Nejste přihlášen/a.
@milik - Vy snad máte nějakou zkušenost tohoto typu?
Právě proto, že "nějakou zkušenost" mám, si dovolím tvrdit, že jediná správná rada je obrátit se na právníka znalého této problematiky, kterého bude zajímat jak vaše konkrétní smlouva, tak i další okolnosti.
milíku, Ono je totiž složité odpovědět stručně, když nevíme, zda jste už od smlouvy odstoupil nebo to teprve plánujete a neznáme žádné podrobnosti smlouvy a konkrétní situace. Takže opravdu pouze stručně: Asi jste měl na mysli tato ustanovení nového občanského zákoníku - zák. č. 89/2012 Sb.:
§ 629 (1) Promlčecí lhůta trvá tři roky. (2) Majetkové právo se promlčí nejpozději uplynutím deseti let ode dne, kdy dospělo, ledaže zákon zvlášt stanoví jinou promlčecí lhůtu.
§ 609 Nebylo-li právo vykonáno v promlčecí lhůtě, promlčí se a dlužník není povinen plnit. ...
§ 631 Bylo-li právo zapsáno do veřejného seznamu, promlčí se za deset let ode dne, kdy mohlo být vykonáno poprvé.
ALE: ve Vašem případě jste podle
§ 1977 měl odstoupit od smlouvy, bez zbytečného odkladu poté, co jste se o prodlení dozvěděl (ve smlouvě přece byla uvedena nějaká lhůta plnění), popř.
§ 2003, odst. 1: poruší-li strana smlouvu podstatným způsobem, může druhá strana bez zbytečného odkladu od smlouvy odstoupit.
Takže teoreticky se sice majetková práva promlčují "obecně" ve lhůtě 3 (popř. 10 let), ale ve vašem případě bude záležet, na posouzení, jestli jste od smlouvy odstoupil bezodkladně.
Závěr: Pokud oprávněný (tedy Vy) má důvod a může a chce od smlouvy odstoupit, musí tak učinit bezodkladně. Co ve vašem případě znamená bezodkladně musí posoudit právník popř. soud.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.