Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, zhrozila jsem, kolik berou právníci za vyhotovení smlouvy a někdo mně řekl, že prý to člověk může zvládnout sám, ale nevím jak na to a co všechno na Katastrálním úřadě budou chtít. Já tam telefonovala a paní byla nevstřícná. Moc prosím, jestli tomu někdo opravdu rozumíte, napsali byste to zde?
Tak to asi udělám, tu smlouvu mám napsanou, ale nevím, jestli je to všechno. Mám dojem, že chtějí podpisový vzor a já nevím, co ještě. Já jsem schopná všechno sehnat a napsat, ale vědět co. Půjdu se tam zeptat. Díky.
@kocourovec1 - za smouvu bych dala víc, než jsem tehdy dala za zahradu
Nevím, jakou cenu má vaše zahrada - ale podle vyhl č. 196/2001 Sb. notářský tarif činí odměna notáře
Za sepsání notářského zápisu o právním jednání... včetně vydání jednoho stejnopisu notářského zápisu
- z prvních 100 000 Kč tarifní hodnoty 2,0 %
- z přebývající částky až do 500 000 Kč tarifní hodnoty 1,2 %
což podle mě není zas tak velká cena za jistotu, že je smlouva v pořádku.
Napsat smlouvu si samozřejmě můžete sama, třeba i podle vzoru z internetu. Ty vzory jsou však dost obecné (nekonkrétní) a lehce se může stát, že něco zapomenete a buď katastr smlouvu nevezme, nebo se později budete divit co jste to sjednala... Právníci (stejně jako např. lékaři či inženýři-stavaři) studovali min. 4 roky, skládali zkoušky atd., proto se Vám může stát, že nepracují za levné peníze. Katastr eviduje nemovitosti a změny u nich, nejedná se o právní poradnu. Zkuste zajít za notářem, ti by nemuseli být takoví dravci jako někteří advokáti.
Zde v poradně je milion otázek, jak vyřešit situaci, kterou si lidé sami zavinili tím, že nenechali právní úkony na odbornících. Bědování o tom, že je kupec okradl atd. Chtít zde po někom, aby pro vás pracoval zadarmo není zrovna košer a těžko vám někdo vyhoví. Ne každý právník bere pět tisíc za hodinu, najděte si na internetu nějakého konspicienta.
Ano, sepsat darovací smlouvu mohou lidé zvládnout sami, ale měli by vědět, co dělají.
Totéž platí pro vzory smluv, výpovědí a písemností obecně. Vzory lze použít za předpokladu, že člověk ví, co dělá, ví jaké náležitosti má která písemnost mít.
A který dokáže opravit chyby. Tím nemíním jenom pravopis.> Ještě jsem snad neviděla vzor, který by neobsahoval věcné chyby nebo nesmysly.
Takže já poradím obrátit se na notáře.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.