhodnout i o tom, že dům bude prodán.
Další možnost je žaloba podle
§ 2991
(1) Kdo se na úkor jiného bez spravedlivého důvodu obohatí, musí ochuzenému vydat, oč se obohatil.
(2) Bezdůvodně se obohatí zvláště ten, kdo získá majetkový prospěch plněním bez právního důvodu, plněním z právního důvodu, který odpadl, protiprávním užitím cizí hodnoty nebo tím, že za něho bylo plněno, co měl po právu plnit sám.
Tedy užívá-li spoluvlastník bez právního důvodu věc, jež se nachází ve spoluvlastnictví, nad rámec svého spoluvlastnického podílu, pak se jedná o bezdůvodné obohacení a spoluvlastník je povinen vydat to, oč se takovým jednáním obohatil. Bez znalosti podrobností nelze sdělit víc, ale podle dosud uvedeného se domnívám, že je naplněna jak podmínka užívání nad rámec spoluvlastnického podílu - "cizí hodnoty", tak i "bez právního důvodu".
Doporučila bych poradu s právníkem, která z možností by v konkrétním případě přicházela v úvahu - jen znovu upozorňuji, že schází informace o tom, jak a zda vůbec se nebydlící sestra podílí na nákladech ze spoluvlastnictví vyplývajících, což je dost podstatné pro jakékoli řešení.
Ani jedna neplatí opravy a údržbu domu.Byl celý kompletně opravený a zmodernizovaný krátce před tím,než ho zdědily.Energie platí sestra,která tam bydlí.
Přinejmenším se sestry musí podělit o platbu daně z nemovitosti a nevěřím, že za roky si dům nevyžádá neodkladnou opravu.
Může sestra,která tam nebydlí zamknout svoji polovinu domu(samozřejmě kromě WC,koupelny a kuchyně)?Aspon než bude druhá sestra ochotná se na něčem rozumně dohodnout?
To by se musely sestry domluvit, která bude co užívat. Zároveň by tam měla mít nastálo nebydlící pouze svoje věci. Věci a zařízení sestry vystěhovat do jejích prostor.
Přístup by ale měla mít bydlící sestra možný také, když by byla nějaká havárie. Prasklé topení, voda atd. Dělá se to tak, že se pořídí obálka, vloží klíč, obálka se zapečetí, zalepí a pouze v odůvodněných případech se klíč použije. Potom je tam kontrola, ale nevím, jestli to nebude spíše ke škodě.
Pokud mají dům napsaný na obě dvě jména, musí se také podílet o náklady na údržbu a provoz. Pojištění, revize, sekání trávy, vytápění. Nevytápěný objekt chátrá.
Tipuji, že bude stále nějaký problém, zdroj nedorozumnění.
V takových případech je nejlepší objekt prodat a získané peníze rozdělit.
Další možnost by byla vzít do 1-2 pokojů podnájemníka.
Nikdo nemůže nikoho nutit, aby byl spoluvlastník jakékoliv věci - nemovitosti atd. V praxi bez dohody to nelze vyřešit. Každá sestra vlastní polovinu WC, polovinu koupelny, polovinu půdy polovinu střechy, polovinu pokoje č 1 ..2 .. 3 atd.
Nebydlící sestra musí zažádat soud o rozdělení majetku a již byly zde popsány tři situace jak soud může rozhodnout.
Nefér jednání - svou teoretickou polovinu pronajmout početné tmavší rodně a ta at se s bydlící sestrou dohadují, co mají užívat. V praxi asi neproveditelné, ale ústní podání třeba vyvolá nakonec dohodu bez soudu.
At se sestry domluví, vyplacení jedné nelze, nejsou peníze. Údržba a běžný provoz jistě spolkne nějakou tu tisícovku. Zřejmě i proto vyvstala tato otázka.
Měly by se domluvit, dům, který je velký, prodat, dokud je čas, dokud nejsou dluhy, něco se nebortí a za utržené peníze si koupit menší byteček.
Je to citlivá záležitost, pokud v tom domě obě vyrůstaly, strávily dětství. Co se poradit s dětmi, které možná obě mají?
Každopádně pro samotné ženy, chybí-li mužský prvek budou další a další roky dost těžké. Prodejem se jim uleví po psychické i fyzické stránce.
U nás v rodině jsme měli stejný problém. ( ale záleží jak ty dvě sestry spolu vychází - jestli jsou tzv. na nože tak to ta co tam bydlí na to měla myslet už v dědickém řízení ). A jaak se vůbec v dědickém řízení dohodly a nebo už bylo určeno, že dům připadne jedné z nich?
Taky u nás v rodině dvě sestry zdědily dům, a když uvažovaly o tom že každá by měla polovinu domu, tak jim bylo řečeno, že to není tak že např. levá strana je jedné a pravá část druhé, ale každá cihla, každý hřebík, každý šroubek , každá taška na střeš a dál je obou. A vzhledem k tomu, že spolu dobře vychází tak jedna co tam nebydlí je majitelkou a ta druhá která tam bydlí ještě se svoji matkou tam mají tzv. věcné břemeno.
A pokud je potřeba něco vyřizovat na úřadech ohledně domu, tak jedna sestra té druhé dá plnou moc protože bydlí od sebe cca 200km.
slavo, takto to je v pořádku, ale když se sestry rozkomotří tak to je hrůza. Znám to ve dvou případech z rodiny. Proto se snažím aby každá věc měla jednoho vlastníka. Uvidíme, jak se kluci poperou o můj majetek.
Ta jedna v domě chtěla být a slíbila druhé,že ji vyplatí.A když nedostane hypotéku,tak dům prodají.Prodává ho makléřka a zároven dobrá kamarádka té sestry,která v domě bydlí.I ta druhá ji podepsala výhradní právo k prodeji.Prodává ho už dva roky a za cenu, za kterou ho koupit nikdo nechce.A sestře ,která tam bydlí to tak nejspíš vyhovuje.
Moji rodiče s námi žili v domě společně s rodinou mamčinýho bratra a a soužití tam nebylo nikdy dobré. Po smrti mamčinýho bratra se švagrová odstěhovala, ideální polovinu získala vnučka zemřelého s rodinou a vztahy se dostaly na jiný level. Něco tak šíleného jsem si předtím nedovedla představit.
(pro ilustraci: na společné zahrádce natažený provázek vaše/naše polovina, ač tam mamka chovala 50 let slepice, na chodbě křídou čára moje/tvoje, vjezd do stodoly schválně zatarasen zevnitř půjčeným vozíkem atd.)
Dohoda nebyla možná,řešila jsem nakonec já. Došlo k soudnímu jednání a nakonec k odkoupení poloviny - i tak to bylo dost ošklivé, ale mamka tam dožila relativně v klidu.
K vašemu dotazu: buď odkoupí sestra druhou polovinu, nebo naopak, nebo se dům prodá třetí osobě a peníze si obě sestry rozdělí. Pokud se nedohodnou, nic jiného jim nezbývá. Placení nájmu tady považuju za nesmyslené (leda by byly v domě 2 byty a sestra používala oba byty). Ono je totiž zase i lepší, když je dům obývaný a ne prázdný!
(tedy pokud si nelibují v neustálých hádkách a napadání se)
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.