Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Do kolika let se platí alimenty?

Od: marts odpovědí: 16 změna:

Dobrý den,
do kolika let se teď platí alimenty? Je jasné, že dokud díte neukončí své vzdělání, ale zajímala by mě praxe než teorie.

Pokud moje dítě dokončí střední školu a už dál studovat nebude. Končí alimenty v okamžiku, kdy se přihlásí na ÚP? Je potřeba rozhodnutí soudu nebo můžu přestat platit sám?

Pokud bude studovat VŠ, tak je nějaký věkový strop? Přece nemůže chtít alimenty do 40let, pokud bude stále studovat.

Děkuji za informace.

 

 

16 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

iz*

5x

Rodiče mají vůči dítěti vyživovací povinnost do doby, než je dítě schopno se živit samo. Tj., nejen po dobu přípravy na budoucí povolání (studia), ale třeba i po dobu evidence na ÚP, protože dítě po skončení školy obvykle nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Žádný "věkový strop" (hranice 26 let se nevztahuje k vyživovací povinnosti) neexistuje, ale to neznamená, že by soud přiznal výživné např. "věčnému studentovi", Vždy se posuzuje konkrétní situace.

Je-li výživmné stanoveno soudem, měl byste i ukončení výživného řešit prostřednictvím soudu.

 

houbes*

1x
Ode dne, kdy ukončil své vzdělání a je mu min 18 let. Pokud se nepřihlásí na UP jeho mínus. Takže do 18 pro středoškoláky samozřejmě pro ukončené studium. Někteří tam jsou i do 20 let ( Pažout atd. )do 26 pro Vš.
iz*

Chybná odpověď.

 


1x

@marts - do kolika let se teď platí alimenty?

Věková hranice není stanovena:

NOZ § 911

Výživné lze přiznat, jestliže oprávněný není schopen sám se živit.

Ukončí-li potomek střední školu, lze předokládat, že toho schopen je - sice mohou existovat výjimky, ale to se vás asi týkat nebude.

U jakéhokoli studia (nejen VŠ) je pro přiznání/ukončení výživného rozhodující, zda plní studijní povinnosti nebo pouze "dochází", opakuje a pod. Opět může nastat výjimečná situace, např, dlouhodobá nemoc, což zase nebude váš případ.

Pokud bylo výživné určeno soudem, je vhodné podat návrh na ukončení vyživovací povinnosti opět podat k soudu, který rozhodne. Nedoporučuji ukončit placení bez dalšího - může hrozit i trestní stíhání. Neoprávněně vyplacené výživné je ale možno po zletilém potomkovi vymáhat z titulu bezdůvodného obohacení:

NOZ § 2991

(1) Kdo se na úkor jiného bez spravedlivého důvodu obohatí, musí ochuzenému vydat, oč se obohatil.

(2) Bezdůvodně se obohatí zvláště ten, kdo získá majetkový prospěch plněním bez právního důvodu, plněním z právního důvodu, který odpadl, protiprávním užitím cizí hodnoty nebo tím, že za něho bylo plněno, co měl po právu plnit sám.

@kami - Takže vyživovací povinnost do 26 let byla pravda jen do uvedeného roku.
Mýlíte se - vyživovací povinnost byla stanovena zákonem o rodině č. 94/1963 Sb., který v § 85 uvádí "(1) Vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá do té doby, pokud děti nejsou samy schopny se živit."

 


0x

Něco mi říká, že do 26 let, pak už se předpokládá, že by měl být jedinec dostatečně připravený konečně vydělávat a platit daně, ani stát už do něj nechce investovat.

iz*

Hranice 26 (v případě doktorandského studia 28) let se nevztahuje k vyživovací povinnosti rodičů vůči dětem.

kami*
Hranice 26 let, co si pamatuji je vyživovací povinnost. Všichni jsme se to učili na právech ve škole. Takže pravda to podle mne je.
Jenže je potřeba se podívat na rok Vámi uváděné nové hranice. Nový změněný zákon platí od roku 2012.
Takže vyživovací povinnost do 26 let byla pravda jen do uvedeného roku.
V novém zákoně je vyjmenováno, kvůli čemu ohledně výživného je možné se s dětmi pak soudit
iz*

@Kami,

místo dohadování se podívejte do zákoů platných v době Vašeho studia (pochybuji, že Vás ve škole učili něco jiného).

