Nejste přihlášen/a.
Milí rádcové, mám jednu otázku, na kterou jsem zatím nenašel odpověď. Pokud vlastním byt v osobním vlastnictví a jediným žijícím dědicem je sestra, má na byt nárok jako neopomenutelný dědic? Nebo lze byt v závěti odkázat i jiné osobě případně firmě, která není v rodinném vztahu. Pokud bych si nepřál, aby sestra byt získala, mám právo se rozhodnout jinak? Děkuji za radu.
Dobrý den, Vaše sestra je sice jediný dědic (pokud v závěti neurčíte jiného), ale není dědic nepominutelný (ze zákona to jsou pouze potomci / děti zůstavitele / nebožtíka). Tedy, můžete v závěti odkázat byt někomu jinému, ale počítejte s tím, že sestra se tomu zřejmě bude potom bránit soudně (což už Vám bude jistě jedno, protože u toho už nebudete). Zdravím!
priklad1 - proč? Protože bude nas*aná .
K čemu by se bránila soudně. Není neopemenutelný dědic a pokud by závět měla náležitosti tak nemá šanci. Jedině, že by prokazovala, že závět byla sepsána, když zůstavitel nebyl při smyslech.
Od soudu by odešla ještě nas*anějsí. A nebyla by sama. Jenže Ti ostatní si to zavinili sami, když zvonili. Asi nemohli vědět, že hned první vlády nastaví zákony, aby to šlo na ruku podnikatelům gaunerům. Ti z HSystemu, Lidové domky a mnozí další, kteří přišly o celoživotní úspory by mohli vypravovat. Tahle taky.
@tomas1 - Pokud bych si nepřál, aby sestra byt získala, mám právo se rozhodnout jinak?
Samozřejmě - sestra není váš nepominutelný dědic. Stačí závět, případně s klauzulí podle
NOZ § 1649
(1) Prohlášení o vydědění lze učinit nebo je lze změnit či zrušit stejným způsobem, jakým se pořizuje nebo ruší závět.
(2) Stejným způsobem může zůstavitel prohlásit o některém z dědiců nikoli nepominutelných, jemuž svědčí zákonná dědická posloupnost, že pozůstalosti nenabude.
Jestli hodně stojíte o to, aby sestra nedědila, doporučuji nechat sepsat závět včetně uvedeného prohlášení notářem a uložit do notářské úschovy. Budete mít jistotu, že se vaše poslední pořízení "náhodou neztratí".
v každém případě sepsat vydědovací listinu i s odůvodněním i když zákon důvody nepožaduje,ale v tom případě by mohla uspět u soudu napadením závěti.vydědění se vztahuje i na její potomky,nebo využít další z mnoha možností
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.