Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
Prosím Vás mám problém - mám to v zaměstnání ne moc růžové a nestihla jsem si najít práci do doby, než mi vypršela zkušební doba.
Nyní hladám práci a vím, že budu muset rozvázat pracovní poměr dohodou. Jenže mám strach, že můj zaměstnavatel mi na dohodu nepřistoupí a tím pádem já nebudu moci nastoupit na místo nové, kde chtějí nástup ihned a budu muset strpět výpovědní lhůtu, která je min. 2 měsíce.
V pracovní smlouvě mám výpověď dle §51 zákoníku práce.
Prosím Vás, je možné to nějak "obejít"? Co s tím? Děkuji všem za rady.
Nějaká "právní" klička není. Někteří lidi ti udělali tak, že pokud je ze zaměstnání nechtěli pustit na dohodu, tak řekli natvrdo, že jestli je nepustí, tak přestanou do práce chodit a případně tam přestali chodit, takže po několika absencích byli propuštěni pro hrubé porušení pracovní kázně. Myslím si, že jsou i lidi, kteří začali např. záměrně dělat pomalu, aby nadřízeného donutili k souhlasu s dohodou. Asi jsou i lidi, kteří se dohodli např. na tom, že měsíc budou pracovat a pak se ukončí pracovní poměr dohodou (podepsali dohodu měsíc předem k určitému datu). V té firmě, kam chtěli nastoupit se dohodli, že na ně měsíc počkají. Záleží na Vás, jak moc "tvrdá" chcete nebo dokážete být.
Možná že v některých firmách by bylo možné dosáhnout dohody pomocí úplatku. Je ale otázka, komu by stálo za to, obětovat minimálně několik tisíc a zda by ten úplatek vůbec nadřízený v dané firmě přijal.
To mne taky napadlo, tzv. natvrdo, jenže jsem četla, že po vás může zaměstnavatel potom vymáhat škody nebo ušlý zisk. Proto je to taková prekérka všechno.
@Zuhud> ušlá zisk je rizikem podnikání, to zaměstnavatel na zaměstnance přenášet nesmí. Ale měl by právo po Vás vymáhat škodu způsobenou neomluvenou absencí.
Buď to risknete nebo obětujete tu novou práci. Pokud nebudou souhlasit s dohodou tak jiná dostatečně reálná možnost není. Možná byste mohla zkusit sehnat někoho, kdo by za Vás do toho současného zaměstnání nastoupil. Pokud je to ale neatraktivní práce, tak by bylo těžší někoho sehnat. Možná byste případného zájemce mohla motivovat finančně, že když tam přijde podepsat smlouvu a vydrží tam po určitou dobu, než najdou na to místo jiného pracovníka, tak mu vyplatíte nějakou částku. Záleží ale samozřejmě na tom, o jaké místo se jedná a jaklá doba zaučování je potřeba.
Asi takhle-jeden někdejší spolupracovní si našel nové místo,nebyl propuštěn na dohodu .S novým se dohodl že jej přijme i když dostene výpověď pro hrubé porušení=přestal chodit do, práce. V té nové ,"lepší jej nepřijali právě skrze to hrubé porušení co měl v zápočtovém listu. měl pak velký problém najít práci,až našel-s menším platem než tammkde se nechal vyhodit!
Pokud v nějakém určeném časovém horizontu nenajdete práci, kde na vás rádi počkají, pak jedině risk, dát výpověď a pak teprve hledat, cca měsíc před odchodem. Ale je třeba si rozmyslet, zda máte šanci najít něco lepšího než to, co máte nyní nebo vás jen pálí dobré bydlo. Zkrátka udělat si předem analýzu, jak jste na tom a co chcete a jaké jsou vaše možnosti. Praštit s prací během výpovědní doby nedoporučuji, to se dost často nehezky vymstí.
Ne, není to možné obejít, zákoník práce platí pro zaměstnavatele i zaměstnance. Pokud se se zaměstnavatelem nedohodnete, nelze dohodu uzavřít a budete muset situaci řešit vápovědí a dodržet celou výpovědní dobu.
Ale podle mých zkušeností rozumný nový zaměstnavatel na zaměstnance, o kterého stojí, pár týdnů počká. Naopak ocení loyalitu a snahu dodržet své závazky vůči dřívějšímu zaměstnavateli.
Zuhud,
ale ano, je to tak. Na zaměstnavatele, který by "moc tlačil" na brzký nástup, byste si měla dát pozor. Je-li mu jedno, jak skončíte ve stávajícím zaměstnání, bude mu také jedno, co s Vámi bude dál. Navíc mu dáte najevo, jak jste ochotna se v budoucnu zachovat i k němu.
Myslíte, že zaměstnavatelé stojí o neloajální zaměstnance? Kdepak, nestojí. Nový zaměstnavatel by "zaplácl" momentální potřebu a nejpozději na konci zkušební doby by se s Vámi rozloučil (jakmile by našel někoho spolehlivějšího). Bylo by mu úplně jedno, že byste kvůli nekorektnímu*) ukončení dřívějšího zaměstnání neměla nárok ani na podporu v nezaměstnanosti.
*) viz odpověď @Lopezz
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.