Podle mne mohlo jít o zákon o rodině, podle něhož měli rodiče vyživovací povinnost vůči dětem, dokud nebyly schopny se živit samy, nikoliv do 26/28 let.

Zákon o rodině platil do 31. XII. 2013, od 1. I. 2014 je rodinné právo upraveno v NOZ

kami*
Rozumím, omlouvám se, výraz "vyživovací povinnost"jsem uvedla nesprávně.
Pořád ale platí, že Anonym se nespletl. Stát už do dítěte nechce investovat po 26.roce života. m.adikia.cz/...
U nás ale naštěstí soud rozhoduje velice moudře a rozumně.
vilik*
Kami, neživíte se doufám právem, že?

@kami - Stát už do dítěte nechce investovat po 26.roce života.

Odkaz mi nejede otevřít, nicméně vyživovací povinnost se skutečně netýká státu - stačí nahlédnout do občanského zákoníku

vyzivne

Ano, vyživovací povinnost se netýká (zatím) státu, ale po dosažení věku už stát nehradí školné, ale sám studující. Takže stát nechce investovat ...

 

vilik*
To je přece blbost, stát na státní škole platí školné klidně do zpopelnění, pokud nebyla vyčerpaná bezplatná doba studia. Tedy, když někdo studuje 3leté bakalářské studium a protáhne ho na 5 let, tak mu stát zaplatí jen čtyři roky, stejně tak, když třeba po dvou letech skončil a začne později znovu, ta už proběhlá 2 letá doba studia se mu od bezplatné doby odečte. A je jedno, jestli začne studium ve dvaceti nebo v šedesáti.
Proč má každý potřebu sem napsat, když o tom nic moc neví?

 


0x

Já myslím, že jakmile vám bude víc jak devadesát, pak už nikdo na vás alimenty požadovat nebude.

 

vyzivne

0x

marts - dítě má nárok na výživné v době SOUSTAVNÉ přípravě na budoucí povolání a také má POVINNOST vám sdělovat výsledky ze školy a přestupy na jinou školu a podobně.

Z praxe - pokud dítě je zdravé a ukončí střední školu, tak platte výživné až do srpna daného roku bez ohledu na to, zda půjde na pracák nebo do práce. To platí v případě, že vám nepodá žádnou zprávu. Je spousta rodičů co končí s placením v červnu.

Bude-li dítě dále studovat, musí vám dát vědět. Doplatit alimenty můžete kdykoliv, ale o přeplatek byste se musel s dítětem soudit, což žádný rodič neudělá.

 

jenda2*

0x

Vyživovací povinnost končí dokončení soustavné přípravy na povolání, tedy k poslednímu srpnu, pokud nebude vyživované dítě v oboru pokračovat na vyšší škole. Pokud ne, knčí výživné bez povinnosti dávat žádost k soudu k ukončení povinnosti hradit výživné u nesporných případů. T.j. nastoupení do zaměstnání, prokazatelné ukončení studia

nebo: "

Vyživovací povinnost rodičů také zaniká uzavřením manželství, kdy ze zákona vzniká vyživovací povinnost mezi manžely.

V praxi je často řešenou otázkou, zda ve věci zániku vyživovací povinnosti je nutné zahájit řízení a vydat rozsudek o zrušení vyživovací povinnosti. Mnoho odborníků se přiklání k názoru, že řízení není nutné zahájit, nebot vyživovací povinnost vzniká a zaniká ex lege. Na druhé straně, pokud je mezi stranami sporné, zda vyživovací povinnost zanikla, resp. ke kterému dni, pak nezbývá než se obrátit na soud. Rozsudek pak bude mít deklaratorní (potvrzující) charakter.

Toto téma je snad každý měsíc a pokaždé někdo tvrdí, že se musí zase k soudu. Nemusí !

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]